Spojte se s námi

Fortuna liga

Vitrína dneška: Ostudné derby, Chovanec rozhodoval sám

Ostře sledované derby pražských ´S´ nebylo oslavou fotbalu, ale hrůznou podívanou. Už nikdy takové více. České kluby útočí na evropský koeficient. Bývalý předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec odmítá, že by byl Berbrovou loutkou. David Limberský se asi vyhne vězení, dál může moralizovat. Ostudný průběh měl i nejsledovanější zápas nizozemské ligy.

Publikováno

dne

Ostře sledované derby pražských ´S´ nebylo oslavou fotbalu, ale hrůznou podívanou. Už nikdy takové více. České kluby útočí na evropský koeficient. Bývalý předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec odmítá, že by byl Berbrovou loutkou. David Limberský se asi vyhne vězení, dál může moralizovat. Ostudný průběh měl i nejsledovanější zápas nizozemské ligy.

Ostudné derby

V pořadí 308. derby mezi Slavií a Spartou mělo naprosto všechno. Boj o každý centimetr, nikdo nechtěl prohrát, červené karty i pro realizační týmy, góly z penalt, které byly oprávněné. Bylo dramatické, nahecované, vyprodaný stadion. Mělo všechno. Především však nenávist!

Přitom okolnosti pro něj byly vysloveně příznivé. Oba rivalové stáli v čele tabulky bez porážky, dělilo je od sebe jen brankové skóre. V týdnu zvládli zápasy v Evropské lize, hráči cítili formu, nacházeli se v nejpříhodnějším rozpoložení. A pak takový zmar…

Ostuda, která se nesmazatelně zapíše do kronik!

Mnozí diváci si odnesli otřesný zážitek, že u tohohle být rozhodně nechtěli, natož aby ještě na stadion přivedli své děti. A slíbili, že už nikdy nepřijdou.

Nelze se jim divit. Takové derby už nikdy více.

Útok na koeficient

Na kontinentální evropské scéně české kluby uspěly, Slavia a Sparta v Evropské lize a Plzeň v Konferenční. Český klubový fotbal se výrazně přiblížil elitní patnáctce v žebříčku národních koeficientů UEFA. Klíčové 15. místo jako poslední zaručuje vyslání pěti mužstev.

Zatím stojí na 16. příčce s koeficientem 26,550, magickou příčku okupuje zatím Norsko (26,875), na dostřel je také Dánsko (27,200) i Srbsko (27,375). A proti skandinávským konkurentům má Česko výhodu o jednoho účastníka víc.

Cíl je blízko, lze ho dosáhnout.

Chovanec neposlouchal, řídil a řádil

Soud v kauze Berbr a spol., v němž obvinění čelí žalobě ze zločinného spolčení, v Plzni pokračuje. Jako svědek byl předvolán bývalý předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec, jenž si ve fotbale získal dříve úctu jako hráč i trenér.

Odmítl nařčení, že byl pouze loutkou a nechal si vodit náčelníkem Romanem Berbrem, naopak potvrdil, že rozhodoval sám. Různé poťouchlé tahy s účelovými změnami v nasazení rozhodčích jdou tedy za ním.

Tomu se říká smysl pro spravedlnost!

Limberský za mříže nejspíš nepůjde

David Limberský, bývalý hráč Viktorie Plzeň a Sparty Praha, se patrně vězení vyhne. Čelí obvinění, že společně se třemi známými zastrašoval muže z Karlových Varů a snažil se tak z něj vymoci zpět peníze za zmařenou investici do virtuálních měn. Dokonce jeden z nich na něj vytáhl pistoli.

Hrozí mu na to až několikaletý pobyt za mřížemi, státní zástupce Jiří Kožina mu však navrhuje peněžitý trest půl milionu korun. Bude tak moci nadále glosovat dění ve fotbale. Když se v derby porvali kapitáni obou týmů Jan Bořil a Ladislav Krejčí, ve svém příspěvku to okomentoval slovy: „Blbý a blbější.“ 

Ostuda i v Nizozemsku

Ostudný průběh měl i nejsledovanější duel nizozemské ligy Ajax Amsterdam vs. Feyenoord Rotterdam, který byl přerušen a nedohrán pro divácké nepokoje. Ajax doma prohrával s Feyenoordem 0:3, fanoušci začali dělat nepřístojnosti.

Na hřiště létala pyrotechnika z nabitého hlediště. Sudí Serdar Gözübüyük nakonec rozhodl, že se pokračovat nebude.

Soutěžní komise nizozemského profesionálního fotbalu ale rozhodla, že zbytek utkání se dohraje.

Ostuda může pokračovat.

Zdroj: Fortuna liga, BBC, iDNES

Reklama

Oblíbené