Spojte se s námi


eSport

Vzpomínky na MSI: Nejlepší na světě, perfektní split a přesto nevyhrát MSI? Zrození kletby T1 (2022)

Poslední díl miniseriálu o předchozích turnajích MSI zákonitě zakončíme turnajem loňského roku, ve kterém se jasný favorit, titulu nedočkal.

Publikováno

dne

Poslední díl miniseriálu o předchozích turnajích MSI zákonitě zakončíme turnajem loňského roku, ve kterém se jasný favorit titulu nedočkal.

Seznam dílů, na které se můžete těšit:

  1. Jak EDG zaskočili korejského obra (2015)
  2. Evropská pohroma a americký zázrak (2016)
  3. Světe třes se, přicházejí Mariňáci z Vietnamu (2017)
  4. Bez T1, Uzi na vrcholu formy a nástup čínské dominance (2018)
  5. Osm let čekání na velkou trofej aneb jak G2 Esports dali naději Evropě (2019)
  6. Rušíte nám ligu? Nevadí, my Vám ukážeme, že i v Austrálii umíme hrát (2021)
  7. Nejlepší na světě, perfektní split a přesto nevyhrát MSI? Zrození kletby T1 (2022)

Turnaj s kompromisem

I rok 2022 byl pro MSI poznamenaný covidovou pandemií. Rozhodně se však jednalo o ročník, který fanouškům přímo v dějišti víc přál. Za určitých opatření a s omezeným počtem vstupenek jsme mohli opět vidět živou kulisu před velkými bitvami. Pořadatelství posledního MSI si vzala na starost Jižní Korea a bylo jasné, že opatření či přípravy na jeden z vrcholů sezóny, budou podobně jako na Islandu perfektní.

Turnaj však byl i tak poznamenán několika problémy. Ty dva nejpalčivější souvisely s čínskými zástupci – RNG.

Čínská politika nulového covidu a masivní nárůst nakažených při jedné z vln nové mutace donutily vládu k drastickému omezení pohybu a zákazu cestování mimo Čínu. To si samozřejmě čtrnáct dní před zahájením turnaje musíte v Riotu hodně drbat hlavu nad tím, co dělat s čínským zástupcem.

Už taková absence Vietnamu v předchozích dvou letech při podobném zákazu, který se zákonitě tolik v médiích neprobíral, protože Vietnam, dala Riotu ochutnávku toho, jak se mohou plány značně změnit. Naštěstí vietnamská vláda po dvou letech povolila šrouby a dovolila vietnamským šampionům odcestovat.

Riot však naštěstí měl relativně jednoduchý kompromis. Oba státy, tedy Čína a Korea, kde se koná MSI, nejsou geograficky daleko. Navíc je obecně známo, že na jednom z několika superserverů, které Čína má pro svoji obrovskou hráčskou základnu, se pravidelně střetávají hráči z obou zemí napříč jednotlivými ely.

Po delší diskuzi tak pořadatelé přišli s řešením. Jelikož RNG musí být kvůli lockdownu doma, rozhodlo se, že tým bude hrát online s upravenou latencí. Týmy, které jsou v dějišti turnaje, budou hrát scrimy a oficiální zápasy na stejném nastavení jako u čínského týmu. Ping ve hře byl nastaven pro všechny na 35ms, což zejména v táboře korejských T1 neslo trochu hořkou pachuť.

Perfektní split pro T1

Než se MSI rozběhlo, hlavním tématem číslo jedna mezi fanoušky napříč světem byl fenomenální výkon T1. Korejský titán dal svými výkony připomenout své dávné dominance a své konkurenty v LCK doslova zničil. Všichni v týmu hráli skvěle. Mladé pušky s veteránem Fakerem ukazovaly absolutní mistrovství.

Zeus na topu neměl konkurenci. Oner se svými výkony se stal nejlepším junglerem té doby. Gumayusi a Keria předváděli, kam až je možné dojít se šikovností na bot lince. A celé to svými zkušenostmi a obrovským přehledem uzavíral král démonů – Faker. Když jste se podívali na sestavu T1 a co předváděli během jara, byl zde oprávněný respekt.

T1 v základní části neprohráli ani jednu sérii. 18-0 bylo samo o sobě mementem, že T1 momentálně nemají konkurenci. Následné playoff bylo na podobné vlně. Sice ve finále s Gen.G T1 připustili menší komplikaci, na faktu, že si organizace došla pro desátý titul LCK, se nic nezměnilo.

Před domácím MSI tak mnoho fanoušků nepochybovalo o tom, že by T1 měli nějak ztratit. Spíš se řešilo, kdo bude s T1 ve finále a že to bude jednoznančné 3-0 pro korejské šampiony. Osud však někdy umí nepěkně zahrát i s takto dominantním týmem, jako T1 jsou.

Tvrdý náraz hned na úvod hlavní fáze

S aurou neporazitelnosti a pozice nejlepšího týmu světa, šli T1 do hlavní fáze turnaje. T1 se rozehřáli v kvalifikaci (6-0) a lehkou snídaní smazali konkurenci. Tým v hlavní fázi doplnili RNG, Saigon Buffalo, G2 Esports, Evil Geniuses a PSG Talon.

I první zápas hlavní fáze proti G2 měl být do značné míry formalita. „Vždyť doba, kdy nás G2 poráželo, je dávno ta tam… My máme nejlepší tým na světě, nikdo nás neporazí,“ zněly časté hlasy a názory fanoušků T1. O to tvrdší střet s realitou museli prožívat, když jejich miláčci prohráli na úvod s evropským mistrem.

Bublina splaskla a na sociálních sítích si fanoušci T1 nebrali žádné servítky. Jako kdyby po dobách hojnosti přišel tvrdý náraz do reality. LCK je jedna věc, světová konkurence je však něco jiného. K šoku, které G2 způsobilo korejským hvězdám, přidali ještě výhru i nad RNG na závěr prvního dne. To asi jen k potvrzení toho, že opravdu nešlo o náhodu.

Hodně se řešilo, zda fáze, kdy tým vyhrává všechno a najednou vítězná série skončí, nějak zamíchá s psychikou týmu. Někdy se to tak seběhne, kdy tým, který vyhrává se po prohře začne motat v kruhu a kupí zbytečné chyby. T1 po facce s G2 nenechali nikoho na pochybách a rázně odpověděli výhrou nad PSG Talon.

I zápas s vietnamskými Saigon Buffalo druhý den byl formalita. Pak přišel zápas s RNG, ve kterém T1 opět krachli. Obavy, zda T1 jsou ve správné formě, začaly rapidně růst. Fanoušci nebyli zvyklí na nečekané pády. G2 by se ještě možná časem dalo omluvit, ale RNG?

Osobně si pamatuji, jak obrovský oheň na střeše působily prohry T1 pro jejich fanoušky. Fanoušci T1 jsou velmi temperamentní. Asi něco jako fanoušci fotbalové Barcelony nebo Manchesteru United například. Ono když vyhráváte, tak je vše sluníčkové. Pak může přijít tvrdá lekce a najednou jste za největší vyvrhely.

Naštěstí pro T1, tým se nesesypal. Sice prohráli ještě jednou s Evil Geniuses (pro americké fanoušky to byl pomalu národní svátek), ale se skóre 7-3, šli směle do semifinále.

Nejprve tvrdá odplata, pak lekce týmové kompozice

Pro semifinále T1 dostali G2 Esports a asi tušíte, jak se k tomu korejští mistři postavili. Demolice a 3-0 pro T1. Tým se vrátil do té fazóny, kterou měl po celé jaro. Korejští fanoušci opět byli na koni a těšili se na velké finále.

Vyzyvatelem korejského týmu byli nepřekvapivě RNG. Ti si poradili s americkými Evil Geniuses podobným stylem – 3-0. Svět se tak mohl těšit na další z legendárních soubojů těchto titánů esportu.

Finálová série dala všem to, co chtěli. Drama, napětí, fantastické akce, outplaye a mnohé další. I přes menší technické problémy na straně Riotu série došla až do pátého zápasu. V něm si trenéři T1 usmysleli, že bude lepší jít cestou scalingu a silné midgame. Jenže opomenout dva silné picky v podobě Gwen a Lissandry, která značně znemožňovala burst soupeře, to si nedají za rámeček.

Právě tyto dva picky, spolu s Tristanou, daly RNG trumf. Mít kompozici, která je schopna negovat klíčové kombinace a ještě neméně silným scalingem vše otočit, se ukázalo jako dobrá volba. RNG skvěle přečetli draft a rozhodli se pro tento krok, který nakonec byl úspěšný.

RNG nakonec vyhráli 3-2 a po zápase se hodně řešila kompozice T1 v pátem zápase. „Dovolit RNG dva nejvíc komfortní picky pro své carry, to se může stát jen T1,“ shodla se řada fanoušků a dokonce i já.

Dodnes při pohledu na tento zápas se mnoho lidí pozastaví, jak je možné, že T1 s takovým týmem picknou tak průměrný draft. Dějiny však píší vítězové a RNG si dokráčeli pro druhý MSI titul.

Začátek kletby

Možná podle titulku se ptáte, jaká kletba sužuje T1? Tak to si objasníme v krátkosti:

T1 po prohře na domácím MSI se sice pokaždé dostali do finále velké akce (LCK nebo Worlds). Pokaždé však prohráli. MSI 2022 to začalo. Pak přišel letní split LCK, konkrétně jeho finále (0-3 s Gen.G). Následovaly poslední Worlds, kde T1 došlo až do finále aby pak následně padli s DRX 2-3. Za jednu sezónu prohrát tři finále, to je také kumšt.

A to ještě není všechno. Máme také za sebou letos už jarní split LCK. Jak tam dopadli T1? Finále a prohra 1-3 s Gen.G. Navíc ještě ve fázi, kdy T1 opět válcovali všechny v korejské lize (17-1 po základní části). T1 tedy před nadcházejícím MSI mají na kontě čtyři finále, čtyři prohry. Na tým, který je historicky nejlepší na celém světě, je to už trochu zarážející.

Podaří se T1 tuto kletbu na MSI zlomit, nebo bude pokračovat i nadále? To všechno se dozvíme od 2. května, kdy začíná MSI 2023. Zápasy je možné sledovat na Twitchi nebo YouTube – LoL Esports.

Zdroj: Leaguepedia, Kaza LoL, LoL Esports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.