Spojte se s námi


eSport

Vzpomínky na MSI: Poprvé bez T1. Uzi na vrcholu a nástup čínské dominance (2018)

Další díl minisérie o MSI nás zavede do roku 2018. Tehdy nejlepší tým všech dob – T1, se vůbec nekvalifikoval na MSI, pořádaný v Evropě.

Publikováno

dne

Další díl minisérie o MSI nás zavede do roku 2018. Tehdy nejlepší tým všech dob – T1, se vůbec nekvalifikoval na MSI, pořádaný v Evropě.

Rok 2018 byl v League of Legends rokem, kdy se svět převrátil vzhůru nohama. Aura korejských nezastavitelných týmů, které se až na vzácné výjimky dokázaly porážet navzájem, dávno padla.

Otázka, kterou si celý svět kladl byla, zda se svět někdy přiblíží korejské mašině. Zda svět bude schopen v klíčových bitvách Koreu porážet častěji než jednou za pár let.

První odpověď na možnou změnu poměrů jsme získali na MSI. První turnaj bez T1 od roku 2014, kdy málem získali zlatý hattrick na světových šampionátech v letech 2015 až 2017, byl najednou více otevřený.

Seznam dílů, na které se můžete těšit:

  1. Jak EDG zaskočili korejského obra (2015)
  2. Evropská pohroma a americký zázrak (2016)
  3. Světe třes se, přicházejí Mariňáci z Vietnamu (2017)
  4. Bez T1, Uzi na vrcholu formy a nástup čínské dominance (2018)
  5. Osm let čekání na velkou trofej aneb jak G2 Esports dali naději Evropě (2019) – vyjde 27. dubna
  6. Rušíte nám ligu? Nevadí, my Vám ukážeme, že i v Austrálii umíme hrát (2021) – vyjde 28. dubna
  7. Nejlepší na světě, perfektní split a přesto nevyhrát MSI? Zrození kletby T1 (2022) – vyjde 30 dubna

Pozvolný pád korejského titána

Dvojnásobní obhájci titulu z let 2016 a 2017 zůstali ke překvapení celého světa doma. Superfavorit totiž na jaře v korejské lize prožíval pozvolný pád. Tým skončil až čtvrtý, když se povedlo jejich odvěkým rivalům KT Rolster vyhrát velikou sérii ve druhém kole tradičního korejského playoff gauntletu. Nutno podotknout, že po hodně dlouhé době.

Málokdo tehdy tušil, že pozvolný pád nejlepšího týmu všech dob bude horší ještě v létě. T1 se povedlo poprvé v historii nepostoupit ani do playoff (7. místo). Tým se sice kvalifikoval do regionální kvalifikace. Z té ovšem vypadl hned v prvním kole a trojnásobní mistři světa psali nejhorší kapitolu ve své historii.

T1 prožívali generační obměnu. Velké hvězdy jako Bang, Wolf nebo Bengi postupně ukončovaly během roku kariéry z důvodu povinné vojenské služby. Tým měl v akademii spoustu nových hladových talentů jako Thal, Effort nebo Blossom. Jenže přechod na nejvyšší stupeň korejské hierarchie tým katastroficky nezvládl.

Dravé mládí s kostrou šampionů – Faker, Bang a Wolf, na jaře nepůsobilo tak silně. Jako kdyby se na veteránech podepsal direkt z Worlds 2017, kde tým ve finále padl s týmem Samsung Galaxy (3-0). Tehdy legendární slova komentátora Kobeho – „Dynaste SKT je u konce!„, se jakoby vepsala do korejského titána.

T1 začali jaro katastrofickým startem, kdy po první třetině základní části byli se skóre 1-5 na předposledním devátém místě. Když k tomu připočteme, že se na korejskou scénu drala nová generace talentovaných hráčů, na korejského krále se začala stahovat mračna.

Výkonnostní sešup využily další týmy, zejména Kingzone DragonX (dříve Longzhu Gaming). Ti se oklepali z překvapivého vyřazení ve čtvrtfinále Worlds 2017 a zahájili obhajobu korejského primátu. Kingzone se obhajoba nakonec povedla, ve finále jarní části LCK porazili Afreeca Freecs 3-1 a mohli tak vyhlížet účast na MSI.

Král bez koruny

Mezitím v Číně jsme byli svědky něčeho, v co také málokdo věřil. Legendu mezi marksmany a čínskou superstar – Uziho, nemusíme asi moc představovat. Uzi po léta patřil k pokladům LPL a i přes zdravotní problémy se vždy dokázal vrátit.

Doba, kdy byl Uzi šestnáctiletý kluk a tým RNG kolem jeho supertalentu vybudoval pravděpodobně nejznámější strategii v LoL – Raise the Puppy (Tým obětoval co nejvíce zdrojů k tomu, aby marksmana co nejrychleji dostal k důležitým item spikům – pozn. autora), už byla dávno ta tam.

Uzi za ty roky dospěl, už nebyl ten typ hráče, který nesnášel prohry a frustraci. Stal se už dospělým, plnokrevným hráčem, který si vážil svých spoluhráčů a dokázal se lépe adaptovat na dané herní situace. Uzi se za ty roky stal komplexním hráčem, který stále měl v sobě neuvěřitelný talent a cit pro hru.

Bohužel pro tak výjimečného hráče osud občas připraví něco, s čím nepočítá. Uzi totiž přes svůj nesporný talent, kterým disponoval, nikdy nic nevyhrál. Ano, Uzi hrál dvakrát finále Worlds (2013 a 2014) ale na domácí scéně nikdy nevyhrál LPL.

Tato situace samozřejmě fanoušky dost překvapovala a ukazovala ošemetnost čínské ligy. Nejlepší čínský hráč všech dob, který před necelým měsícem v hlasování Top 10 nejlepších hráčů LPL historie jednoznačně vyhrál, tento pocit nikdy nezažil. Za ty roky se o Uzim začalo mluvit jako o „Králi bez koruny„.

Čínský drak se probouzí

Rok 2018 však měl pro Uziho přichystáno něco velikého. RNG sice skončili v základní části až pátí, nicméně playoff byla jiná jízda. RNG doslova smetli své soupeře, až v semifinále přišli do cesty Inviticus Gaming. Ti v základní části prohráli jen jednu sérii (18-1) (+32) a zcela logicky byli největšími favority na titul.

RNG však s Inviticus Gaming sehráli jednu z nejkrásnějších sérií LPL v historii. Uzi a jeho spoluhráči v této infarktové sérii přetlačili svého soupeře 3-2 a mohli tak jít vstříc svému úhlavnímu rivalovi – EDG.

EDG už několikrát stáli Uzimu v cestě k tomu získat vytoužený titul. Tentokrát se to však RNG povedlo. Uzi po letech konců pod vrcholy konečně vylezl na trůn. Král tak setřásl kletbu, která ho provázela. RNG vyhráli 3-1 a mohli se těšit na MSI. Klíčový moment celé série naleznete níže ve videu.

Uziho světová korunovace

RNG po úspěchu v LPL byli zákonitě pasováni na největší favority MSI. A tato role se začala postupně naplňovat. Tým sice prohrál tři zápasy ve skupině, ale i přesto ji vyhrál. Za skvělé výkony tak Uzi a jeho parta dostali pro semifinále evropské Fnatic.

Kdo čekal, že by série byla nějak dramatická, ten musel být zklamán. Čínský drak doslova zaživa sežehl evropské šampiony. RNG nedali Fnaticu absolutně žádnou šanci a jednoznačné vítězství 3-0 bylo na světě.

Na druhé straně se do semifinále dostali také Flash Wolves a Kingzone DragonX. Hráči Flash Wolves nenavázali na skvělou základní část a museli kousat prohru 1-3 s korejským mistrem. Další epizoda mezi Čínou a Koreu na MSI se chystala ke svému zahájení.

Kingzone DragonX rozhodně nebyli žádní nezdárci. Tým v sobě pořád měl sílu a dominanci z minulého roku a nikdy není dobré podceňovat korejský tým. Fanoušci se těšili na atraktivní sérii a na to, zda se Uzimu podaří získat i mezinárodní trofej.

Série to jistě byla atraktivní, nicméně bylo znát, kdo je momentálně na koni. RNG dokázali svého soupeře zaskočit a Uzi byl samozřejmě středem pozornosti. Svými akcemi pomáhal svému týmu přetlačit soupeře. I když se korejský tým vzmohl a zdramatizoval sérii, bylo jasné, že Uzi se dočká i tohoto tolik očekávaného titulu.

RNG zdolali Kingzone 3-1 a Uzi tak mohl poprvé ochutnat pocit, jaké je to vyhrát opravdu velký mezinárodní titul. Evropští fanoušci skandovali Uziho jméno a čínský král si mohl tento opojný okamžik naplno vychutnat.

Pro Uziho se tak rok 2018 stal rokem, kdy na co sáhl, proměnil ve zlato. Vyhrál LPL (oba splity), MSI, Rift Rivals (nový miniturnaj pro LPL, LCK a PCS), zlato na Asijských hrách, kde mělo LoL premiéru jako ukázkový sport a jediné, co chybělo k perfektní sezóně, byl titul z Worlds.

Ten už však Uzi k šoku celého světa nezískal. O jedno z největších překvapení LoL se totiž postaral jeden evropský zázrak. Ale to už je jiný příběh…

Zdroj: Leaguepedia, LPL, Kaza LoL, LoL Esports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.