Hokej
Fatální chyby rozhodčích? Zákroky Kocha a Voženílka ve srovnání a s odstupem času. Od Kocha jasný zásah do hlavy, říká Záruba
Stejně jako k hokeji patří brusle, hokejky, led, puk, nebo trenéři, tak i rozhodčí. Černobíle pruhovaní muži jsou často větším středem pozornosti, než samotní hráči a týmy. Což zřejmě není v zájmu vůbec nikoho, ale často se to děje.
KOMENTÁŘ – Stejně jako k hokeji patří brusle, hokejky, led, puk, nebo trenéři, tak i rozhodčí. Černobíle pruhovaní muži jsou často větším středem pozornosti, než samotní hráči a týmy. Což zřejmě není v zájmu vůbec nikoho, ale často se to děje.
I aktuálně probíhající mistrovství světa v ledním hokeji, které hostí finské Tampere a lotyšská Riga, přineslo několik při nejmenším sporných rozhodnutí sudích.
Zákrok na Chlapíka
A na ten první jsme nemuseli čekat vůbec dlouho. Přinesl ho totiž hned úvodní zápas celého šampionátu, tedy československé derby, kde si slovenský obránce Patrik Koch našel Filipa Chlapíka ve velmi tvrdém střetu.
U takových zákroků se obvykle posuzuje intenzita, s jakou do souboje jde napadající hráč, pak také kam soupeře zasáhne a v neposlední řadě jestli před střetem nevyskočí.
Posuďte sami. Intenzita vysoká, o tom asi není sporu. Kam Koch trefil Chlapíka? Jednoznačně do hlavy. Jestli u toho vyskočil, nebo to bylo až těsně po střetu, to je diskutabilní.
Je mi jasné, že se najdou tací, co budou argumentovat tím, že je to hokej, Chlapík koukal do ledu a ještě byl ohnutý. To je všechno pravda. Pravda je ale také to, že Koch těsně před střetem zvedl rameno přesně tak, aby trefil soupeře do hlavy.
V tu chvíli se z mého pohledu jednoznačně jedná o nedovolený zákrok, zásah do oblasti hlavy a krku a měl přijít minimálně dvouminutový trest.
Ještě dodám, že Chlapík poměrně rychle vstal a v utkání pokračoval, což je důležité pro další souvislosti. Navíc byl v pozici a poloze, kdy se zákroku už v ten moment nemohl nijak bránit, nebo se na něj zpevnit a připravit. Následně ale pro zranění několik utkání vynechal.
Hit Daniela Voženílka
Pak tu totiž máme druhý zákrok k diskuzi a sice nakonec trest na pět minut + do konce utkání za naražení na hrazení. Zákrok odnesl norský obránce s číslem 10 Mattias Norstebo.
Toho narazil napadající Daniel Voženílek a protože to je chlap jako hora, Nor to musel skutečně pocítit. Opět pojďme postupně krok po kroku srovnat stejná kritéria jako v prvním případě.
V tomto případě je za mě intenzita a „chuť“ zničit soupeře menší, čímž netvrdím, že není žádná, nebo že je malá. Daniel byl rozjetý a při jeho výšce i hmotnosti to je jako srazit se s vlakem.
Ale čím se provinil proti hokejovým pravidlům? I když se může zdát, že soupeře také trefil vysoko, tak jen kvůli jeho výšce, brusle od ledu neodlepil (bylo vidět v TV, pozn. red.). Náraz byl rameno na rameno.
Navíc z Nora je patrné, že věděl, co se chystá. Znovu, muselo to bolet, byl to tvrdý náraz, ale to že se Nor delší dobu nezvedal bylo více, než cokoli jiného dílo smůly.
Byl nalepený na mantinel, o který se v době nárazu i opíral. Naražení na hrazení se navíc píská v situacích, kdy hráč není úplně na mantinelu a po střetu do něj nebezpečně vletí, což tady vůbec nebylo.
Rozhodčí tady nehodnotili zákrok, ale následky. To, že se Norovi nechtělo, nebo nemohl vstát. Jenže to je špatně. Pochopil bych ještě dvouminutový trest, s přivřením očí.
To, že se ale hlavní šli dívat na video, kde ze všech záběrů vychází všechno to, co jsem popisoval výše a vymyslí z toho ještě 5+OT, to už je opravdu hodně mimo. Voženílek nevyskočil, netrefil do hlavy, nebyl v tom loket, jen rameno.
Přesto se sudí rozhodli zvýšit trest. Co celé situaci ještě dodává na kontroverzi je fakt, že oba tyhle zákroky posuzoval stejný muž, Andre Schröder. Všechno jsou to mé subjektivní názory a je pochopitelné, že to každý může vidět trochu jinak, ale posuďte sami.
Srovnání
Každá ze situací sama o sobě se dá zhodnotit jinak a protože je v tom lidský faktor, tak různě. Ale když obě situace srovnáváme přímo vedle sebe, tak se zdá opravdu nesmyslné, že Koch odešel bez trestu a pro Voženílka zápas skončil.
Ano, jsou to jiné zákroky v jiných situacích. Ale velice podobný zákrok, v mých očích ještě horší, protože se odehrál dál od hrazení předvedl znovu Koch v utkání proti Švýcarsku, kde soupeře poslal právě hlavou na mantinel. To mělo naražení na hrazení daleko blíž, než zákrok Voženílka. Ani tentokrát se však netrestalo.
Na MS by mělo být jednodušší udržet jednotný metr, neboť jsou rozhodčí a jejich nadřízení denně spolu. Tyhle zákroky tomu však úplně nenasvědčují. Jaký je váš názor? Napište nám to dolů do komentářů.
Zdroj: Twitter, ČT Sport
-
Bojové sportypřed 21 hodin
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jan Bořil: S platem jsem šel hodně dolů. Měl jsem horší plat něž někteří kluci v béčku
-
Chance Ligapřed 17 hodin
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 24 hodin
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun