Spojte se s námi


Ostatní

OSN kritizuje příliš rozdílné platy mezi mužským a ženským fotbalem

Publikováno

dne

Ve Francii nyní probíhá mistrovství světa žen ve fotbale. Již probíhají vyřazovací boje, blíží se čtvtfinále. Právě tento šampionát je skvělou příležitostí, jak ukázat obrovský rozdíl mezi mužským a ženským fotbalem. O tom se sice mluví poměrně často, jenže ne moc hlasitě. Právě konání světového šampionátu přidává tématice na aktuálnosti a také přidává kritice na váze. I díky tomu se pro větší rovnost mezi muži a ženami vyjádřila OSN, jenž bojuje za práva žen ve všech oblastech dlouhodobě.

Ženský fotbal je na vzestupu. Jenže progres směrem nahoru není příliš rychlý. Peněz je v něm sice stále více, ale stále je to málo. Obzvláště srovnáme-li podmínky profesionálních hráček s mužským fotbalem. Nerovnost je obrovská. Samozřejmě za tím stojí mnoho faktorů, ať už například marketing, neuznávání práv žen v několika státech, sexismus ze strany mužů i v nejvyšších fotbalových institucích či opovrhováním ze strany mužských fanoušků tohoto sportu.

Právě se konající mistrovství světa žen ve Francii opět tuto tématiku otevřelo. Je to však stále se opakující téma. Například v Argentině se doteď ženský fotbal nebere jako profesionální sport, a tedy není placen. Ani v nejvyšší soutěži. Díky tomu jedna z hráček žalovala argentinský fotbalový svaz, ale také klub, v němž působila. Finance jsou zkrátka problémem, který se bude řešit neustále.

Své o tom nyní ví i ve Spojených státech amerických. Tam probíhá nyní soudní spor kvůli výši mezd a diskriminaci žen mezi reprezentantkami a Americkým fotbalovým svazem. Do boje za vyšší mzdy vytáhly v tomto sporu i hvězdy jako Alex Morgan či Megan Rapinoe. Žaloba byla podána v březnu. Na závěr světového šampionátu má svaz domluvenou mediační schůzi s hráčkami, kde se bude problematika řešit prozatím mimosoudní cestou.

Přestože je nynější světový šampionát pravděpodobně zatím největší událostí v ženském fotbale, pořád je co zlepšovat. Hráčkám se sice za účast na šampionátu zvedly odměny oproti minulému turnaji dvojnásobně. Přesto se účastnice ohradily proti výši odměn. Ty se pohybují na částce 24 milionů liber. Muži oproti tomu na posledním mistrovství obdrželi 315 milionů. Velký rozdíl, že ano? Více informací o právě probíhajícím ženském světovém šampionátu můžete nalézt zde.

Tyto rozdíly nemohla nepostřehnout Organizace spojených národů, tedy OSN. Ta dlouhodobě bojuje za lidská práva, což zahrnuje také práva žen, a to ve všech oblastech. Tedy i v oblasti sportovní, kdy v drtivé většině sportů mají ženy nejen po ekonomické stránce mnohem horší podmínky než muži.

Na sociálních sítích tak OSN vyvěsila zajímavý příspěvek, kde upozorňuje na danou problematiku. A to vcelku kuriózně. Informují v něm, že Lionel Messi pobírá ročně plat 84 milionů dolarů. Na tom není nic zvláštního. Jenže poté přichází zajímavé srovnání. Zhruba dvakrát nižší částku pobírá dohromady 1 693 profesionálních fotbalistek, které působí v nejlepších sedmi fotbalových ligách na světě. Poměrně tristní částka v daném porovnání.

Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že už částky, jenž lítají v mužském fotbale, jsou šíleně přemrštěné. Nicméně ženský fotbal má svou kvalitu, má své fanoušky a stále se více a více profesionalizuje. Do budoucna lze očekávat, že se bude stále vyvíjet a ještě půjde nahoru. Přesto je smutné, jak velké rozdíly nyní panují. Doufejme v co nejrychlejší snížení rozdílů.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.