Komentář: Sigma Olomouc se rozkládá zevnitř! Není to pouze o roztržce Pilaře s Látalem, problém je daleko hlubší

Že je cosi špatně v šatně olomoucké Sigmy, to lze pozorovat již delší dobu. Až tento týden ale některé z konfliktů veřejně spatřily světlo světa, neboť Václav Pilař vyšel s pravdou ven a postěžoval si na Radoslava Látala, kterého dokonce nařkl ze lži. Dalo by se říci, že jeden hráč zřejmě proti trenérovi vzdorovat může a nic moc to neznamená. Jenomže co když se jedná o vícero hráčů? Celkově se dá říci, že se tým z Hané rozkládá nejen vztahově, ale také fotbalově.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Po víkendovém utkání, v němž Sigma na Andrově stadionu uhrála remízu se Slavií, sdělil Radoslav Látal na tiskové konferenci, proč nenasadil Václava Pilaře, jelikož dle jeho slov byl napadán neustálými otázkami na jeho nenasazení. Jeho odpověď byla, že bývalý reprezentant neměl natrénováno, což však pro deník Sport Pilař popřel: „Nechci na nikoho plivat, ale řeknu, jak to bylo. Jsem zdravý. Takže to, co řekl pan Látal, tak úplně není pravda.“

„Na tiskové konferenci se na mě trenéra nikdo neptal. Začal o mně mluvit sám a řekl něco, co není pravda. Proč? Asi proti mně něco má,“ pokračoval rodák z Chlumce nad Cidlinou, o jehož nedobrém vztahu s Látalem se mluvilo delší dobu. „V týdnu před zápasem jsem měl v pondělí normální trénink, kde jsem dostal koňara. Přesto jsem v úterý udělal posilovnu. Středu jsem vynechal, ve čtvrtek a v pátek už jsem zase trénoval a v sobotu byl normálně připravený na zápas,“ dodal.

Právě zde by mohl být kámen úrazu. Ano, vztahy Látal s Pilařem dobré mít nemusely, nicméně i přesto je šikovný křídelník velice užitečným hráčem a proto také pod ikonou Sigmy dostával na hřišti více prostoru než pod Václavem Jílkem. Je nutno si uvědomit, že Látal má ve zvyku nasazovat pouze hráče, kteří absolvovali plnohodnotný předzápasový program, tedy všechny dny. Pilař jeden den vynechal. Není to kdovíjaký hendikep, ale může to hrát roli.

Proč ale na tiskovce Látal lhal, toť otázka. Pilař však prohlásil, že nepočítá, že by si pod jeho vedením v klubu ještě zahrál. Údajně měl požádat o rozvázání smlouvy, to však bylo zamítnuto. A protože promluvil veřejně o problémech v klubu, tak byl klubem interně potrestán. Podle všeho se má jednat o finanční pokutu a přeřazení do béčka, které již letos dohrálo. Co bude dál? „V Sigmě jsem rád, není to nic proti klubu. Víc teď ale říkat nechci, sám nevím, co bude,“ nechal se slyšet bývalý hráč Plzně.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Dá se tedy pouze spekulovat, zda-li v tomto případě spíše neměl Pilař krotit své ego. Dá se pochopit, že do zápasu chtěl nastoupit, protože Sigma hrála proti Slavii v početní výhodě a do ofenzivy byla bezzubá. A právě početní výhoda by Pilařově hernímu stylu vyhovovala, což mohlo pomoci Hanákům ke třem bodům, jenže to se nestalo. Tak či onak, Látal na tiskové konferenci neměl Pilaře vůbec komentovat a ani si upravovat realitu tak, aby mu vyhovovala.

Problém však je, že se nejedná o jediný spor. Během sezony se mluvilo i o tom, že Miloš Buchta má mít s Látalem problémy. Zkušený gólman se sice na začátku sezony zranil a čekalo se, že bude nějakou dobu mimo hru. Oficiální doba rekonvalescence se však mnohonásobně protáhla, třebaže jednička Sigmy z minulé sezony už měla být delší dobu zdravá. Opět se dá chápat, že Látal třeba hledá novou jedničku vzhledem k Buchtově věku, nicméně tady evidentně opět selhala komunikace.

Právě zde může být hlavní kámen úrazu vztahového rozkladu Sigmy zevnitř. Trenérovo slovo a rozhodnutí je třeba respektovat, to by měl vědět každý hráč. A co je v kabině, to tam má také zůstat. Nicméně se zdá, že Látal absolutně selhává v roli psychologa. To jest první věc. Nedokáže svým svěřencům zřejmě svá rozhodnutí vysvětlit a co je nejhorší, tak s nimi nejspíše komunikuje naprosto minimálně a pak dochází k nedorozuměním, jako bylo to s Pilařem po utkání se Slavií.

Jenomže za vztahový rozklad může zřejmě i jiný faktor – rozklad fotbalový. Sigma se vždy vyznačovala atraktivní kombinační hrou, technicky vytříbenými hráči a zkrátka pohledným fotbalem. Ano, v poslední sezoně pod Václavem Jílkem tomu chyběla bojovnost a kreativita před šestnáctkou soupeře. To však měl právě Látal coby nový trenér změnit. Jenže namísto, aby silné stránky Sigmy využil a vypiloval ty slabé, tak hráče nutí hrát taktikou, která jim absolutně nevyhovuje.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Nejvíce to lze pozorovat na výkonech Davida Housky. Ten je technicky skvěle vybaveným hráčem, který si rád sbíhá pro míče, je aktivní po celé ploše hřiště, má skvělou rozehrávku a zkrátka je zvyklý být mozkem hry. Nicméně teď je jeho hlavním úkolem nakopávat dlouhé míče směrem dopředu a celkově se dá říct, že v Sigmě neexistuje jakákoliv mezihra, na což trpí nejen Houska, ale celá středová záložní řada. A vlastně postupně s ní celý tým.

Nemluvě o tom, že styl, který nyní Sigma zkouší praktikovat, je založen na potřebě mít soubojového útočníka, což zkrátka Hanáci nemají. Jinak Látal všude, kde byl, praktikoval přímočarý, nicméně atraktivní fotbal, plný bojovnosti. Očekávalo se tedy, že bojovnost a jistou dávku přímočarosti do týmu vnese, nicméně se nepočítalo s tím, že absolutně bude ignorovat silnou stránku, kterou má Sigma od žáků natrénovanou, a to jest kombinační hra.

Většina hráčů tak je nucena hrát stylem, který jim není vlastní. Dá se říci, že situace má pouze jediné řešení. Je totiž lehčí vyměnit trenéra než vyměnit celý tým tak, aby odpovídal představám kouče. Nemluvě o tom, že Sigma na přestupy v první řadě nemá rozpočet, a v druhé řadě si vždy zakládala na kombinačním fotbale, který se koncepčně v klubu trénuje od dětství a jakákoliv změna v tomto ohledu by jí vůbec neprospěla. Je to zkrátka charakteristika klubu, která by se nikdy neměla měnit. Je to jedinečný styl, který je pro moravský celek typický.

Látalovo trenérské působení v Sigmě je tak prozatím obrovskou kaňkou na jeho letech strávených v Olomouci. Výkony, které Hanáci podávají, jsou často otřesné. Fotbal je koukatelný minimálně a výsledky také nejsou. Rovněž nedochází k takovému zapojování odchovanců, jaké se očekávalo. Ve zkratce se dá říci, že je vše špatně. A buď se Radoslav Látal, třebaže je legendou Sigmy, zamyslí nad tím, co dělá zle, anebo to nepůjde jinak než jej odvolat.

Že je jinak cosi v nepořádku ve vedení a vlastnických strukturách olomouckého klubu, to ví každý, kdo se o olomoucký fotbal zajímá. Nicméně se čekalo, že právě Látal nebude tím, kdo si nechá přikazovat, co a jak má dělat a že naopak bude tím, kdo bude s vedením bojovat. Evidentně to však není tak, jak si fanoušci z počátku představovali. Hodně jich tak volá po Látalově odvolání. Nicméně v tradičním moravském klubu je potřeba změnit více, než jen trenéra. Akorát se o tom málo mluví, jelikož média jsou upřena především na pražské kluby.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Na vině může být nepříliš dobrá až konfliktní povaha trenéra Látala. Postrádá výhody diplomacie a vzájemné komunikace s kabinou. O tom už se mohl přesvědčit při předčasném ukončení smlouvy v Trnavě. Prostě podobný typ jako Zdeněk Ščasný ve Spartě. Právě s bývalým trenérem Sigmy Václavem Jílkem nelze oba hochy srovnat.

  2. Sigma potřebuje trenéra jenž má naprosto jasno o chodu celého klubu od žáků až po muže.Dnes kdyby byly odchovanci Sigmy v Olmiku,tak vede Sigma ligu i bez drahých nákupů.Nejlepší fotbal za posledních 10- 15 let se hrál pod Psotkou to je pan trenér.Zbavit se Psotku byla kardinální chyba dodnes nechápu komu tam vadil.Vedení Sigmy ať se sebere a jede pro Psotku snad pracuje v Plzni.Ten múže vést po Vrbovi klidně i Plzeň.To je jediný podobný typ,jako Trpišovský.V lize je 12 trenérú ze 16 co mu nešahají ani po kotníky.

  3. V týdnu jsem napsal na adresu Sigmy, že jsou to nekopové. Taky jsem napsal, že výborný hráč je často mizerným trenérem. Přečtením tohoto článku jsem pochopil o co v klubu jde.
    Není to totiž tak dlouho, co hráli pohledný fotbal. Doufejme, že zase budou.

  4. je to hrozná škoda, co se teď v sigmě děje a je pravda, že už nepředvádí svůj fotbal. Kdysi jsem zde hrál jako starší žák a můžu potvrdit, že mládežnická mužstva sigmy patřila a zřejmě i dnes patří k nejlepším na světě, anebo minimálně v Evropě, teď už to ale tak nesleduju…když jsme například vyrazili na mezinárodní turnaj do holandska, kde hrály i kluby s hodně velkými jmény, tak jsme vždycky skoro všechno vyhráli..rychlá kombinace a často i na jeden dotek byla základem úspěchu..co by pomohlo? nejprve asi konečně nějaký ten úspěch, například se probojovat do pohárů, a s tím související finanční injekce..protože, co si budeme povídat, hlavně je to zase o prachách

  5. Výstižný článek. Souhlasím s čtenářem, že nejlepší fotbal se hrál v Olomouci v posledních letech pod Psotkou a pak sezona pod Jílkem. Psotka je stejná krevní skupina jako Vrba a Trpišovský. Také Jílkovi věřím, že Spartu zvedne na vysokou úroveň.

    Současný tým svou úrovní patří jednoznačně do první šestky ne – li výš. Látalovi budu fandit, podaří-li se mu herní styl pod Jílkem z roku postupu do předkol EL obohatit o účinné brejky. Mou fanouškovskou podporu ztratí, bude-li po hráčích chtít hrát defenzívně takticky na brejky… Počínaje mládežnickými týmy až po A tým věřím že Sigma nebude nic měnit na technickém ofenzívním kombinačním fotbale. V takovém prostředí je největší šance pro výchovu hráčů s potenciálem hrát úspěšně v top ligových soutěžích v Evropě.

  6. Souhlasím s tím, že poslední fotbal se v Olomouci hrál za Psotky a to je bohužel deset let zpátky. Od té doby je to jen kopaná a lepší zítřky nejsou v dohledu. Dokud budou Sigmu řídit Gajda a Konečný, lepší to nebude. Co se týče trenéra, tak Látal možná není nejlepší volbou, ale na lepšího nejsou prostředky a otázkou je, jestli by někdo lepší vůbec do Olomouce chtěl jít. Závěrem také něco pozitivního. Přál bych všem fanouškům Sigmy zažít na vlastní oči zápasy jako jsem měl možnost já proti Reálu, Juventusu, Fenerbahce, HSV, Dortmundu a dalším.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Koreis, Vojtek nebo Homolka: televizní reportéři a bývalé opory Ocelářů tipují výsledek finále Extraligy

Do zahájení prvního finálového utkání v rámci Generali česká Play-off Tipsport Extraligy zbývá jen pár hodin. Zeptali jsme se známých osobností z hokejového prostředí, jak vidí finálovou sérii.

Slavia po sezoně 2018/19 vyprodala svůj tým, přesto slavila titul. Čeká ji nyní podobný příběh?

Pražská Slavia zažila v ročníku 2018/19 snovou sezónu. Obhájila titul a v Evropské lize se dostala až do čtvrtfinále, kde vypadla s londýnskou Chelsea. To v létě zapříčinilo odchod několika opor.

Blog: Velikost trenérů tvoří šampiony. Největší rozdíl v bitvě Ocelářů s Boleslaví stál na střídačkách

Vyvrcholení semifinálového dramatu mezi Oceláři z Třince a Bruslaři z Mladé Boleslavi bylo plné emocí. Logicky. V rozhodujícím sedmém zápase už jde úplně o všechno. Nejen o postup, ale taky o celkový výsledek celé sezóny.