Reklama

Jedinečný život Thomase Müllera. V čem spočívá jeho herní styl?

Thomas Müller v pondělí oslavil již třicáté druhé narozeniny. Fanoušci ho vídají na hřišti už celých dvanáct let a některé určitě nepřekvapí, že hráč celou dobu působí v jednom a tom samém klubu – Bayernu Mnichov.

Za svou bohatou kariéru si připsal spoustu úspěchů, ať už na klubové, individuální nebo reprezentační úrovni. Jaký byl jeho vůbec první klub? Ke komu Müller nejvíce vzhlížel a co ho spojuje s Argentincem Diegem Maradonou? Na všechny tyto otázky se vám pokusím v následujících řádcích odpovědět.

Thomas Müller se narodil v roce 1989 v bavorském městě Welheim a jeho prvním fotbalovým klubem byl TSV Pahl. Již odmalička byl předurčen k velkým věcem. Jeho trenér a rodinný přítel Wolfgang Tuffentsamer na něj vzpomíná: “Vstal brzy a chodil hrát na hřiště Pahl. Vzpomínám si na jednu sezónu, kde jsme vstřelili 165 gólů a malý Thomas dal 120 z nich.”

V roce 2000, když bylo mladému Thomasovi 11 let, přešel z TSV Pahl rovnou do Bayernu Mnichov, kde se jako jeden z mála fotbalistů postupně prosadil ve všech jeho mládežnických kategoriích, v roce 2007 dokonce vyhrál s týmem U-19 německou ligu.

O rok později debutoval v A-týmu pod trenérem Jürgenem Klinsmannem. Pravý spád ale jeho kariéra nabrala teprve, když klub jmenoval novým trenérem Louise van Gaala.

V jejich první společné sezóně 2009/10 odehrál Müller každý bundesligový zápas a van Gaal v něj už tehdy měl takovou důvěru, že ho dokonce nechal nastoupit do finále Ligy mistrů proti Interu Milán, ve kterém Bayern Italům nakonec podlehl 2:0.

V roce 2011 byl van Gaal z týmu vyhozen. Sám Thomas k němu chová velký obdiv a za dvě společné sezóny se s ním velice sblížil, což dokazuje i jeho výrok po jeho odchodu: “Je to pro mě velmi smutné, protože to byl můj učitel. FC Bayern ztrácí velkého trenéra.”

Od té doby Müller působí v Bayernu dodnes, za celou dobu s ním zvládl vyhrát 2x Ligu mistrů, 2x Superpohár UEFA, 10x německou Bundesligu, 6x Německý fotbalový pohár a 6x Německý superpohár. Zároveň je držitelem rekordu, s bývalým spoluhráčem Davidem Alabou se pyšní nejvíce tituly v Bundeslize.

Müller nejčastěji nastupuje na pozici ofenzivního záložníka s tím, že funguje jako podhrot a spolu s útočníkem a dvěma křídly se podílí na útoku týmu, tvoří hru a góly i sám střílí. Případně může nastoupit na pozici krajního útočníka. 
Sám se v jednom z rozhovorů označil výrazem raumdeuter, což volně přeloženo znamená „interpret volného místa.“

Tím zřejmě narážel na svou herní inteligenci a poziční hru, ve které vyniká. Je to hráč dovedný ve hře s balonem i bez balónu. Mezi jeho další atributy patří flexibilita, atletičnost a univerzálnost. Zároveň je platný i ve hře směrem dozadu.

Trenér německého národního týmu Joachim Löw jej popsal jako nepředvídatelného a neortodoxního hráče. Carlo Ancelotti, který Bayern mezi lety 2016 a 2017 koučoval, rovněž Müllera označil za neortodoxního, atypického a vyzdvihl mimo jiné jeho herní inteligenci a poziční hru.

Müllerova kariéra v národním týmu pro něj bohužel nezačala úplně dobře. Při jeho debutu prohrálo Německo 1:0 proti Argentině v přátelském utkání. Diego Maradona mladíka na pozápasové konferenci označil za podavače míčů.

Avšak ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2010 se Němci Argentině za všechno pomstili, když její tým, který tehdy vedl Maradona, převálcovali v poměru 4:0. Autorem prvního gólu byl právě Müller.

“Už si asi nebude myslet, že jsem jen podavač míčů,” poznamenal Němec na účet Maradony, ten po zápase na post trenéra Argentiny rezignoval. Thomas byl posléze dokonce vyhlášen nejlepším mladým hráčem turnaje.

Od té doby odehrál tento playmaker za Německo přes 60 zápasů, ve kterých nastřílel více jak 30 gólů. Müller si už odmala v sobě pěstoval talent na zahrávání penalt. Jeho dokonalá technika a chladnokrevnost z něj dělají špičkového exekutora pokutových kopů.

Thomas je také členem charitativní organizace Young Tako, která poskytuje 24hodinovou linku na pomoc mladým lidem, kteří přišli o své rodiče nebo blízké.

“Chci udělat vše, co budu moci. Těmto lidem by společnost měla věnovat více pozornosti a nebrat jejich osudy na lehkou váhu. Snažím se, aby lidem s takovým životním osudem byla poskytnuta pomoc, kterou tak potřebují,“ popisuje Müller cíle organizace.

Jeho žena Lisa Müllerová je profesionální jezdkyně na koni a spolu s ní Thomas často navštěvuje různé jezdecké akce a události. Ve svém volném čase se Müller věnuje také hraní golfu. Se ženou žijí na periferii Mnichova ve velkém rodinném domě.

“Nemám rád městský ruch, vyrůstal jsem dál od města a takto chci žít, mám rád německý venkov a okolí Mnichova. S Lisou tu máme klid,“ říká.

Müller patří již dnes k legendám nejen Bayernu Mnichov, ale i celého fotbalu, a množství jeho úspěchů to jen potvrzuje. Sám má na kontě již 29 vyhraných trofejí a tak doufejme, že se mu v budoucnu podaří vyhrát i řadu dalších, ať už v dresu Bayernu Mnichov či německého národního týmu.

Zdroj: Bayern Mnichov, Bild

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Strýc Thomase Müllera Gerd Müller má bilanci v lize 450 branek a v reprezentaci 60 zápasů 64 branek. To nikdo snad nedokázal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené