Spojte se s námi


Ostatní

Argentinská fotbalistka žaluje svůj klub i fotbalovou asociaci. Požaduje rovnost ženského a mužského fotbalu

Publikováno

dne

Macarena Sánchez je sedmadvacetiletá argentinská fotbalistka. Působí v argentinském celku UAI Urquiza, který je jedním z nejlepších ženských týmů v Argentině i Jižní Americe vůbec. Má to však jeden háček. Je to téměř 90 let od momentu, kdy Argentina poznala fotbal, přesto ženské soutěže v zemi stále nejsou profesionální a hráčky jsou tak vedeny jako amatérky. Právě to se snaží argentinská útočnice změnit. Zažalovala tak nejen svůj klub, ale i argentinskou fotbalovou asociaci.

Macarena Sánchez žaluje svůj klub i argentinský fotbalový svaz. Neuznávají ji jako profesionálku; Zdroj: theguardian.com

„Chceme se živit fotbalem,“ komentovala Macarena Sánchez jeden z hlavních důvodů, proč podala žalobu na svůj klub i argentinskou fotbalovou federaci. „Jsme v prostředí, které nás každodenně vylučuje a pohrdá námi. Velká část společnosti se domnívá, že ženy nejsou schopny hrát fotbal a neměly by ani mít právo jej praktikovat,“ odůvodňuje dále svou žalobu.

Je pravdou, že ani v Evropě situace s ženským fotbalem není prozatím ideální. Nicméně se zde stále dělá vše pro to, aby se i něžné pohlaví dočkalo jakési pomyslné rovnosti. Někomu to možná nemusí přijít úplně dostačující, oproti Argentině je to však obrovský rozdíl a vlastně můžeme být rádi za to, v jaké situaci se zdejší ženský fotbal nachází. Macarena Sánchez však může být veledůležitou ženou, která by mohla změnit postavení dámského fotbalu nejen v Argentině, ale možná i v celé Jižní Americe.

Argentinská fotbalistka se v roce 2012 přestěhovala do Buenos Aires, kde se připojila ke klubu UAI Urquiza, v němž působí doteď. Jedná se o jeden z nejlepších týmů v Argentině, alespoň tedy v ženském podání. Dokáže porážet i velikány jako Boca Juniors či River Plate a v loňské sezoně si dokonce dokráčeli pro ligový titul, díky čemuž se kvalifikovali do Copa Libertadores, což je obdoba Ligy mistrů pro celou Jižní Ameriku a Mexiko.

Macarena Sánchez s pohárem pro vítěze argentinské nejvyšší ženské ligové soutěže; Zdroj: theguardian.com

Oproti tomu, jak se vede ženám v klubu UAI Urquiza, jsou na tom muži bídně. Hrají až třetí nejvyšší ligu. „Je to velmi frustrující. Mají lepší platy, lepší podmínky. Mohou se živit jako fotbalisté. My naneštěstí nemůžeme. Máme lepší výsledky, více mistrovských titulů. Dokonce jsme hráli mezinárodní turnaje. Přesto jsme viděny jako ty horší, protože jsme ženy,“ stěžuje si oprávněně Macarena Sánchez.

Argentinská fotbalistka vydělává 400 argentinských pesos měsíčně, to jest necelých 240 Korun českých. Mimoto se k ženám prý lékařský personál nechová zrovna přátelsky. Navíc prý často musely trénovat v hrozných podmínkách a nebyly jim zajištěny potřebné materiály k profesionálnímu rozvoji. Na druhou stranu však dodává, že jakkoliv jsou podmínky bídné, stále to není nejhorší.

„Ve srovnání s jinými kluby je to v UAI Urquiza dobré. V mnoha jiných klubech musí hráčky platit měsíční poplatky. Kluby totiž nepokrývají základní potřeby, aby fotbalistky mohly trénovat a hrát zápasy. Hráčky si tak musí platit tréninkové oblečení, jídlo, sanitky, policii, lékaře (poslední tři položky je povinen hradit klub). Mnoho klubů také nezjišťuje, zda jsou hráčky zraněné,“ popisuje podmínky ve spoustě ženských argentinských klubech Sánchez.

„V Argentině jsou neustále porušována práva žen, ve všech oblastech,“ tvrdí Sánchez; Zdroj: fozoh.com

Argentinská ženská fotbalová liga je podle argentinské fotbalistky plná nejistot. „Přestože je fotbal v Argentině nejpopulárnějším sportem, ženy nejsou brány jako profesionálky. Kluby a ani fotbalová asociace nás neuznávají jako pracovnice. Popírají nám základní práva jako plat, tedy něco, co fotbalisté běžně dostávají za hraní fotbalu na nejvyšší úrovni. Upírají nám i potřeby, které potřebuje každý profesionální sportovec,“ stěžuje si.

Utlačování žen však je prý v zemi běžné a proto nemůže být ani fotbal výjimkou. „Ženy v tomto státě trpí diskriminací na základě pohlaví, navíc se potýkají se všemi možnými druhy násilí. Navíc si myslím, že kluby samotné nechtějí, abychom se staly profesionálkami. Obtěžuje je, že by žena mohla obsadit pozice, které byly vždy historicky obsazovány pouze mužem,“ říká fotbalistka.

Macarena Sánchez původně neměla moc odvahu mluvit o podmínkách v argentinském ženském fotbale. Jenže když jí bylo klubem slíbeno, že jí nebudou bránit v hledání nového působiště, přestala mít strach o ohrožení své kariéry a spolu s otevřeností přišly i žaloby na klub i svaz. „Potřebujeme ukončit tento typ zneužívání ze strany klubů a asociace. Je důležité, abychom byly uznávány jako sportovkyně, protože jimi jsme. Potřebujeme zdravotní péči, právní ochranu, musíme být součástí svazu pracujících fotbalistů Argentiny. Potřebujeme, aby se přestala porušovat naše práva. A co je nejdůležitější, chceme se živit fotbalem, chceme hrát fotbal a užívat si jej.“

Macareně Sánchez se v boji za rovnoprávnost dostalo obrovské podpory; Zdroj: adndeportivo.com

„Dostalo se mi obrovské podpory. Podpořilo mne mnoho týmů z celé Argentiny, mnoho hráčů. Zároveň od feministického hnutí či spousty skupin pracujících žen. Podpořili mě také bývalí sportovci, umělci či politici. Je to povzbudivé, protože v takových situacích je nutné cítit podporu. Není snadné, aby žena uplatňovala svá práva před lidmi s velkou mocí. Bylo pro mě nezbytné, abych se necítila osamocena,“ má Macarena Sánchez radost z toho, kolika pozitivních ohlasů se dočkala.

Nyní fotbalistka doufá, že se dočká jakéhosi vyrovnání a jakési kompenzaci za sedmileté působení v klubu, z nějž bude odcházet. Nejde však o peníze: „Největší kompenzací by pro mě bylo, kdyby byly vyslyšeny mé názory a ženy by byly uznány jako profesionální fotbalistky. V případě finanční kompenzace budu věnovat část peněz na rozvoj ženského fotbalu v Argentině.“

Jak celá situace dopadne, na to si budou Macarena Sánchez, fotbalistky hrající v Argentině i fotbalový svět muset počkat. Jasné však je, že Macarena Sánchez je už nyní velmi důležitou průkopnicí ženského fotbalu nejen v Argentině a tímto skutkem pravděpodobně zapsala své jméno natrvalo do historie. Doufejme, že s dočká výsledku, jaký si přeje a jaký požaduje.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.