Hvězdy fotbalové historie – Franz Beckenbauer

Franz Anton Beckenbauer se narodil se narodil 11. září 1945, je bývalý vynikající německý profesionální fotbalista a posléze i manager. Mezi fotbalovou veřejností byl znám pod přezdívkou “Císař” nebo “Císař Franz”- Der Kaiser Franz, díky svým vůdcovským schopnostem, hernímu stylu či dominanci na hřišti.

Embed from Getty Images

Je na jednom z nejvýše postavených míst Pelého seznamu 100 nejlepších žijících fotbalistů planety.

Narodil se v Mnichově a již ve 14 letech nastupoval za juniorku Bayernu Mnichov (jeho fotbalové počátky se ale datují již k devíti letům věku). V roce 1964 se, ještě jako amatér, dostal k prvnímu mužstvu a o rok později již hrál v Bundeslize jako profesionál. Bayern Mnichov mu by souzen až do roku 1977. Velká věrnost tohoto skvělého hráče tomuto týmu. Odehrál 639 zápasů a vstřelil 64 branek. Začínal jako záložník, ale jeho univerzálnost velela využít jeho kvality více. S jeho jménem je spjat pojem libero, centrální obránce a tento post mu vyhovoval nejvíce a také na něm sehrál nejvíce svých výborných zápasů. Byl takovým stoperem s útočnými možnostmi.

S mužstvem, které bylo v nové německé lize jedním z nejsilnějších, získal německý pohár v letech 1966/67, Pohár vítězů pohárů 1967. O rok později, jako kapitán týmu dovedl celek k prvnímu ligovému titulu. V letech 1972-74 získal v řadě tři domácí tituly. Další pocty si připsal v Evropském poháru, jenž získal s týmem, v tzv. hattricku (1974-76).


Mimo Německo hrál ve známém celku New York Cosmos v letech 1977-80 a potom ještě v roce 1983. Odehrál přes 100 zápasů a zapsal se s 19 trefami jako střelec. Ještě dva roky (1980-82) mezi tím působil v dalším z kvalitních týmů té doby Hamburgeru SV, kde nastoupil v 28 zápasům.

V reprezentaci Západního Německa začal hrát již v roce 1964 a v roce 1971 se stal jeho kapitánem. Až do roku 1977 byl vůdčí osobností týmu. Odehrál celkem 108 utkání a dal v nich 17 gólů. Hrál na třech MS: Světový pohár (1966-stříbro, 1970-bronz a 1974-zlato) a na dvou ME (1972-zlato a 1976-stříbro).

Embed from Getty Images

Po ukončení hráčské kariéry začal pracovat jako trenér reprezentace Západního Německa a se svým týmem získal v roce 1990 zlato a o čtyři roky dříve stříbro. Na ME v roce 1988 pak vybojovali bronzové medaile.

Na klubové úrovni trénoval francouzský Olympique de Marseille (1990-91), stal se vítězem francouzského šampionátu i vítězem poháru.

Poté se vrátil do jeho rodného klubu Bayern Mnichov (1993-94), který také krátce vedl, pak se stal jeho prezidentem a v roce 1998 byl zvolen viceprezidentem Německého fotbalového svazu.

Embed from Getty Images

Za svou bohatou fotbalovou kariéru byl dvakrát vyhlášen fotbalistou Evropy a držitelem Zlatého míče (1972 a 1976), byl čtyřikrát nejlepším hráčem německé ligy: Fotbalista roku (1964, 66, 74 a 76).

Franz Beckenbauer byl výjimečným fotbalovým hráčem, jedním z nejlepších v historii kopané. Byl také uznávaným managerem (vedl realizační tým při pořádání světového poháru 2006) a své hráčské znalosti uměl předávat svým následovníkům k úspěchům na světovém a evropském poli.

V soukromí se zapojil do práce novináře, komentátora v časopisu Bild či se zapojil do několika reklam na podporu sportu, fotbalu. I nadále se zapojuje do činnosti Německého fotbalového svazu a organizace FIFA.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Damková končí v Komisi rozhodčích UEFA!

Po zatčení Romana Berbra a jeho rezignaci na všechny funkce ve FAČR se rozhodla skončit také jeho partnerka Dagmar Damková. Zůstávala však nadále členkou Komise rozhodčích UEFA. To už je však minulostí.

Martin Hašek musí Spartě zaplatit 800 000 eur! Rozhodl tak Sbor rozhodců FAČR

Sága Martina Haška s pražskou Spartou se táhne už od ledna. A teď došla ke svému konci, pro mladého hráče velice krutému. "Sbor se zabýval výpovědí profesionální smlouvy bývalým hráčem Haškem, kterou klub označil ve svém návrhu za neoprávněnou," uvedla na svých stránkách Sparta.

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.