Reklama

Zlatá fotbalová generace: Daniel Zítka a jeho cesty cizinou

O českou brankářskou školu jsme neměli nikdy nouzi. Ovace a slávu v bráně si zasloužili takoví hráči jako Plánička, Viktor, Schrojf, z těch novějších pak Mikloško, Srníček, Kouba, Drobný nebo Čech. A pak jsou tady další, kteří mezi tyčemi čarovali v naší lize: Grigar, Laštůvka, Blažek, Vaniak…

Jeden příběh se ale přeci jenom liší. Daniel Zítka patřil do širší nominace české reprezentace. I když má za A-tým pouhé tři starty, v zahraničí pořád rezonuje jeho jméno, a to zejména v Belgii.

Zítka se narodil v Havířově, ve kterém také s fotbalem začínal. Po sezóně ve Zlíně si v roce 1998 vybral překvapivě slovenský Prešov. Zde ale opět vydržel jen jednu sezónu.

V belgickém Lokerenu se následně potkal s dalšími Čechy včetně Jana Kollera, který řádil na opačné straně hřiště. Bez jednoho zápasu 60 startů za malé městečko bylo vstupenkou do královského Anderlechtu.

První titul klubu byl z roku 1947 a úspěchy slavil také v dalších desetiletích. Od roku 2000 do roku 2017 z toho bylo celkově krásných 10 domácích pohárů pro vítěze. Anderlecht se zkrátka v předchozích dvou dekádách stal v Belgii hegemonem.

A Zítka byl u toho, 4x dotáhl „Fialky“ na vrchol. K tomu přidal ještě jeden belgický pohár a Superpohár. V roce 2008 byl jedničkou reprezentace místo zraněného Petra Čecha. Avšak i Daniel se následně zranil a musel několik dlouhých měsíců vynechat.

Jeho největší devízou byla výška, bezmála dvoumetrový brankář lapal míče lehce na svou hruď. Je pravdou, že často předvedl nějaký kiks, ale určitě si zaslouží respekt pro to, co dokázal.

Mimochodem, jeho spoluhráčem byl také tehdejší super talent Romelu Lukaku, který je nejlepším střelcem belgické reprezentace v historii. Letos dal na Euru 5 gólů. Belgie však vypadla ve čtvrtfinále, když nestačila na skvěle hrající Itálii.

Na závěr kariéry se stal brankářem pražské Sparty, se kterou se stal vicemistrem ligy v sezóně 2010/11. Od roku 2016 je ve Spartě trenérem brankářů a založil BADZ nebo-li Brankářskou akademii Daniela Zítky, díky níž je i patronem celého projektu.

Zítka zůstává trošku pozapomenutým, avšak dokázal, že se hráč může prosadit, i když nemá větší úspěch a zkušenosti v naší lize.

Zdroj: Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené