Spojte se s námi


Fortuna liga

Komentář: Takhle vypadá koncepční práce? Šéf Sigmy Olomouc Ladislav Minář vysvětlil konec trenéra i řešení náhrady, místo sebe viní hráče

Jako blesk z čistého nebe. Bez ultimáta. Bez varování. Sigma Olomouc po zpackaném startu jarní části vyhodila trenéra Václava Jílka. Sportovní manažer Ladislav Minář vysvětlil své kroky i další řešení. Je tohle skutečně způsob, jakým by měl být veden prvoligový klub?

Publikováno

dne

Jako blesk z čistého nebe. Bez ultimáta. Bez varování. Sigma Olomouc po zpackaném startu jarní části vyhodila trenéra Václava Jílka. Sportovní manažer Ladislav Minář vysvětlil své kroky i další řešení. Je tohle skutečně způsob, jakým by měl být veden prvoligový klub?

Už šest ligových zápasů čeká Sigma Olomouc na vítězství. Že se nevyhrává, to je věc jedna. To by zase tolik nevadilo, byť se to pochopitelně nelíbí. Problémem je, že oproti podzimu jako kdyby hráči zapomněli, jak se hraje fotbal. Chaos v systému, chybí náboj, není to zkrátka ono.

V pondělí tedy Hanáci oznámili, že Václav Jílek končí na postu trenéra. Nyní tým dočasně povede jeho dlouhodobý asistent Jiří Saňák. Kouč, který na Hané odkoučoval druhý nejvyšší počet ligových zápasů po Karlu Brücknerovi, se nedočkal ani nějakého většího rozloučení.

Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář vše shrnul do jediné věty. Fanoušci přitom vinu ve výsledcích dlouhodobě nedávají trenérovi, ale právě Minářovi. V minulosti šéfa klubu pořádně ostře kritizoval také Roman Hubník, klubová legenda.

O vztahu mezi Jílkem a Minářem už se toho také napsalo hodně. Nebyl zdaleka ideální. Bylo jasné, kdo je v dominantní pozici. Každý fanoušek olomouckého fotbalu by měl k tématu co říct. U kritiky sportovního manažera klubu by strávil hodně času.

Místo sebe viní Minář hráče

Je zcela běžné a normální, že špatné výsledky včetně zhoršeného herního projevu odskáče trenér, nicméně Sigma Olomouc na tom není nejlépe už nějakou dobu. Mnohdy to byl právě Václav Jílek, díky komu Hanáci mohli snít o boji o evropské poháry a ne doufat, že nebudou hrát ve skupině o záchranu.

Jílkovy kvality si však Minář uvědomuje, přesto jej vyhodil. „Náš vztah s Vaškem byl dobrý, takže to nebylo jednoduché, ale převážila fakta, která jsme zvažovali. Změna trenéra je klasické řešení, které se naskýtá, zkusit nový impuls,“ cituje jej Olomoucký deník.

Trenér nedostal ani ultimátum. Z vyhazovu viní hráče: „Známe se dokonale. Uznávám Vencu jako jednoho z nejlepších trenérů, se kterými jsem pracoval. Hráčům dávám strašně za vinu, že skončil. Musí slyšet kritiku. Hlavně oni by měli být kritizovaní. Nemáme jiný mančaft než na podzim.“

Olomouc a koncepce? Neexistující spojení

Co pak bylo z vyjádření Ladislava Mináře nejvíce zarážející, je způsob, jakým k vyhazovu trenéra dospěl. „V plánu nic nebylo. Když jsem seděl na tribuně v Budějovicích docela blízko k mužstvu, tak jsem viděl, že to je víc než špatné. Je něco jiného, když máte drajv a kvalitu. Tak můžete prohrát, protože nemáte štěstí, nedáte šance. My jsme ale ty čtyři zápasy byli kvalitou hrozně dole,“ říká sportovní manažer.

Sedět na tribuně při zápase a během toho se rozhodnout, že by stálo za to vyhodit trenéra? Bez nějaké analýzy, dat, ohledu na okolnosti? Václav Jílek musel neustále zvládat to, že mu klub rozprodával klíčové hráče, za které nepřiváděl adekvátní posily. Kromě toho, že měl výsledky, dokázal většinou svým svěřencům vštěpit i líbivý styl fotbalu.

Sigma Olomouc dlouhodobě pracuje nekoncepčně. Fanoušci volají po změně ve vedení klubu, k tomu ale stále nedochází. Ostatně i to, že Jílka nahradil dříve Látal, není vzhledem k jejich přístupu k fotbalu i osobnostem úplně koncepční krok.

Že si nyní Minář slibuje nový impuls? Jiří Saňák si rozhodně zaslouží šanci, ale zase tolik se toho pro hráče nemění, tudíž se argument mění v lichý. Vedení Sigmy našlapuje jako slon v porcelánu. Dělá kroky, ale bez rozmyslu, bez zmíněné koncepce. A hlavně na špatných místech či pozicích.

Hanákům by slušelo nové vedení, nový majitel, nový investor. Klub si to zaslouží. Strádající fanoušci rovněž. Ostatně i způsob, jakým je klub veden, je jedním z důvodů, proč tribuny Androva stadionu tak často zejí prázdnotou.

Zdroj: Ruik, Olomoucký deník, SK Sigma Olomouc

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.