Spojte se s námi


Fotbal

Zmařený talent: Hulk se sice nestal celosvětovou hvězdou, fotbal si ale užíval plnými doušky

Každý rok, každou sezónu a mnohdy i každý měsíc vyplave na povrch fotbalové známosti pěkná řádka nových zbrusu nových mladíčků, kteří „zaručeně“ přetaví svůj talent v úspěch a stanou se hvězdami světového měřítka. Málokdo těmto očekáváním dostojí a drtivě většině se nepodaří naplnit ani zlomek předpovídaných úspěchů.

Publikováno

dne

Každý rok, každou sezónu a mnohdy i každý měsíc vyplave na povrch fotbalové známosti pěkná řádka nových zbrusu nových mladíčků, kteří „zaručeně“ přetaví svůj talent v úspěch a stanou se hvězdami světového měřítka. Málokdo těmto očekáváním dostojí a drtivě většině se nepodaří naplnit ani zlomek předpovídaných úspěchů. Jedním z těch méně úspěšných je i fotbalový tank Givanildo Vieira de Souza, známější pod přezdívkou Hulk.

Přes Japonsko do Porta

Brazilský levák začínal s kariérou v menším klubu Vitória, kde ovšem nedokázal udělat dostatečně dobrý dojem a tak byl prodán do Japonska. V tamní J1 League vystřídal několik klubů než si jej v roce 2008 vyhlédlo v Evropě dobře známé portugalské FC Porto. 

Bylo to právě město u západního pobřeží Portugalska, kde se mladý forvard našel. Tehdy jedenadvacetiletý zakončil první sezónu v Evropě se statistikou 9+9 a v dalších skoro výhradně svoje čísla vylepšoval. K jeho raketovou silou nabité levačce se v sezóně 2010/11 přidal do kádru Draků příchozí útočník Radamel Falcao a jihoamerické duo trhalo ve dví nejen domácí soutěže, ale i Evropskou ligu.

Rozdílná mentalita

A právě ve srovnání s Kolumbijcem je zpětně dobře vidět diference v ambicích. Zatímco jeho hvězda stoupala dál směr Atlético Madrid nebo Monako, Hulkova kariéra nabrala diametrálně jiný směr a rok po Falcaově odchodu jej na mnohacifernou výplatu nalákal ruský Zenit Petrohrad. 

Vyšší výplata, nižší kvalita. Tak by se dala shrnout tehdejší ruská Premier Liga, v níž nabušený Brazilec jasně dominoval. Za čtyři roky v chladném slovanském prostředí nasázel 77 gólů a na dalších 59 přihrál. Stále se o něj zajímaly některé z předních evropských klubů, sem tam se objevila nějaká ta spekulace o Hulkově odchodu, ale rodák z Campina Grande byl loajální k světle modrým barvám Zenitu.

Čínské zlaťáky

To platilo až do roku 2016, kdy po něm sahal nejeden klub z Premier League či La ligy. Brazilský ofenzivní univerzál ale znovu vyslyšel vábení třpitivých mincí s nižší fotbalovou kvalitou a kývl na nabídku čínského klubu Šanghaj SIPG. Abychom ale byli fér, platu 320 tisíc liber týdně se rozhodně těžko říká ne.

V čínské Super League pochopitelně Hulk kraloval a se spoluhráči i oslavil zisk ligového titulu, než se v březnu minulého roku vrátil do Brazílie, kde aktuálně obléká dres Atlético Mineiro.

Při pohledu zpět se zdá Hulkův talent jako čistě promrhaný. Na stranu druhou se muskulaturou obdařený plejer v průběhu kariéry zjevně bavil fotbalem jako takovým i v soutěžích ne tak kvalitních a ne tak sledovaných. I z nich se dokázal probojovat do reprezentace Kanárků i načuchnout pompu evropských pohárů.

Nestal se celosvětovou superhvězdou, ale svoji aktivní kariéru si bezesporu užíval plnými doušky, jak to jen Brazilci umí.

Zdroje: Transfermarkt, WhoScored

Reklama

Oblíbené