Spojte se s námi


Fortuna liga

Sparta mistr ligy! Jak se hrálo o první mistrovský titul v českých zemích?

Česká nejvyšší soutěž v těchto týdnech vrcholí a brzy se dozvíme jméno nového mistra Fortuna ligy. Téměř před sto deseti lety se rozhodovalo o historicky prvním mistrovi českých zemí. Jak tento první ročník probíhal? Kdo se nakonec radoval z

Publikováno

dne

Česká nejvyšší soutěž v těchto týdnech vrcholí a brzy se dozvíme jméno nového mistra Fortuna ligy. Téměř před sto deseti lety se rozhodovalo o historicky prvním mistrovi českých zemí. Jak tento první ročník probíhal? Kdo se nakonec radoval z prvního titulu?

Systém soutěže

Mistrovství Českého svazu fotbalového 1912, jak byla soutěž formálně nazvána, se hrála systémem čtyř většinou geograficky rozdělených skupin, v rámci kterých se soupeři utkali jednokolově každý s každým.

Jejich vítězové pak hráli klasického pavouka na jeden vítězný zápas. Tohle mistrovství je fotbalovými historiky považováno za první celonárodní mistrovský šampionát.

Mužstva byla rozdělena do skupin:
  1. Skupina „Čechy A“: AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, SK Kladno, SK Viktoria Žižkov, St. SK Olympia Praha I, ČAFK Vinohrady, SK Meteor Praha VIII, SK Pardubice.
  2. Skupina „Čechy B“: AFK Kolín, SK Praha VII, AFK Vršovice, SK Bubeneč, Sk Hradec Králové,
  3. Skupina „Morava“: SK Moravská Slavia Brno, SK Haná Kroměříž, SK Přerov, SK Olomouc.
  4. Skupina „Plzeň“: SK Plzeň

Vyhrocené derby

Jednokolový systém se stal pro soutěž kamenem úrazu. Na plno se to projevilo při utkání úhlavních rivalů z Prahy, tedy Sparty a Slavie. Jejich utkání se mělo odehrát dne 8. prosince 1912, ovšem nebylo dohráno, když bylo ve 42. minutě prvního poločasu rozhodčím Květem přerušeno.

Sedm tisíc diváků sledovalo od úvodního hvizdu nervózní až agresivní hru. Zejména hráči Sparty nastoupili proti jejich největšímu sokovi údajně přemotivovaní, při čemž měli předvádět až příliš ostrou hru.

Nicméně dle reportérů deníku Národní listy nezvládl zápas zejména sudí Květ, který byl podle tohoto plátku již při výběru rozhodčích nejméně vhodnou volbou. Květ nasadil příliš benevolentní metr a nerozhodnost při posuzování sporných situací.

Vše vyvrcholilo za stavu 1:1, když hráč Sparty Fivébr nakopl slavistického Maisla, který v té chvíli nedržel míč. Proto se fotbalista sešívaných rozhodl mstít. Za to ho rozhodčí Květ poslal ze hřiště. Proti tomu začala Slavia vehementně protestovat. Po delším vyjednávání byl vyloučen také sparťan Fivébr, což vyvolalo značnou nevoli také straně Sparty.

Oba hráči údajně odmítli opustit hrací plochu. Rozhodčí tak zápas předčasně ukončil za stavu 1:1.

Tento spor se řešil až do srpna následujícího roku. Mezitím v březnu téhož roku Český svaz fotbalový určil losem, že se zápas dohraje na hřišti Sparty. S tím ovšem nesouhlasila Slavia, která se odvolávala na to, že Sparta nechtěla prosincový zápas dohrát a dva vítězné body měly tedy putovat k sešívaným.

Utkání na Spartě byla Slavia ochotna odehrát, ovšem za zavřenými dveřmi, tedy bez fanoušků a za přítomnosti funkcionářů a novinářů. Obávala se údajně vyhrocených nálad proti Slavii. S tímto požadavkem však sešívaní neuspěli.

Další souboj se mezi oběma pražskými celky tedy již v rámci Mistrovství Českého svazu fotbalového 1912 neodehrál. Sparta tak zvítězila kontumačně a vyhrála skupinu „Čechy A“ se 14 body. Slavia jich měla 10. Jeden zápas prohrála totiž také s Viktorií Žižkov 1:2 (dne 3. listopadu 1912).

Nicméně pokud by uspěla se svým protestem nebo porazila Spartu na hřišti, tak by měli oba soupeři stejný počet bodů. Souboj těchto věčných rivalů byl tedy již při soutěžení o první titul velice zásadní a zároveň vypjatý.

Vyřazovací boje

Ve vyřazovacích soubojích vyzvala dne 8. června 1913 Sparta v semifinále vítěze skupiny „Morava“ SK Moravskou Slavii Brno. Tým Sparty se radoval s výhry nad brněnským celkem 6:3 (o poločase 4:0).

Na druhé straně pavouka svedli semifinálový souboj mužstva AFK Kolín (vítěz skupiny „Čechy B“) proti SK Plzeň. Do finále postoupil celek z Kolína po výhře 3:2.

Finálové střetnutí se odehrálo na půdě pražské Sparty v neděli 15. června 1913 a skončilo nerozhodně 1:1 (po poločasu 1:0). Vzhledem k nerozhodnému výsledku se finále mělo opakovat.

A zde nastal další problém. Svaz totiž rozhodl, že zápas se zopakuje opět na hřišti pražského celku. Kolín proti tomuto rozhodnutí protestoval prostřednictvím deníku Národní listy: „Ježto prvý zápas hrán byl bez losování na hřišti AC Sparty nerozhodně, měl Kolín právo, hráti opakování finalu na vlastním hřišti a Kolín zaopatřil si tím účelem neutrální terrain – hřiště SK Slavia v Praze.

AC Sparta prohlásila k delegátům s Kolína, že k zápasu na hřišti Slavie nenastoupí, ani kdyby bylo vylosováno. Svaz nařídil (neprávem) losování o hřiště a to dopadlo ve prospěch Sparty.“

Protest Kolína byl svazem zamítnut, přesto jeho mužstvo k utkání nastoupilo. Dne 31. srpna 1913 slavil nakonec tým AC Sparta Praha svůj historicky první titul, když na svém hřišti porazil AFK Kolín 4:0 (po poločasu 3:0).

První ligový ročník plný emocí vyhrála Sparta se sestavou: Zadák, Kníže, Pospíšil, Fallada, hušek, Berger, Fivébr, Kolář, Váňa, Bělka, Pilát, Vaník, Špindler, Trenér: František Malý.

Zdroje: Národní listy, AC Sparta Praha, Wikipedia

Reklama

Fortuna liga

David Hovorka ukončil svou fotbalovou kariéru! Podívejte se na jeho emotivní rozloučení přímo v kabině týmu

David Hovorka se po vleklých zdravotních potížích rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Klub o tom informoval na svých webových stránkách. Devětadvacetiletý, teď už bývalý slávistický obránce svůj konec oznámil svým spoluhráčům přímo v kabině.

Publikováno

dne

David Hovorka se po vleklých zdravotních potížích rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Klub o tom informoval na svých webových stránkách. Devětadvacetiletý, teď už bývalý slávistický obránce svůj konec oznámil svým spoluhráčům přímo v kabině.

Odchovanec Kročehlav začal s velkým fotbalem v pražské Spartě, jíž byl součástí už ve svém mládežnickém věku. Do áčka se však nejprve nepropracoval a po několika hostováních na trase Sparta – Hradec Králové – Žižkov přestoupil v roce 2015 do Liberce.

A právě tam se seznámil s trenérem Jindřichem Trpišovským, kde se stal nedílnou součástí základní sestavy.

Na začátku února 2017 se vrátil zpět do Sparty, v listopadu 2016 si přivodil první zranění křížových vazů v koleni. Na Letné se však Hovorka příliš neprosadil, a tak šel poté hostovat do Jablonce.

Své nejlepší roky v kariéře však prožil v pražské Slavii, ke které se připojil v létě 2019. V sešívaném dresu naskočil napříč všemi soutěžemi do 36 zápasů, přičemž Slavii pomohl postoupit do Ligy mistrů, získat dva ligové tituly a jedno prvenství v poháru.

Nutno podotknout, Hovorku provázelo zranění křížových vazů v koleni i během angažmá ve Slavii. Poprvé si toto zranění přivodil v říjnu 2019, podruhé, respektive celkově potřetí na letním soustředění v Aigenu.

Z důvodu těchto vleklých zdravotních problémů se tak Hovorka ve svých 29 letech rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Kladenský rodák to svým spoluhráčům chtěl v kabině oznámit sám, z čehož vzniklo vskutku emotivní video.

Je to pro mě složité, ale správné rozhodnutí

„Jsem se svým rozhodnutím smířený, našel jsem vnitřní klid. Ale nezastírám, že je to strašně těžké. Není to úplně sranda po pětadvaceti letech, kdy jsem fotbalu obětoval všechno. Ještě když to mám rád, miluju to, fyzicky se teď cítím dobře,“ řekl Hovorka ve svém prohlášení.

„Je to dost složité, ale vím, že je to pro mě správné. Liga mistrů, San Siro, souboj proti Interu. To je špička mého sportovního kariérního úspěchu. Při znělce před zápasem jsem se otřásl a řekl si, že to je ono, ten moment, po kterém jsem vždycky prahnul. Znělku jsem si pouštěl už jako malý, je to taková pocta. Bylo to pro mě to nejvíc,“ uvedl.

Jaké činnosti se bude věnovat po ukončení kariéry zatím samozřejmě nespecifikoval. Řekl však, že mu toto rozhodnutí otevírá nové dveře, přejme tak Hovorkovi hodně štěstí do jeho další životní dráhy.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Víkendový program Tipsport TV: Bayern vs. Dortmund, Kvitová bojuje v Miami o finále a semifinále Extraligy

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Publikováno

dne

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Pátek 31. března

Sorana Cirstea je pro Petru Kvitovou poslední překážkou v cestě do finále na turnaji v Miami. I přestože je česká tenistka favoritka, tak si 68 % sázkařů na Tipsportu vsadilo právě na její soupeřku, jejíž kurz spadl z 2.38 na 2.06.

Tipér gedorak nicméně Kvitové hodně věří! „Ačkoliv sázky na české hráčky nemám sám rád, tady musím určitě zahrát Kvitovou, která má s takovými zápasy daleko větší zkušenosti a prokazuje se v USA ve velmi dobré formě, už teď je Kvitová na 11. místě dočasného žebříčku, v případě vítězství by se dokonce vrátila do elitní desítky, ale s výhledem, že na antuce neobhajuje žádné body,“ zakončuje svoji pečlivou analýzu, kterou si můžete přečíst zde.

Sobota 1. dubna

V sobotu se vrátí nejvyšší česká fotbalová soutěž, když do Ostravy zavítá Slovan Liberec, Mladá Boleslav přivítá Viktorii Plzeň a Slavia bude hostit Sigmu Olomouc. Večer se poté fotbaloví fanoušci mohou těšit na skvělé souboje v Bundeslize, když Schalke přivítá Leverkusen a Bayern ve šlágru kola Dortmund.

Borussia je první o jeden bod a mnichovský celek navíc čeká první zápas s novým koučem Thomasem Tuchelem. 93 % sázkařů ale věří domácímu celku, stejně jako tipér Kamikazeee6: „V sobotu půjde určitě o tutovku dne. Sice patřím k těm, co přáli titul Dortmundu, ale musím uvažovat racionálně,“ jehož analýzy můžete sledovat zde.

Již v noci z pátku na sobotu se můžete těšit na několik zajímavých duelů v NHL, pro českého fanouška ale bude jednoznačně nejzajímavější souboj Pittsburghu s Bostonem, který startuje ve 21:00. V 17:00 odstartuje finálový souboj Chance Ligy mezi Vsetínem a Zlínem.

Co se tenisu týče, pokud pak Kvitová postoupí do finále, tak její souboj s Elenou Rybakinovou můžete sledovat na Tipsport TV od 16:00.

Neděle 2. dubna

V ranních nedělních hodinách poté můžete vybírat z 11 zámořských hokejových duelů, přičemž Boston čeká ve 21:30 souboj se St. Louis Blues. Od 17:00 poté startuje první semifinálový duel Tipsport Extraligy Pardubic s Třincem.

Fotbalové fanoušky určitě naláká souboj Sparty, která přivítá Zbrojovku Brno. Přičemž mnoho sázkařů věří tomu, že budou padat branky, stejně jako tipér DynamoPardubice:

„Sparta Praha ze 7 vyhraných utkání vstřelila hned 6x více jako 3 branky. Poslední dvě vzájemná utkání skončila výhrou Sparty (6:1 a 4:0). Sparta na domácím stadiónu očekává opět velkou návštěvnost a fanoušci dovedou mužstvo k další výhře. Poprvé po delší době se na domácí stadión dostaví i ULTRAS,“ píše ve své analýze, jíž si můžete přečíst zde.

Večer se pak můžete těšit na skvělé zápasy PSG s Lyonem a Neapole s AC Milán. Své zápasy mají na programu také oba madridské celky.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Nejlepším hráčem března ve Fortuna lize je Kuchta, mezi trenéry se z prvenství v anketě veselí Veselý

Také v březnu měli fotbaloví fanoušci možnost zvolit nejlepšího hráče i trenéra měsíce v rámci Fortuna ligy. V obou případech obsadili první místo zástupci pražských celků. Největší počet hlasů totiž obdrželi sparťanský útočník Jan Kuchta a hlavní kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

Publikováno

dne

Také v březnu měli fotbaloví fanoušci možnost zvolit nejlepšího hráče i trenéra měsíce v rámci Fortuna ligy. V obou případech obsadili první místo zástupci pražských celků. Největší počet hlasů totiž obdrželi sparťanský útočník Jan Kuchta a hlavní kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

V této sezoně je Kuchta v pořadí druhým fotbalistou letenského klubu, jenž vyhrál tradiční anketu. V listopadu hlasující nejvíce zaujal jeho slovenský spoluhráč Lukáš Haraslín.

Samotnému exslávistovi se v jarní části daří stejně jako celé Spartě. Svěřenci Briana Priskeho zahájili březen pohárovým vítězstvím po penaltách nad Libercem. Tehdy se Kuchta prosadil dvakrát.

Dva góly dal i v následujícím ligovém utkání s Teplicemi a přispěl tak k výhře 4:1. Vstřelenou branku a asistenci si pak připsal při jasném triumfu na hřišti Baníku Ostrava. Ve vítězném duelu s Hradcem Králové se šestadvacetiletý kanonýr sice neprosadil, vynahradil si to však v reprezentaci.

V 64. minutě povedeného souboje s Poláky pojistil české vedení. Jan Kuchta se o tři dny později trefil rovněž do moldavské sítě, jenže jeho gól nemohl být uznán kvůli ofsajdu. Povedený březen tedy zakončil neuspokojivou bezbrankovou remízou národního týmu.

Nejlepším březnovým trenérem Fortuna ligy se stal Jaroslav Veselý, takže poprvé v probíhajícím ročníku nepatří prvenství jednomu z dvojice Priske – Bílek.

Veselého Bohemians začali třetí měsíc roku 2023 také postupem do semifinále MOL Cupu. V Uherském Hradišti domácí Slovácko podlehlo Klokanům 1:2.

V Ďolíčku vládne spokojenost i vzhledem k postavení v tabulce nejvyšší fotbalové soutěže u nás. Vršovičtí v březnu postupně porazili Liberec, Pardubice a Plzeň.

Mužstvo Bohemians Praha 1905 se aktuálně nachází na čtvrtém místě. Na svém kontě má 38 bodů, stejně jako čtvrté Slovácko, které odehrálo o jeden zápas méně.

Hlasování v oficiální aplikaci o nejlepší hráče a trenéry měsíce představuje již tradiční součást aktivit, které pro fanoušky Fortuna liga nabízí. Například po jednotlivých kolech je možné postavit si vlastní ideální jedenáctku.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené