Spojte se s námi


Evropská liga

Chovanec se bojí koeficientu a doporučuje ruský model práce se zahraničními hráči

Na podzim toho bylo o úspěších českých týmů v evropských pohárech napsáno hodně, největším komplimentem je asi celkové šesté místo ze všech lig kontinentu. Mezinárodní úspěchy a tudíž extra finanční prostředky však nemusí být pro český fotbal tím nejlepším.

Publikováno

dne

Na podzim toho bylo o úspěších českých týmů v evropských pohárech napsáno hodně, největším komplimentem je asi celkové šesté místo ze všech lig kontinentu. Mezinárodní úspěchy a tudíž extra finanční prostředky však nemusí být pro český fotbal tím nejlepším.

Parádní pohárová sezóna paradoxně začala skoro katastrofou. Bohemians ve druhém předkole Konferenční ligy dle očekávání vypadli s Bodo Glimt a Plzeň byla blízko konce s kosovskou Dritou. Sparta navíc z Ligy mistrů vyletěla s Kodaní.

Sparta se Slavií se každopádně následně probojovaly do skupiny Evropské ligy a Viktoria Plzeň zvládla další dvě předkola Konferenční ligy. A ani ve skupině nebyli čeští zástupci do počtu, naopak dohromady prohráli jen tři z 18 zápasů.

Jeden rekord za druhým

Plzeň dokonce jako první český tým v historii vyhrála všech šest utkání skupiny. Slavia pro změnu premiérově získala více než 14 bodů ve skupině Evropské ligy. Oba kluby postoupily z prvního místa, Letenští ze druhé příčky.

Bonusy za postupy se odrážejí i v drahých nákupech. Obě pražská „S“ opět loví na severu, za sumy vyšší dvou milionů euro přišli do Sparty střední záložník Markus Solbakken, Slavia ulovil senegalského obránce Malicka Dioufa.

„Pro český fotbal to moc dobře není, když budou kupovat oba týmy v zahraničí. Kluby udělají koeficient, ale potichu roste problém. Svaz by to měl začít řešit,“ řekl v podcastu Mimo hřiště Jozef Chovanec.

Rusko jako příklad?

Pro Slavii byl kupříkladu Diouf již pátým hráčem za poslední tři přestupová okna, který přišel z norské ligy. Sparta ze Skandinávie přivedla ve stejném časovém horizontu tři hráče a další dva z Balkánu. V domácí lize zdaleka tolik neloví.

„Zažil jsem to v Rusku, každý klub měl povolených pět až šest cizinců a jejich reprezentace šla teď rapidně dolů. A to nemělo dopad i na tu naší,“ pokračoval bývalý hráč i trenér Sparty.

V české lize je též regule, ta se ale vztahuje jen na hráče s národností mimo Evropskou unii. V blízké minulosti se na její hraně pohybovala pouze Slavia, která hodně sazela na Afričany. Prodeje Mosese Usora a Petera Olayinky ale sešívaným ulehčila.

„Byli jsme zemí, která vychovávala hráče. Nechci, abychom se bránili hráčům že zahraničí, ale aby to bylo v rozumné míře. Dříve Slavia se Spartou rozprostřely peníze v české lize, takhle jdou ven z republiky,“ dodal Chovanec.

Zdroj: Mimo hřiště

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.