Spojte se s námi


Premier League

Peníze až na prvním místě. Kdo je Stanley Kroenke, většinový vlastník Arsenalu?

Publikováno

dne

Stanley Kroenke, americký miliardář, jehož majetek je odhadován na 8,8 mld. dolarů, vlastní společnost Kroenke Sports Enterprises, pod kterou spadá mnoho sportovních klubů, například hokejový tým NHL Colorado Avalanche, Colorado Rapids hrající MLS, nebo klub amerického fotbalu LA Rams. Samozřejmě ho většina z nás může znát hlavně jako většinového majitele londýnského Arsenalu.

Kroenke vyrůstal v uzavřené komunitě Mora, ve státě Missouri. Jeho otec vlastnil dřevařskou firmu, kde v mládí Stan také pracoval. Vystudoval umění a obchod na University of Missouri a v roce 1974 se oženil s Ann Walton, která je dědičkou americké obchodní sítě Wal-Mart.

V roce 1983 založil společnost Kroenke Group, která se zabývá obchodem s nemovitostmi a pozemky. Je také předsedou THF Realty, společnosti, která vlastní nákupní centra. Mnohými nenáviděný 71letý miliardář, který moc neřeší, jak si kluby v jeho vlastnictví vedou po sportovní stránce. Hlavně když prokazují kladné výnosy.

Nádherným důkazem jeho omezenosti je hokejové Colorado, jeden z nejhorších celků v NHL. Ale tak hlavně že penízky se sypou. Hlavní problém pana Kroenkeho je, že sice vlastní sportovní kluby, ale má je čistě jako prasátko na peníze, o jejich sportovní výkony mu nejde.

Dokud tým vykazuje výdělky, je to pro něj ideální, což je krásně vidět na Arsenalu. Na Emirates Stadium je nejdražší permanentka v lize. Rozdíl oproti jiným klubům v Anglii je obrovský, sezónní vstup vás vyjde o celých 1500 liber dráž než sezonní vstupenka na nejlepší místo na stadionu West Bromu.

To stejné trenérský post. Patnáct let bez ligového titulu by neustál žádný trenér. O to vtipnější je, že Claudio Ranieri se od úřadujících mistrů z Leicesteru, devět měsíců po zisku prvního prvoligového titulu v historii tohoto klubu, klidil z postu manažera. To stejné se stalo i Mourinhovi v Chelsea. Po mistrovské sezóně 2014/2015 se hned tu další ze služeb Blues poroučel.

Arsene Wenger se na lavičce Gunners udržel úctyhodných dvaadvacet let, navíc s osmiletým obdobím bez získané trofeje. Komu jinému se toto povedlo? Kdyby měl klub ve vlastnictví například Roman Abramovič, byla by éra francouzského manažera jistě kratší.

Dalším problémem klubu jsou samozřejmě přestupy. Arsene Wenger musel pár let šetřit, protože se splácel nový stadion, ale tomu je teď konec, Emirates Stadium je do poslední penny splaceno. Přesto nový lodivod Arsenalu Unai Emery utratil v létě přes 70 mil. liber, na zimní přestupové období ovšem nedostal žádné peníze. V klubové kase prostě už žádné finance nezůstaly. Z Kroenkeho účtu prostě nebylo posláno nic. Španělský trenér ovšem dostane na letní přestupy větší sumu peněz. Ale uvidíme, peníze americký miliardář přislíbil už několikrát.

Nabídnout hráčům v současném kádru lepší platové podmínky? Bohužel fotbal není, to, co býval v 90. letech, v současnosti se v něm motají daleko větší sumy, než tomu bylo před dvaceti lety. To samozřejmě není problém manažera ale vedení, v tomto případě Kroenkeho, který je většinovým vlastníkem a větší sumu prostě nedá. Pokud chce nakupovat za velké peníze musí si na to vydělat prodejem stávajících hráčů.

Spousta fanoušků by si tak měla uvědomit, že tragické výkony oproti zbytku elity Premier League a každoroční minimální účasti na přestupovém trhu nebyla vina Wengera. Bannery Wenger Out byly vidět v posledních třech sezónách po stovkách. Kde jsou v tom případě bannery KROENKE OUT? Dle mého názoru je jediná možnost protestů tak aby si jich vedení všimlo jednoduše hromadně bojkotovat zápasy. Minimálně v řadách „nepernamentkářů“, to znamená lidí, kteří chodí jen občasně a nemají vstup na Emirates předplacený na celou sezónu.

Pokud začnou klesat tržby, u Stanleyho na stole začne blikat varovná kontrolka, on přestane počítat dolary jako strýček Skrblík z Kačerova, a třeba začne i pátrat po příčině nespokojenosti fanoušků. Anebo taky ne.

Můj osobní názor na tohoto pána není nijak pozitivní, právě naopak, ale toho jste si určitě z tónu článku jistě všimli. Kroenke je, podle mě, hlavním problémem klubu. Mít sportovní klub pouze jako zdroj příjmů a neřešit, jestli je první, desátý, nebo poslední, mi přijde trošku padlé na hlavu. Samozřejmě, Kroenke není jediný, kdo vede klub tímto stylem, ale to nás jako fanoušky Arsenalu moc zajímat nemusí. Nejlepší možnost pro klub a fanoušky z hlediska sportovních výkonů by byl Kroenkeho odchod z vedení klubu, což se na 99 % nestane.

Klub dosahuje výborných výdělků, ať už z televizních práv, nebo již zmíněných předražených lístků. Jiskřičkou naděje by mohl být jeho syn Josh Kroenke, který je momentálně také součástí vedení klubu. Takže sečteno podtrženo, dokud bude ve vedení Kroenke, nebo minimálně nezmění svůj přístup k vedení klubu, situace nemá šanci se nějak výrazně zlepšit

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.