Fortuna liga

Vítězslav Lavička končí u reprezentace. Má našlápnuto do Sparty? Jednadvacítku převezme Karel Krejčí

Česká reprezentace do 21 let mění trenéra. Lavičku, jemuž právě skončila smlouva, nahradí bývalý plzeňský trenér a dosavadní kouč dvacítky Karel Krejčí. Dnes o tom rozhodl výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky. U výběru do 20 let bude novým koučem trenér plzeňské juniorky Jiří Žilák.

Pětapadesátiletý Vítězslav Lavička vedl národní tým do 21 let od roku 2015 a s výběrem postoupil na mistrovství Evropy 2017. Tam však jeho tým o jeden bod nepostoupil ze skupiny s Dánskem, Německem a Srbskem. V právě skončené kvalifikaci na další mistrovství Evropy se mu už ale tolik nedařilo a Češi pod jeho vedením skončili až na třetí pozici ve skupině za Řeckem a Chorvatskem. Končící smlouva mu z důvodu nesplněných cílů nebyla pochopitelně prodloužena.

“Pochopitelně, že raději budu vzpomínat na první cyklus, který skončil výhrou ve skupině a postupem na evropský šampionát. Sehráli jsme tam vyrovnané zápasy s výběry ze zemí patřících ke špičce Evropy. Právě skončená kvalifikace postupem neskončila, tým doplatil na několik vážných zranění klíčových hráčů, výrazné osobnosti Schick a Jankto, které by patřily do jednadvacítky, už dorostly do áčka a na Chorvatsko a Řecko jsme byli krátcí,” popsal Lavička své působení u reprezentační jednadvacítky.

Logický krok zvolila FAČR, jelikož na jeho post dosadila Karla Krejčího, jenž vedl právě nastupující ročníky jednadvacítky. Hráče tak velmi dobře zná a může plynně navázat na svou dosavadní práci s mužstvem. Předtím 49letý kouč působil ve Viktorii Plzeň, se kterou získal tři mistrovské tituly. Jako asistent Pavla Vrby a poté i jako hlavní kouč. Výhodou mu může být i znalost seniorské reprezentace, kde taktéž asistoval Vrbovi.

Momentální trenér pražské Sparty Zdeněk Ščasný, jenž je zároveň sportovním ředitelem téhož celku, bude určitě velmi usilovat o návrat Lavičky na Letnou. Za jeho necelé tříleté působení dokázala Sparta získat doposud poslední ligový titul, domácí pohár a také Superpohár.

2 komentáře

2 Comments

1. Milan

4.12.2018 na 19:34

Proboha NE, vždyť už byl ze Sparty 3x vyhozený!

2. Michelle

5.12.2018 na 14:03

No jenom to ne. Jak to může nějakému pisálkovi dávat smysl. Snad tisíckrát už ho vykopli ze Sparty a budou si ho tam tahat znova? Pomalu to tak začíná vypadat, 10x vyhodili Ščasného a už je tam zase, dál a dál przní Spartu díky zoufalému Křetínskému, který už neví, jak dál.
    Je mi ho líto.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Slezské derby dopadlo lépe pro Baník! Výhru jistil Hrubý

Od

Velice očekávaný zápas mezi ostravským Baníkem a Opavou skončil výhrou domácích 2:0. Góly zajistili Dame Diop a Robert Hrubý.

zdroj: fcb.cz

Začátek zápasu patřil Opavě, držela míč, vytvořila si také zajímavé šance, ale ani jeden neskončil v ostravské bráně. Opava musela již ve 20. minutě střídat zraněného Jakuba Janetzkého, kterého nahradil Jan Řezníček.

Ve 29. minutě si domácí vyprodukovali standardní situaci, které se zmocnil Kuzmanovič a na jeho výborně kopnutý balón si naskočil Diop, který uklidil míč do brány.

Od té doby si domácí vytvořili ještě několik šancí, ale ani jeden nebyl korunován úspěchem. Poločas skončil 1:0 pro Baník.

Začátek druhé půle patřil Opavě, která si ale v útoku nevěděla rady s ostravskou defenzívou. V 67. minutě naskočil do hry Robert Hrubý, který vystřídal Milana Jiráska, a takřka po 12 minutách se prosadil střelou k levé tyči z poza šestnáctky.

Poté si už Baník pohlídal závěr zápasu a ovládl tak slezské derby.

Výsledek: 2:0 (1:0)

Góly: D. Diop, R. Hrubý

Baník: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman, Holzer, Jánoš, Jirásek (67. R. Hrubý), Granečný, Kuzmanović (86. Mešaninov), Diop (56. O. Šašinka)

Opava: Šrom – Hrabina, Simerský, Svozil, Schaffartzik, Stáňa (60. Jurečka), Zavadil (C), Janetzký (20. Jan Řezníček), Jursa (80. Juřena), Zapalač, Smola

ŽK: Jirásek, Fleišman – Jursa

Počet diváků: 15 100 (vyprodáno)

Další kolaps týmu Zdeňka Ščasného! Sparta prohrála s předposledním týmem

V duleu 29. kola Fortuna ligy přivítala pražská Sparta předposlední Karvinou, kterou vede František Straka, bývalý kouč letenských. Sparta měla mít papírově navrch, avšak roli favorita nepotvrdila a prohrála 1:3.

Zdroj: sparta.cz

Karviná byla odměněna za svoji hru již ve čtvrté minutě, kdy se k odraženému míči uvnitř pokutového území dostal Tomáš Wágner, který pohotovou hlavičkou překonal gólmana Nitu.

Sparta se nedostala ke své obvyklé hře s velkým držením míče především kvůli absenci zraněného Bořka Dočkala a vykartovaného Guelora Kangy.

Karviná zvýšila na 2:0 již ve 25. minutě, kdy se v pokutovém území objevil osamocený David Guba, jenž zakončil do levého dolního rohu brány.

V první půli se toho již moc nestalo a hlavní rozhodčí Emanuel Marek tak poslal týmy do kabin za stavu 0:2.

Zápas rozhodla 54. minuta, kdy svůj druhý gól v zápase a zároveň i jedenáctý v sezóně vstřelil Tomáš Wágner, který se opět dostal k odraženému míči.

Za domácí korigoval skóre v 89. minutě Martin Hašek, jenž využil nahrávky Karlssona a skóroval do pravého dolního rohu branky debutanta Martina Pastornického.

Zaváhaly však také týmy, které se pohybují kolem Sparty. Slavia nestačila na Zlín, Plzeň remizovala s Příbramí a Jablonec prohrál na půdě Bohemians nejtěsnějším možným rozdílem.

Hráči opouštěli Letnou za ohlušujícího pískotu, jenž byl směřován na domácí hráče, ale především na trenéra Zdeňka Ščasného.

Displinární komise by měla rozhodnout v případě pražského derby tak, aby se na fotbalová utkání nechodilo jako do divadla

Od

Komise zahájila řízení s oběma zúčastněnými kluby, protože se jí nezdála pyrotechnika a pokřiky fanoušků obou klubů. V hledišti však mělo toto derby výbornou atmosféru. Je proto nezbytné vůbec někoho trestat? Orgán FAČR by se měl přestat zviditelňovat a nedělat z fotbalových tribun divadelní hlediště.

Když komise nenašla odvahu zavřít aspoň nějakou část tribuny Sever v pražském Edenu po pohárovém zápase Slavie s Karvinou, tak by už dále trestat neměla.

Tehdy měla k ráznému činu pádné důvody, a i když přišel Jaroslav Tvrdík osobně s omluvou na zasedání této komise, měl být trest mnohem přísnější.

Jistě, fanoušky všech klubů je potřeba nabádat, aby povzbuzovali slušně, ale není nutno, aby byli diváci uhlazení jako ti divadelní a v hledišti bylo ticho jako v kostele.

Přece kotle příznivců jednotlivých klubů jsou kořením sportu a bez nich by fotbal nebyl fotbalem. Chorály fanoušků dodávají každému utkání určitý zážitek jak pro diváky přítomné přímo na stadiónu, tak pro ty u televizní obrazovky.

To, že některé chorály a popěvky nejsou zrovna vhodné do knih o slušném společenském chování, je asi každému jasné. V klubech je potřeba na tyto věci upozorňovat – zkusit se s fanoušky domluvit, aby tento chorál raději nahradili nějakým novým.

Ke slušnějším hledištím vede dlouhá cesta, ale občas je ji potřeba absolvovat. Vlajkonoši by si měli uvědomit, že místo pokut, který klub platí za jejich nevhodné chování, by je mohl raději investovat do mládeže nebo do případných posil mužstva.

Kvůli takové atmosféře, jaká byla v nedělním pražském derby, se fotbal hraje, je však nutné na nedostatky v rozumné míře upozorňovat. Skandování nesmí překročit určitá pravidla slušného chování a vystupování, k čemuž určitě došlo při pohárovém utkání mezi Slavií a celkem Karviné.

Místo podmíněného trestu měl v tomto případě přijít asi nepodmíněný. Po posledním pražském derby by však tím pádem neměl přijít vůbec žádný, jinak fotbalová veřejnost přestane už úplně chápat, podle jakého klíče se disciplinární komise při svých rozhodnutích řídí.