Utahování opasků se netýká jen týmů v zahraničí. Jak budou udržovat rovnováhu kluby z Fortuna ligy?

S dopady těžkého období, které na celé planetě vyvolává pandemie koronaviru se nemusejí vyrovnávat jen zahraniční kluby, ale i kluby z Fortuna ligy. V tomto článku se podíváme na to, jaké úsporné opatření si zvolily kluby v rámci naší nejvyšší soutěže, aby si udržely svou ekonomickou rovnováhu.

Zdroj: fcb.cz

FC Baník Ostrava

Představenstvo ostravského klubu bylo v důsledku zachování ekonomické rovnováhy nuceno přijmout úsporná opatření a po vzájemné dohodě se s účinností od prvního března všem zaměstnancům klubu a poskytovatelům služeb, tedy včetně hráčů ligového A-týmu, snižuje mzda ve výši 25 procent.

“Takové kroky nikdy nejsou příjemné, ale jsem rád, že jsme se dokázali dohodnout. Fotbal je ve složité situaci, potýká se s výpadky příjmů a celková nálada je v tomto segmentu vzhledem k nejisté budoucnosti momentálně spíše skeptická. Určitá opatření byla nevyhnutelná.”

“S hráči jsme prozatím domluveni na krácení mezd na tři měsíce s tím, že pak si řekneme, co dále. U ostatních zaměstnanců a poskytovatelů služeb to platí do odvolání. Věřím, že to nebude trvat dlouho a že se nám společnými silami podaří toto nepříjemné období překlenout,” prohlásil výkonný ředitel FC Baníku Ostrava Michal Bělák.

“Dalo se čekat, že něco podobného přijde, ale je to pochopitelný krok. Člověk nemůže nevnímat, co se děje, a že problémy s financováním dopadají i na fotbal. S majitelem klubu jsme o tom několikrát diskutovali. Považuji za přirozené, že v této nejednoduché situaci je na nás, na hráčích, abychom ukázali a projevili k Baníku vstřícnost a uskromnili se,” řekl kapitán Baníku Milan Baroš.

FK Mladá Boleslav

Po vzájemné dohodě, na jejímž znění se shodli prezident klubu Josef Dufek, trenér mužstva Jozef Weber a kapitán prvoligového týmu Marek Matějovský, budou fotbalisté smluvně vázaní v FK Mladá Boleslav pobírat platy snížené o dvacet procent v příštích šesti kalendářních měsících.

FC Fastav Zlín

Ve čtvrtek 26. března 2020 se na zlínském stadionu Letná setkali zástupci hráčů a managementu klubu, kteří se dohodli na snížení základní měsíční odměny o 30 % po dobu 3 měsíců, tedy do konce června 2020. K tomuto kroku došlo v souvislosti se situací, kdy Českou republiku sužuje epidemie koronaviru. Toto snížení měsíční odměny se týká všech hráčů, všech členů realizačního týmu a všech členů managementu.

“Setkání trvalo jen krátkou chvíli, hráči návrh vyslechli a také přijali jako přirozené vyjádření solidarity vůči svému mateřskému klubu, za což jim chceme poděkovat a jejich okamžité a vstřícné reakce si velmi vážíme. Když jsem se v roce 2016 vracel na zlínskou Letnou, tak jsem poskytl rozhovor, kde se mě zeptali na srovnání našeho klubu s Leicesterem, který tehdy vládnul anglické Premier League. Já tehdy odpověděl, že je to obrovské ocenění naší práce.”

“A to bych rád použil i teď. Tato dohoda, jejíž odsouhlasení bylo záležitostí několika minut je také obrovským oceněním naší společné práce. I když to zrovna nejde podle našich představ po sportovní stránce, o té lidské jsem nepochyboval. Všichni jsme tým v dobrém i zlém,” vyjádřil se ředitel klubu Leoš Gojš.

1. FK Příbram

Prvoligový klub 1. FK Příbram zatím ještě nevydal žádné oficiální prohlášení ohledně případného snižování platů, ale k tomuto tématu se v rozsáhlém rozhovoru vyjádřil sám prezident klubu Jaroslav Starka.

“Budeme muset sáhnout i k tomuto opatření. V nejbližších dnech se chci spojit s hráči, těmi staršími i mladšími. Chtěl bych se dohodnout s těmi, kteří mají vyšší platy na nějaké formě snížení. U těch, kteří mají minimální příjmy a živí rodiny, by snížení mělo být menší, nebo žádné.”

“Musíme dojít k nějakému rozumnému řešení, je to velice citlivé a individuální. Před problémy jsem nikdy neuhýbal a tím spíš se jim musím postavit čelem v této době. Co si přeji nejvíc je, aby se situace obrátila, a hlavně přestali umírat lidé. To mi dělá největší starost.”

AC Sparta Praha

S ohledem na omezení sportovní činnosti hráči A-týmu ACS s platností od 1. dubna přistoupili na snížení základní složky mzdy o 20, respektive 30 procent a to v závislosti na výši fixní části měsíční výplaty. Tato opatření mohl klub realizovat jen díky pozitivnímu přístupu hráčů.

Vedení klubu, reprezentované generálním ředitelem Františkem Čuprem a sportovním ředitelem Tomášem Rosickým, s hráči učinilo dohodu, že snížení mzdy bude v platnosti do doby, než bude obnoven standardní tréninkový režim.

SK Dynamo České Budějovice

Fotbalový klub SK Dynamo České Budějovice taktéž reaguje na krizi způsobenou novým koronavirem COVID-19. Vedení klubu se s hráči a zaměstnanci dohodlo na snížení mezd. Tato dohoda se vztahuje již k odměnám za měsíc březen a týká se tedy všech v klubu, od generálního manažera až po posledního zaměstnance.

“Situace, která okolo onemocnění koronavirem nastala, samozřejmě velkou měrou zasáhla i náš klub. Stejně jako ostatní kluby v České republice i po celé Evropy jsme okamžitě pocítili ekonomické dopady vzniklé krize. Po rozhodnutí akcionářů a dohodě s hráči a zaměstnanci jsme se rozhodli všem v klubu snížit mzdy za měsíc březen.”

“Celou situaci samozřejmě i v dalších dnech a týdnech budeme řešit. Uvidíme, jaké budou v dalším období dopady na sport,” sděluje generální manažer Dynama Martin Vozábal.

1. FC Slovácko

Pokud jde o klub 1. FC Slovácko, tak to ke snižování mezd zatím nesáhlo. V rozhovoru sdělil ředitel klubu Petr Pojezný, že záleží na několika faktorech. “My ke konkrétním krokům směrem k odměnám hráčů a realizačních týmů zaujmeme stanovisko až poté, co bude rozhodnuto jestli se soutěž dohraje a jaké konkrétní dopady to bude mít na náš klub celkově. V současné době platíme základní měsíční mzdy dle dohodnutých smluv.”

Ředitel klubu dále sdělil, že pokud by se nejvyšší soutěž nedohrála, tak by mohlo dojít k určité formě kompenzace permanentních vstupenek. “Zatím to je předčasná téma. Pokud se ale soutěž nedohraje, tak určitě současné držitele permanentek zvýhodníme při nákupu nové permanentky pro příští ročník.”

“Pro zajímavost musím říct, že mě potěšily reakce některých fanoušků. Dorazilo nám na sekretariát několik emailů od našich příznivců, kteří nám vyjadřují podporu a případných kompenzací se vzdávají ve prospěch klubu. To nás samozřejmě velmi těší a vážíme si toho. Nicméně jak jsem zmiňoval, pokud by se soutěž nedohrála, tak držitele permanentek zvýhodníme při nákupu permanentky nové.”

FK Jablonec

Vzhledem k současné situaci, kdy Českou republiku sužuje epidemie koronaviru a sponzoři sportu teď omezili své výdaje na financování, došel majitel klubu Miroslav Pelta v jednáních s hráči Jablonce ke vzájemné dohodě na snížení platových nároků. O jakou část se mzdy hráčů sníží klub neinformoval.

“My sami hráči to vnímáme tak, že je potřeba klubu nějakým stylem pomoct. Každý se stará sám o sebe, ale musí koukat i na ostatní. Po domluvě s prezidentem jsme přišli s nějakým návrhem, když se teď nehraje a trénuje se individuálně, tak aby se zredukovaly naše finance. A tím bychom ulehčili trochu rozpočtu a fungování klubu.”

“Určitě to každý vnímá tak, že bychom nechtěli, aby v Jablonci fotbal skončil nebo aby klub měl problémy kvůli tomu, že v uvozovkách teď nehrajeme, ale bereme pořád peníze,” komentuje dohodu s vedením kapitán týmu Tomáš Hüsbchman.

“V tuto chvíli, kdy se nehraje liga a společnosti, které sponzorují sport a hlavně fotbal, mají své vlastní potíže, aby vůbec mohly nějakým způsobem fungovat, se výrazně omezil přísun financí do profesionálního sportu. Majitel klubu Miroslav Pelta jednal s hráči, aby se společně dohodli na úpravě stávajících platových nároků.”

“Pro klub je důležité, že došli ke vzájemné shodě a klubu to v následujících měsících výrazně pomůže. Velmi si ceníme přístupu hráčů, kteří vnímají tuto situaci a snaží se klubu pomoct také touto formou,” dodává mluvčí Jablonce Martin Bergman.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Když končí velikán aneb Bohatá kariéra Wayna Rooneyho

Kapitán, šampion, srdcař a velký bojovník. Wayne Rooney včerejším dnem ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru. Do srdcí fanoušků se zapsal hned několika způsoby.

Özilovy dny v Arsenalu jsou sečteny! Jak se jeho kariéra na severu Londýna vyvíjela?

Německý ex-reprezentant přicházel do Arsenalu v nejlepších fotbalových letech. V létě roku 2013 totiž skončila jeho spolupráce s Cristianem Ronaldem, kterému v dresu Bílého baletu přihrál na 27 branek.

Jaké jsou cíle Baníku? Nejen o nich, ale i o přestupech promluvil sportovní ředitel Grussmann

Baník Ostrava chce útočit na nejvyšší příčky zajišťující pohárová utkání. Alespoň to tak vyplývá ze zpovědi sportovního ředitele klubu na oficiálním webu FCB.