Spojte se s námi

Bundesliga

Pavel Kuka je legendou Slavie. Jediné trofeje své kariéry však získal v Německu

Zveřejněno

dne

Traduje se, že více šancí spálil, než proměnil. Pavel Kuka byl ovšem i tak střelcem par excellence a při hlasování o nejlepší hráče historie Slavie se stal absolutním vítězem. Svůj největší klubový úspěch však nezaznamenal v dresu sešívaných, nýbrž za hranicemi v Německu.

Embed from Getty Images

Pavel Kuka je slávistou tělem i duší. V červenobílém dresu nastupoval už od svého útlého mládí. Své první ligové minuty si ovšem kvůli vojenské povinnosti připsal za RH Cheb. Do své milované Slavie se vrátil v roce 1989 a hrál zde další čtyři roky. Během jeho působení v dresu sešívaných odkoupil klub americký podnikatel Boris Korbel a přivedl do Edenu mnoho kvalitních hráčů, po jejichž boku Kuka fotbalově rostl.

Během 125 utkáních vstřelil 62 branek, a tak samozřejmě zaujal několik zahraničních klubů, především z Německa. Ve 25 letech nakonec odešel do bundesligového Kaiserslauternu, kde se setkal se svým spoluhráčem z reprezentace Miroslavem Kadlecem. Tehdy byl Kaiserslautern úplně jiným týmem, než ho známe dnes ze třetí nejvyšší německé soutěže. Sezonu před příchodem Pavla Kuky obsadil tehdy pravidelný účastník Bundesligy druhé místo.

Ve své první půlsezoně se pražský rodák uvedl osmi brankami v deseti utkáních a zanedlouho se stal stabilním článkem základní sestavy. Klub ze západu Německa během necelého pětiletého působení českého útočníka zažil asi nejzajímavější období v historii. V roce 1996 totiž vyhrál německý pohár, ale zároveň sestoupil z nejvyšší soutěže. Další sezonu vyhrál druhou nejvyšší soutěž a hned po svém návratu mezi německou elitu získal bundesligový titul.

Embed from Getty Images

Pavel Kuka k těmto úspěchům i nezdaru přispěl celkem 53 brankami, a navíc si mezitím odběhl na evropský šampionát v Anglii, kde se stal právě po boku Miroslava Kadlece nebo Jiřího Němce vícemistrem Evropy.

Poté následoval vnitrostátní přesun. Kuka se sice chtěl vrátit do Čech kvůli problematické rodinné situaci po rozvodu se svou manželkou, ale Kaiserslautern mu nakonec našel výhodné angažmá v Norimberku, ze kterého to měl zpět domů kousek. Ani působení v Norimberku, ani následná štace ve Stuttgartu už však nebyly příliš úspěšné i kvůli zranění kolene. Svou bundesligovou bilanci tak uzavřel na rovných 50 brankách ve 144 utkáních.

Nad koncem kariéry ovšem tehdy Pavel Kuka ještě ani v nejmenším nepřemýšlel. Na začátku nového tisíciletí se vrátil zpět do Slavie, kde strávil dalších pět sezon. I přesto, že nenaskakoval do všech utkání, rozšířil svou gólovou sbírku o dalších 33 kousků. Bohužel už však před koncem profesionální kariéry se Slávií neobohatil svůj kabinet žádnou trofejí.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama
Reklama

RUIK © 2017-2019