Pro fotbalové fanoušky, kteří si občas zjistí něco také o slovenské Fortuna lize, není žádnou novinkou, že je v ní hodně cizinců. Leckoho však může zaskočit, o jak velké procento se jedná.

Fotbal je mezinárodní sport, čemuž logicky odpovídá skutečnost, že existuje jen málo profesionálních klubů, v kterých bychom nenašli jediného cizince či v kterých by nikdy žádný cizinec nebyl.
Ovšem zajímavá pak je statistika, jak si v tomto ohledu vedou jednotlivé prvoligové evropské soutěže. Poměrně překvapivá je skutečnost, že například ve slovenské Fortuna lize tvoří Slováci pouze 54,11 % ze všech hráčů, co v ní nastoupili.
Cizinci v ní tedy tvoří necelou polovinu, což je téměř až nesrovnatelné s naší nejvyšší soutěží. V té totiž hráči ze zahraničí tvoří pouze 25,6 % ze všech hráčů.
A jak si vedou jiné evropské soutěže? Největším procentem cizinců se pyšní portugalská Liga NOS (65,8 %) a anglická Premier League (62,6 %). Naopak nejméně cizinců je v prvních ligách v Černé Hoře (8,7 %) a na Islandu (9 %). Jedná se o jediné evropské soutěže, kde je méně, než 10 % zahraničních hráčů.
Z nejlepších pěti evropských lig se v nejvyšším počtu cizinců za Premier League umístila Serie A (59,3 %), následují Bundesliga (55,9 %), Ligue 1 (48,7 %) a LaLiga (38,3 %).
Zdroj: Fortuna liga, Transfermarkt
Z těch kvalitnějších evropských lig má oproti naší výrazně méně cizinců jen srbská (15 %), o něco málo méně jich mají ukrajinská (23%) a norská (24%). (Méně jich vykazuje i izraelská, tam je ovšem dost hráčů, kteří přišli z ciziny, ale za cizince se nepočítají, jelikož mají židovské kořeny.)