Spojte se s námi


Fortuna liga

Ikaunieks míří do Jablonce. Udělal dobře? Fotbalově ano, ale raději měl zvolit ambicióznější klub. Jablonec nebude z milionů za postup do Evropy žít věčně

Publikováno

dne

Dávis Ikaunieks se stal kometou ligy. V dresu Vysočiny Jihlava vstřelil deset gólů a na dalších šest přihrál. Zdálo se, že zamíří do jednoho klubu z české top trojky, ale nestalo se. Lotyšský útočník je těsně před podpisem smlouvy v Jablonci. Udělal čtyřiadvacetiletý rodák z Kuldīgy správně, když zvolil spíše regionální klub před českým top klubem?

Pojďme se nejprve podívat na plusy příchodu do Jablonce. Dostane více herního času. To rozhodně. V Plzni, Slavii i Spartě by nejspíše střídal, v Jablonci bude mít minimálně ze začátku svého angažmá jisté místo v základní sestavě. Severočeský klub navíc hraje brejkovým stylem, velice podobným tomu, co předváděla Jihlava pod Martinem Svědíkem.

V tom je rozdíl oproti top trojce. Plzeň, Slavia i Sparta většinu zápasů rozbíjejí hluboký blok soupeře. Jablonec spíše těží z rychlých kontrů, které táhnou ze středu pole křídla. Vždy se jedno křídlo stáhne do středu pole pro balon a poté rozbíhá kontr, druhý křídelník roztahuje lajnu. Pokud Jablonec hraje na dva útočníky, tak jeden zůstává uprostřed a druhý si přímočaře nabíhá na straně, odkud do středu seběhl křídelník.

Tím vznikne pro Jablonec velice dobrá situace. Ikaunieks bude suplovat útočníka, který sbíhá mírně do lajny. Pokud tam dostane balon do běhu, tak se dostane do ideální situace. Může být blízko na dostřel brány a může tedy vystřelit, případně volit pas na své nabíhající spoluhráče či zkusit technicky obejít protihráče. V tom je Ikaunieks silný.

Druhý způsob zakládání protiútoků u Jablonce je jednoduchý. Míč si vezme jeden z hráčů ve středu či na kraji pole a ihned ho dávají nahoru na útočníky buď do nohy, nebo rovnou do běhu. Ve druhé variantě je Ikaunieks snad nejlepší v lize. Skvěle pracuje na ofsajdové hraně, často se cize ocitá v postavení mimo hru, ale když mu to jednou z pár pokusů vyjde, tak jde sám na gólmana.

Tento styl hry by mu měl vyhovovat. Na rozdíl od dobývání protivníka v Plzni, Slavii a Spartě. Tyto celky se začnou ubírat spíše cestou silových hrotových útočníků. Plzeň má Bakoše, Krmenčíka a Chorého, případně i Řezníčka, ale ten odejde. Sparta Šurala, Tetteha (podle informací deníku Sport již ve Spartě podepsal smlouvu, chybí pouze oficiální představení), Pulkraba a jediný rychlostní typ je Václav Kadlec. Přesto to není klasický technik a hráč do tahu jako Ikaunieks. Slavia disponuje Milanem Škodou, Necidem a rychlostně vybaveným Teclem, který se podobá Ikaunieksovi ze všech zmíněných útočníků asi nejvíce.

Pravdou je, že ani jeden tým z top trojky Ikauniekse nepotřeboval. Ale určitě o něj měly zájem, rozhodně se o lotyšského útočníka zajímaly. Volba padla na fotbalové důvody, přesto si myslím, že měl zvolit přímočařejší cestu. Jablonec je sice nabažený miliony z postupu do základní skupiny Evropské ligy, ale ze sedmdesáti milionů korun nelze žít navěky. Ambice půjdou postupně dolů, a proto by bylo pro Ikauniekse lepší zvolit celek ze špičky. Navíc v Plzni by si zahrál Ligu mistrů, ve Slavii minimálně stejnou soutěž jako v Jablonci. Znamenat to může i setrvání Krmenčíka na západě Čech.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.