Spojte se s námi


Cyklistika

Roman Kreuziger se sžívá s rolí sportovního ředitele. Řídit auto není o moc jednodušší, než šlapat do pedálů, říká

Na podzim se Roman Kreuziger rozhodl ukončit kariéru profesionálního cyklisty. V pětatřiceti letech. U cyklistiky ale zůstal. Momentálně je sportovním ředitelem v týmu Bahrain Victourious.

Publikováno

dne

Na podzim se Roman Kreuziger rozhodl ukončit kariéru profesionálního cyklisty. V pětatřiceti letech. U cyklistiky ale zůstal. Momentálně je sportovním ředitelem v týmu Bahrain Victourious.

Zatím si Roman Kreuziger ani po konci profesionální kariéry příliš neodpočinul, poznal, že nejenom v sedle kola je to dřina. Hodně času tráví jako sportovní ředitel na cestách, na sklonku roku byl na soustředění s týmem.

„První tréninky pro mě byly hodně náročné. Musel jsem se na půl hodiny natáhnout, jak jsem byl vyčerpaný. Dny jsou hodně dlouhé a náročné, což jsem si jako závodník neuvědomoval,“ vylíčil Deníku Kreuziger.

Ani za volantem auta to není jednoduché, i když je to pochopitelně jiné než v sedle bicyklu. Jako řidič musí Roman Kreuziger zároveň komunikovat s cyklisty, nezvolňovat tempo a přitom si všímat, co se děje kolem.

„Když jsem sedl poprvé do auta, byl jsem stejně nervózní, jako když jsem vyrážel s kluky na první trénink na kole. Tady jsou jiné nástrahy a člověk se to musí naučit ovládat,“ říká bývalý cyklista o nové roli, na jakou nebyl zvyklý.

A jak vypadají tréninky z pohledu sportovního ředitele? „V tréninku jezdím s klukama, dělám skauting před závodníky, aby věděli, že na ně číhá nebezpečí, podávám pití. Spousta věcí je podobných tomu, když jsem sám závodil,“ popisuje Kreuziger.

Během své závodní kariéry pochopil strukturu týmu a ví tedy, jak to v něm chodí. Nabyté zkušenosti nyní uplatňuje v nové funkci.

Dcery do cyklistiky určitě nutit nebude

Jako profesionální cyklista si Kreuziger teplo domova moc neužil, neustálý kolotoč tréninků a závodů zabíral většinu času. Ani v nové pozici na tom není o moc lépe. Věří však, že se to časem zklidní a že bude moci více pracovat z domova, aby měl více času na rodinu.

Jeho dvě dcery mají sportovního ducha po tátovi a rodina tráví hodně času pohybem v přírodě. Děti lyžují, hrají tenis, dělají gymnastiku a samozřejmě jezdí i na kole.

„Ženská cyklistika je na vzestupu, ale byl bych radši, kdyby se vydaly jiným směrem. Důležité je, aby měly rády sport a naučily se starat o své tělo,“ má jasno Kreuziger.

Zdroj: Deník

Reklama

Cyklistika

V souboji gigantů porazil van Aert úřadujícího mistra světa van der Poela

Poprvé v sezoně si to v rámci Světového poháru v cyklokrosu rozdali dva velikáni této cyklistické disciplíny. V belgickém Dendermonde se utkali Belgičan Wout van Aert a Nizozemec Mathieu van der Poel. Před domácím publikem se dařilo belgickému jezdci, který úřadujícího mistra světa z Nizozemí porazil o 49 vteřin.

Publikováno

dne

Poprvé v sezoně si to v rámci Světového poháru v cyklokrosu rozdali dva velikáni této cyklistické disciplíny. V belgickém Dendermonde se utkali Belgičan Wout van Aert a Nizozemec Mathieu van der Poel. Před domácím publikem se dařilo belgickému jezdci, který úřadujícího mistra světa z Nizozemí porazil o 49 vteřin.

Cyklokrosaři nezaháleli ani o Vánocích a na druhý svátek vánoční se jel v pořadí dvanáctý závod Světového poháru. Nizozemský závodník Mathieu van der Poel jel svůj první velký cyklokrosový závod sezony.

Naposledy jsme ho mohli v terénu sledovat začátkem roku při mistrovství světa v Ostende, kde vybojoval titul světového šampióna. Jeho rival van Aert jel svůj čtvrtý závod v sezoně a počtvrté vyhrál.

Oba cyklokrosaři světovému poli v posledních letech jasně dominují. Kdykoliv se van der Poel a van Aert objeví na startu zároveň, nikdo jiný nemá šanci. Pokaždé zvítězí jeden z nich, o něco lepší bilanci má ovšem nizozemská hvězda. Vyrovnaný souboj se tak očekával i v Dendermonde.

Hvězdy světového cyklokrosu zářily i v Dendermonde

Do poloviny závodu držel na bahnité trati se zmíněnou dvojicí krok pouze Toon Aerts. Od pátého kola už ale bylo zřejmé, že pokud se nic nestane, vítězem se stane jeden z dvojice největších favoritů.

Wout van Aert, vítěz tří etap na letošní Tour de France, jel v neděli ve výborné formě a na muže v duhovém trikotu pro úřadujícího mistra světa si získával stále větší náskok. Belgičan dojel do cíle na prvním místě v čase 1:03:48, Mathieu van der Poel skončil ve svém letošním premiérovém závodu druhý.

Výborné byly české juniorky

Z českých závodníků se nejlépe umístila česká jednička Michael Boroš na bodovaném 23. místě. Na vítězného van Aerta ztratil Boroš sedm minut a dvacet osm sekund. Největší radost však českým příznivcům udělaly juniorky.

Čtvrtá dojela Eliška Hanáková, do první desítky se vešly ještě Vanda Dlasková a Julia Kopecky. Spolu s Hladíkovou se také zmíněné reprezentantky drží v nejlepší desítce průběžného pořadí Světového poháru.

Další závod se jede hned po novém roce v Hulstu. Cyklokrosová sezona vyvrcholí světovým šampionátem v americkém Fayetteville, který se jede ve dnech 29. a 30. ledna příštího roku, tedy přesně za měsíc.

Zdroj: Česká televize, cyklokros.cz

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Splní se cyklokrosařům jejich sen dostat se na olympiádu?

Cyklokrosová sezona je v plném proudu a při závodech Světového poháru máme možnost sledovat velká cyklistická esa, jako jsou Wout van Aert, Mathieu van der Poel nebo Michael Vanthourenhout a další hvězdy světového formátu.

Publikováno

dne

Cyklokrosová sezona je v plném proudu a při závodech Světového poháru máme možnost sledovat velká cyklistická esa, jako jsou Wout van Aert, Mathieu van der Poel nebo Michael Vanthourenhout a další hvězdy světového formátu. Pro řadu jezdců, kteří začínali v terénu, se však cyklokros stává pouze doplňkovou disciplínou. Jedním z důvodů může být i fakt, že cyklokros není olympijským sportem. To by se ale do budoucna mohlo změnit.

Třeba takový Holanďan Mathieu van der Poel je všestranným cyklistou. Začínal jako cyklokrosař a v tomto sportu vyhrál snad všechno co se dá. A šestadvacetiletý jezdec světového formátu touží posouvat se ve své kariéře dál.

Proto van der Poela i řadu jeho konkurentů z cyklokrosu stále častěji potkáváme na silničních závodech nebo i na závodech horských kol. Jednak mají šanci dostat se na olympiádu, která je snem snad každého sportovce, pak taky mají možnost vydělat si víc než v cyklokrosu, který na programu olympijských her chybí.

Není tajemstvím, že fanoušci i někteří šéfové cyklokrosu sní o tom, že by se jejich sport mohl jednou na olympiádu dostat. A protože se jezdí v zimě, měl by pode nich patřit na zimní hry. Problém však je, že disciplíny pro zimní hry se musejí konat na ledu nebo na sněhu, zatímco cyklokrosaři jezdí ponejvíce po rozbahněných cestách.

Cyklokrosaři ale narážejí i na další problémy. Olympijský sport by mělo provozovat minimálně třicet států, jenomže cyklokros se jezdí pouze zhruba v patnácti zemích.

Účast cyklokrosařů na příštích olympiádách ale nemusí být nereálná. Před týdnem se totiž jel závod světového poháru v cyklokrosu přímo před zraky členů Mezinárodního olympijského výboru. Společnost Flanders Classic, která vlastní práva na Světový pohár, uspořádala předváděcí závod v italském horském středisku Val di Sole.

Jelo se v nadmořské výšce 1261 metrů převážně v hlubokém sněhu. Atraktivní závod na kluzké trati, při němž docházelo k častým pádům, vyhrál Belgičan Wout van Aert.

Cyklokrosaři možnou účast na olympiádě řeší, přehnanými optimisty však nejsou

Jestli akce na organizátory zimních olympiád zapůsobila, je ale zatím nejasné. „Na olympiádě si cyklokros moc představit neumím. V horských střediscích mají program lyžaři či biatlonisté a nejsem si jistý, jestli by se tam dal uspořádat i cyklokros. Jsem v tom trochu skeptický, na druhou stranu cyklokrosu by prospělo, kdyby se stal olympijským sportem. Šly by pak do něj docela jiné peníze,“ sdělil svůj názor Deníku trenér české reprezentace Petr Klouček.

Debata o tom, jestli cyklokros na olympiádu patří či nikoliv, probíhá i mezi samotnými závodníky. Belgičané a Holanďani si myslí, že cyklokros bude těžké na program her protlačit. Právě belgičtí a nizozemští cyklokrosaři na světových závodech v posledních letech jasně dominují, a domnívají se, že i olympijský závod byl byl jen pro ně.

Pravdou je, že cyklokros se jezdí pouze v Evropě a v severní Americe a cyklokrosařů, kteří by dokázali Belgičanům a Holanďanům konkurovat, je ve světě málo. Cyklokros se zatím nestal tak masovou záležitostí jako cross-country na horských kolech. Tato disciplína byla poprvé zařazena na program olympijských her v roce 1996.

Českému reprezentantu Lubomíru Petrušovi by se zamlouvalo, kdyby se cyklokros na olympiádě objevil, ani on si ale není jistý, že se tak v budoucnu stane. Ve Val di Sole reprezentoval před týdnem jako jediný z Čechů a dojel na slušném 23. místě.

„Povrch by se dal trochu přirovnat k písku, na němž se jezdí v Beneluxu. Tady se to víc bořilo. Galusky se do sněhu po předchozích závodech dost zařezávaly. Jinak ale závod v Itálii musel každého přesvědčit, že by cyklokros na olympijských hrách být mohl,“ míní Petruš.

Zdroj: Deník, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Kreuziger ve 35 letech končí kariéru, u cyklistiky však zůstává

Rodák z Moravské Třebové za sebou má velice úspěšnou cyklistickou kariéru, ve svých 35 letech se ji rozhodl Roman Kreuziger definitivně ukončit. U cyklistiky však zůstane, ovšem v jiné roli.

Publikováno

dne

Rodák z Moravské Třebové za sebou má velice úspěšnou cyklistickou kariéru, ve svých 35 letech se ji rozhodl Roman Kreuziger definitivně ukončit. U cyklistiky však zůstane, ovšem v jiné roli.

Roman Kreuziger končí ve 35 letech svou profesionální kariéru. Na stole přitom měl i nabídku ročního kontraktu ze stáje Gazprom-RusVelo, v jejímž dresu závodil v této sezoně.

Na tiskové konferenci v Praze, kterou při příležitosti oznámení konce kariéru pořádal, prozradil, že k rozhodnutí dospěl poté, co dva roky dřel naplno, ale nedostávalo se mu výsledků, na které je zvyklý.

„Byl to takový malý signál k tomu to pozměnit a přejít do trochu jiné role,“ nechal se slyšet moravský rodák. Za sebou má 16 sezon v profi peletonu, mezi jezdci z České republiky drží maxima v umístěních na Tour de France a mistrovství světa.

Tour de France zakončil v roce 2013 na páté pozici, mistrovství světa v roce 2018 dojel na 6. místě.

Za Kreuzigerovým rozhodnutím stojí i fakt, že se nedostal na olympiádu, na níž se chystal. Dle jeho slov to oslabilo jeho motivaci. Tělo už mu navíc dávalo najevo, že je potřeba polevit.

U cyklistiky však moravský jezdec zůstane. Od listopadu by měl být sportovním ředitelem stáje Bahrajn Victorious, kde se bude starat zejména o klasikáře.

Zdroj: ČT Sport, Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené