Spojte se s námi


Fortuna liga

Sparta vs. Baník aneb Jak dopadl úplně první ligový střet těchto velkých rivalů?

V sobotu večer nás čeká ligový šlágr, ve kterém se utká pražská Sparta s ostravským Baníkem. Jedná se již o tradiční duel nesmiřitelných protivníků a z hlediska fanoušků možná o jeden z největších zápasů české fotbalové scény. Ale jak proběhlo vůbec první utkání těchto historicky úspěšných klubů?

Publikováno

dne

V sobotu večer nás čeká ligový šlágr, ve kterém se utká pražská Sparta s ostravským Baníkem. Jedná se již o tradiční duel nesmiřitelných protivníků a z hlediska fanoušků možná o jeden z největších zápasů české fotbalové scény. Ale jak proběhlo vůbec první utkání těchto historicky úspěšných klubů?

První duel těchto dvou týmů se odehrál v neděli 29. srpna 1937 na letenském stadionu pražské Sparty před zraky pěti tisíc diváků. Sezóna 1937/38 byla pro ostravský celek vůbec první v nejvyšší československé soutěži. V té době nesl ještě původní název SK Slezská, který vznikl spolu s klubem v roce 1922 v ostravském hostinci U dubu.

Průběh zápasu

Zápas začali lépe hosté z Ostravy, když už v 8. minutě vsítil branku útočník Jaroslav Moták, který před sezónou přišel do Ostravy z brněnského mužstva SK Židenice. Ovšem hned za dvě minuty vyrovnal z penalty Ľudovít Rado po faulu na Josefa Zemana.

V 17. minutě šla již Sparta do vedení, když skóroval právě Zeman po centru Josefa Košťálka. Ostravané se však v závěru prvního poločasu ve 43. minutě dočkali vyrovnání zásluhou Václava Pospíšila.

Spartu zřejmě gól do šatny zaskočil, protože hned po výměně stran se ve 48. minutě ujalo mužstvo SK Slezská vedení. Branku ostravského mančaftu vstřelil bývalý hráč Slavie Praha Adolf Šimperský.

Do konce zápasu se stav již nezměnil. SK Slezská si tedy ze Sparty překvapivě odvezla cenné dva body.

Ligová tabulka

K situaci v ligové tabulce se po zápase vyjádřilo ostravské vydání novinového plátku České slovo: „Výsadní právo letenských klubů je otřeseno [pozn. tedy Sparty a v té době i Slavie]. Dopředu se dere venkov s nezkaženým hráčským materiálem, kteří ještě často budou triumfovati nad blaseovanými primadonami.“

Jak se později ukázalo, tak předzvěst deníku byla poněkud předčasná.

Sparta i přes tuto porážku nakonec v ligovém ročníku 1937/38 slavila svůj historicky 8. mistrovský titul v celostátní československé lize. Na druhém místě skončil další tehdy hvězdný tým Slavia Praha, který v této sezóně vyhrál Středoevropský pohár.

Nicméně právě dva body měla Ostrava na konci sezóny 1937/38 k dobru před předposledním SK Prostějov, který spolu s poslední Viktorií Plzeň sestoupil. Vítezství na Spartě jí tedy napomohlo značnou měrou k záchraně při její premiérové účasti v nejvyšší soutěži.

Ohlasy po utkání

Na překvapivý výsledek reagovalo České slovo: „Největším překvapením je postup Slezské Ostravy – nováčka ligy – který minulou neděli vyřídil na svém hřišti Bratislavu 4:1, ale včera se na Letné nelekl ani proslavené pražské Sparty. Ano, do nedávna ještě úplně neznámá Slezská Ostrava, o níž se soudilo, že nemůže za nic na světě dosáhnouti úspěchu v Praze, vzala Spartě oba body.

Vítězství 3:2 a výkon slezskoostravských mluví. Jedenáct poctivých a nebojácných sportovců ukázalo včera Praze, jak se má hráti ligový football. Rychle, bojovně, s nadšením a s dobrou střelbou.“

Deník se také vyjádřil k atmosféře v ochozech samotného zápasu: „Těší nás nesmírně včerejší triumf, ale současně se radujeme z toho, že ostravští sportovci získali přízeň zhýčkané Prahy. Po celý zápas sympatizovali Pražané s ostravským mužstvem, přáli mu vše nejlepší a nakonec jásali nad úspěchem skromného ostravského mužstva.“

České slovo také informovalo o pozápasové náladě přímo v Ostravě: „Je štěstí, že také ostravští sportovci mohli sdíleti radost ze včerejšího úspěchu. Postaral se o to ostravský rozhlas, který včerejší reportáží získal si srdce posluchačů.

Kde kdo dlel včera u amplionů a měli jste vidět tu radost posluchačů, když redaktor Laufer hlásil pro nás příjemné okamžiky. Před redakcí Českého Slova bylo na 800 posluchačů, kteří po skončené reportáži zajásali a zatleskali. – Ostrava je ve slavnostní náladě.“

Podle deníku se tedy obrovské nadšení z fotbalu v Ostravě projevovalo již v předválečných letech a náročné pražské publikum 30. let minulého století dokázalo pozitivně ocenit poctivý sportovní výkon.

Doufejme, že tak skvělé sportovní okamžiky s velkým nábojem a projevy publika v duchu zdravé rivality a fair play uvidíme nejen v nadcházejícím špílu Sparty s Baníkem, ale také v rámci celého českého fotbalu.

Zdroj: AC Sparta Praha, České slovo, FC Baník Ostrava, Wikipedia

Reklama

Fortuna liga

Legendy Dukly ochotně spolupracovaly, podpis Zlatého míče Pavla Nedvěda ovšem chybí

Publikováno

dne

V brance Dukly Praha prožil Martin Šusta žákovská léta, na vojně chytal za Duklu Dejvice. Nebylo proto divu, když se firma Legendary cards, kde pracuje jako grafik a produkční, rozhodla vydat karty fotbalových legend, že zvolila pražský klub slavné historie. Vyšly pod názvem Bravo Dukla.

Jak se zrodil nápad vydat podpisové karty fotbalových legend Dukly Praha?

Naše firma Legendary cards se zaměřovala hlavně na výrobu hokejových karet a chtěli jsme proklouznout i do světa fotbalu. A tak jsme si řekli, čím začít než pražskou Duklou, která má ve své bohaté historii nejvíce legend.

Přiznávám také, že bylo snazší oslovit právě tento slavný klub, jehož vedení je k těmto projektům velice vstřícné, než projít složitou byrokracií na Sparty či Slavie.

Vybrali jste devadesát jmen. Proč tohle číslo?

Není lehké vybírat z tak bohaté historie. Vytvořili jsme si zpočátku seznam 130 hráčů, který jsme zredukovali na 105, ubírali se pak hráči, k nimž se nesehnala dostatečně kvalitní fotografie v dresu Dukly.

Chybí například vicemistr světa 1962 z Chile Jozef Štibrányi, jeho foto prostě nebylo. Hodně nám pomáhali mezi funkcionáři sekretář klubu Miloslav Jícha a předseda představenstva Bohumil Paukner.

Pětaosmdesát je podepsaných. Ale někteří hráči už nežijí. Jak jste si poradili?

Vytvořili jsme sadu nazvanou Immortal Cut Signatures, kde je třináct již mrtvých hvězd. Je to vlastně knížečka, kde je vložená kartička s podpisem.

Ty jsme sháněli převážně od sběratelů autogramů. Ale například brankář Petr Kouba, vicemistr Evropy 1996, nám dal smlouvu při nafasování sportovního vybavení, kde je podepsaný jeho táta Pavel, vicemistr světa 1962. Nebo se použily podpisy vyříznuté z knížek či pohledů. Ale vždy jde o vlastnoruční podpisy.

Fanoušek se podiví, proč chybí autogram Pavla Nedvěda, držitel Zlatého míče 2003, jenž byl v Dukle na vojně. Proč se ho nepodařilo přemluvit?

Moc jsme o jeho podpis stáli a Pavel Nedvěd sám by podle mého názoru i souhlasil. Ale bohužel jsem nechtěl nikoho obcházet a tak jsem oslovil s touto prosbou jeho manažera Jiřího Müllera.

Odvětil mi, že jsme paraziti a chceme se na úkor jména Pavel Nedvěd obohatit. Když jsem si vyslechl jeho urážky, tak mi řekl, že mu to navrhne, ale nemyslí si, že by souhlasil. Asi za deset minut mi přišla sms, že je to jak předpokládal, že do toho Pavel nejde. Škoda.

Je i někdo další, koho podpis nemáte?

Jen pár kartiček podepsal Jean-David Beauguel, asi dvacet. Málo máme i Ivo Urbana, který už není v nejlepším zdravotním stavu. Byl jsem za ním s jeho paní ve Vlčím máku, ve vojenské LDN.

Ta nám opravdu moc pomohla a zařídila, aby aspoň pár kartiček podepsal. Takže velká vzácnost. Rovněž Aleš Laušman chybí, o něm nikdo neví, kde se nachází. V Kostarice pak žije Ivan Mráz, s nímž je také problém se spojit.

Na který úlovek jste naopak pyšný?

Úžasný příběh je slovenský útočník Viliam Laššo, jenž hrál za Duklu v letech 1968-70. Zíral, co po něm chceme, kdo by měl zájem o jeho podpis. Nebo jiný slovenský útočník Milan Hudec, jenž v Dukle působil v letech 1967-72, už skoro nevychází z bratislavského bytu. Ale povedlo se.

Fantastický byl výlet do Košic za mistrem Evropy 1976 Ladislavem Móderem či Jánem Kozákem. Společně s nimi se podepsal i brankář Anton Flešar. Chvilku se díval na fotku a tvrdil, že to není on. Kolega, jemuž jsem moc vděčný a nesmírně si ho vážím, se divil a hned mi volal.

Fotka byla, ale koupená z fotobanky a ověřená. Když ji podepsal, asi po půl hodině říká: Víte co, jsem to asi já! Nejdál jsem byl za Markem Hanouskem. To bylo v polské Lodži. Byly to krásné příběhy.

Pokračujte.

Při moravské tour jsem byl jeden den za Karlem Dvořákem, který bydlí ve Žďáru nad Sázavou, od něj jsme se vydali do Velkého Meziříčí, kde se nám podepsal Mario Holek, jenž vedl žáčky Brna na nějakém turnaji. Při setkání Klubu ligových kanonýrů v Kroměříži jsme podepsali Standu Grigu, a v Bruntále pak Ondru Kušníra. Všichni byli velice ochotní a milí.

Překvapil vás v tomto ohledu někdo?

Říká se, že s Milanem Luhovým je občas těžké pořízení, a tak jsem měl trochu obavy. Ale za mě to není vůbec pravda. Pozval mě domů, a skoro dvě hodiny jsme si povídali o fotbale.

Byl jsem také doma třeba u Dušana Fitzela, Rudy Kučery, Jana Fialy, Pavla Dyby, Standy Pelce nebo Pavla Korejčíka, který nám věnoval originál dres, o který se dělil se Zdeňkem Nehodou. Rozstříhali jsme ho a použili do karet, ovšem musím přiznat, že jsem chvilku zvažoval, že si tento poklad nechám, ale bylo by to nefér.

Kdo si zaslouží speciální poděkování za pomoc?

Fantastický byl Jan Fiala, ten nám sehnal hodně kontaktů a kdykoli byl k dispozici. Stejně tak Petr Kostelník, Vladimír Kocourek, Ivan Novák, Ivo Viktor či Láďa Vízek. Z těch mladších Honza Vorel, Patrik Gedeon, Kuba Mareš, Honza Šimůnek nebo Kuba Podaný, který nás dostal do pořadu Tiki-Taka. Nikdo se k nám neotočil zády.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Památné momenty: Slávistický comeback z 0:3 na 3:3 v prvním derby s VAR. Stanciu zářil v rudém

V této sezóně Slavia v prvním poločase derby pražských „S“ přejela Spartu 4:0, necelých pět let zpět měla naopak Sparta o pauze náskok 3:0. Sešívaní 17. 3. 2018 ale po výměně stran zaveleli k velkému comebacku, který dotáhli v páté minutě nastavení.

Publikováno

dne

V této sezóně Slavia v prvním poločase derby pražských „S“ přejela Spartu 4:0, necelých pět let zpět měla naopak Sparta o pauze náskok 3:0. Sešívaní 17. 3. 2018 ale po výměně stran zaveleli k velkému comebacku, který dotáhli v páté minutě nastavení.

Do březnového derby šla v lepší pozici Slavia. Ta sice první jarní kolo s Jihlavou, které bylo zároveň prvním pro Jindřicha Trpišovského na lavičce Slavie, prohrála, následně ale třikrát triumfovala a k tomu postoupila do semifinále MOL Cupu.

Naopak Sparta druhou půlku ročníku otevřela výhrou 2:0 nad Libercem, pak ale následovaly tři remízy 1:1, navíc se Slováckem, Karvinou a Brnem, které soutěž nakonec uzavřely na 12., 14. a 16. místě.

Kvůli sněhu se málem nehrálo

Utkání dvou pražských rivalů bylo specifické v tom, že na něj poprvé v české lize dohlížel videoasistent. Pár hodin před výkopem to ale vypadalo, že nebude potřeba, protože trávník na Letné byl pokryt pořádnou dávkou sněhu.

Trávníkáři každopádně odvedli výbornou práci a šlo se hrát. Sešívaní byli před 289. derby druzí, sparťané až pátí, avšak z úvodu to vůbec nebylo znát. Dobrý nástup domácích vyvrcholil ve 12. minutě, kdy se s přispěním Ondřeje Koláře radoval Nicolae Stanciu.

VAR poprvé zasahuje

Sparta tlačila a ve 21. minutě nařídil sudí Pavel Královec po ruce Jakuba Jugase pokutový kop. Po zhlédnutí opakovaného záběru zjistil, že k zásahu do horní končetiny došlo mimo pokutové území a rozhodnutí změnil.

Z následného přímého kopu se nadvakrát prosadil opět Stanciu, i tentokrát však branka neprošla kontrolou u videa. Ofsajd Lukáše Štetiny gól anuloval. Ve 31. minutě už stadion slavil. Roh Stancia si do vlastní sítě srazil Tomáš Souček.

Když Slavia z kopačky Jana Bořila snížila na 1:2, VAR pro změnu našel postavení mimo hru slávistického obránce. A poločas hrůzy sešívaných dokonal ve 43. minutě prudkou ranou Stanciu.

Sparťané na sněhu zmrzli

Byť se mohlo zdát, že je po poločase hotovo, Slavia udělala dvě změny v sestavě a vydala se bojovat. Hrací plocha se mezitím zbarvila do bíla, míč tudíž při sledování zápasu v televizi skoro nebyl vidět.

Slavia se sice zvedla, snížení ale přišlo až v 70. minuty. Miroslav Stoch z úhlu trefil prostor pod břevnem. Domácím chyběl pohyb z první půle a v 93. minutě už se klepali, když hlavou na 2:3 udeřil Simon Deli.

A v 92. minutě byl v pokutovém území Letenských podražen Stanislav Tecl. Královec pokutový kop nařídil až po prohlédnutí opakovaného záběru. Stadion ztichl, Milan Škoda poslal balón pod břevno a ozval se jásot slávistických příznivců. Bod pro ně byl s ohledem na vývoj výhra.

Ve zbytku sezóny se Slavia marně snažila dohnat vedoucí Viktorii Plzeň, nakonec na ni ze druhého místa ztrácela sedm bodů. Sparta bojovala o třetí příčku, skončila na skoro až ostudné páté příčce.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Potvrzeno! Slavia prodloužila smlouvu s Jakubem Hromadou. Na jak dlouho podepsal?

Jakub Hromada je jeden z nejdéle sloužících hráčů v kádru Slavie. Nyní si po skvělých podzimních výkonem vysloužil prodloužení smlouvy, která by měla trvat až do léta roku 2025.

Publikováno

dne

Jakub Hromada je jeden z nejdéle sloužících hráčů v kádru Slavie. Nyní si po skvělých podzimních výkonem vysloužil prodloužení smlouvy, která by měla trvat až do léta roku 2025.

Šestadvacetiletý slovenský záložník si nikdy v minulosti nevybudoval v širokém kádru Slavie pevné místo v základní sestavě. V týmu působí už od roku 2017, kdy přestoupil z italské Sampdorie Janov.

Často ho brzdila zranění a proto se chodil rozehrávat na hostování do Slovanu Liberec. Teď už je 2 roky součástí sešívaných a na podzim se i díky velké marodce stal důležitou postavou středu zálohy.

„Kuba si prodloužení smlouvy jednoznačně zaslouží. Pro naše řady je to zejména z pohledu defenzivy neskutečně užitečný hráč. Neustále sleduje okolní hru a dokáže odbourávat útoky soupeře. Jsme moc rádi, že s námi bude pokračovat i nadále,“ řekl v rozhovoru pro klubový web sportovní ředitel klubu Jiří Bílek.

„Mám velikou radost, že jsme se s vedením dohodli a po více než pěti letech v Edenu tady můžu zůstat ještě o dva déle.

Cením si toho, že o mě má klub zájem, cítím se tu skvěle. Doufám, že důvěru splatím na hřišti,“ dodává Hromada.

V minulosti Hromada působil ve slovenských Košicích a Michalovcích. Poté putoval po italských štací – akademii Juventusu Turín, FC Janov, Sampdorii Janov a Pro Vercelli. Po českých trávnících jsme ho mohli vídat v desu Viktorii Plzeň a Slovanu Liberec.

V aktuální sezoně Hromada naskočil v lize do 11 zápasů, ve kterých zastával po výpadku několika hráčů (Holeš, Traoré, Provod, Ševčík – pozn. red.) klíčovou roli ve středu hřiště.

V říjnovém derby proti Spartě vstřelil svůj jediný podzimní gól a pomohl slávistům k vysoké výhře 4:0.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené