Nikdo mi do práce nezasahuje, fotbal je čistý. Sparta si už dlouho stěžuje na všechno, tvrdí Jozef Chovanec

Jozef Chovanec coby šéf sudích poskytl velký rozhovor pro iSport. Ten se týkal právě rozhodčích a jejich výkonů, vlivu FAČR či LFA na jeho práci, ale také podezíravému prostředí v České republice. Co vše předseda komise rozhodčích prozradil?

Zdroj: sparta.cz

Před rokem a půl se stal Jozef Chovanec předsedou komise rozhodčích. Nicméně úplně spokojen není. Při hodnocení sudích a jejich pověsti si postěžoval, že od zkušených arbitrů si sliboval poněkud lepší výkony a rovněž byl zklamán z některých kontroverzních situací, jichž se jeho podřízení dopustili.

Během podzimní části této sezony se sudí a Chovanec ocitli pod palbou kritiky. Bránil se tím, že prý chybovost nebyla nějak horší než v jiných ligách. A jak ji vyčíslil? „Odehrálo se 160 utkání, rozhodčí udělali celkem 41 hrubých chyb, 14 z nich bylo opraveno. Průměrně tak jedna hrubá chyba připadá na každý šestý zápas,“ nechal se slyšet bývalý kouč Sparty, který věří, že se podaří chybovost minimalizovat.

Nemohla chybět otázka, zdali Roman Berbr zasahuje Chovancovi do práce, jak si to fotbalová veřejnost myslí. „Ne, nezasahuje. Úplně to vylučuju. Mám důvěru, nikdo z FAČR ani LFA mi do práce nezasahuje,“ odpověděl šéf sudích. Arbitry prý při komunikaci s Berbrem, ani s nikým jiným z kontroverzních postav, neřeší.

A že se s kontroverzními postavami vídá? „To bych musel zůstat doma,“ argumentuje s tím, že jen chodí na fotbal a patří to k jeho práci. „Někdo má nálepku takovou, někdo takovou. Není to úplně fér,“ tvrdí.

Žádost o to, aby konkrétní rozhodčí řídil konkrétní utkání, prý nikdy neobdržel. Také přišel se zajímavou myšlenkou pro lidi, kteří jsou vůči vedení zdejšího fotbalu podezíravou: „Proč nikdo neobviňuje hráče, který nedal penaltu?“

Prý by už nikdy nikde nemohl nikdo pískat v takovém podezíravém prostředí. A že někdy výběr rozhodčích na konkrétní zápasy působí jako provokace klubů? Že to tak působit může, to Chovanec připustil, ale nemá tomu tak dle jeho slov být. Byl by rád, kdyby veřejnost změnila své přemýšlení.

Stížnosti klubů pak Chovanec komentoval následovně: „Sparta si stěžuje delší dobu na všechno.“ Ke stížnostem Jihlavy konkrétní nebyl. Pouze se nechal slyšet, že kluby mají možnost oficiálně podat stížnost a protestovat proti výkonu. Svým rozhodčím však šéf sudí plně věří a věří také tomu, že fotbal v České republice je čistý.

V plánu má předseda komise rozhodčích především zlepšení komunikace k veřejnosti a také zvýšení transparentnosti. Můžeme tak očekávat, že se Jozef Chovanec bude v médiích objevovat poněkud častěji, než bylo zvykem. Hlavní je ale snížení chybovosti arbitrů.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sima dál kvete! Tentokrát dvěma góly rozhodl o postupu Slavie

Slavia zvládla domácí klaní s Hapoelem Beer Shevou a po výhře 3:0 má již jistý postup ze skupiny. Naopak izraelský celek přišel o poslední šance na postup. Za týden si to Slavia rozdá s Leverkusenem o první místo ve skupině.

Sparta Praha i Slovan Liberec končí v Evropské lize

Konec nadějí. Sparta ani Liberec si na jaře evropské poháry nezahrají, pražský celek podlehl Lille, Slovanu nepomohlo ani druhé vítězství nad Gentem.

Jak moc je Chovanec zamotaný v kauze Berbr? Už mu přišla obsílka, má hodně co vysvětlovat

Kauza kolem Romana Berbra na sebe namotává čím dál tím víc lidí. Zatímco ze začátku se obvinění točilo zejména kolem místopředsedy FAČR a jeho "synka" Romana Rogoze, v poslední době policie přichází stále na nová jména.