Spojte se s námi


Premier League

Zbláznil se fotbalový trh už definitivně? Manchester United má zaplatit 90 milionů eur za Maguira

Publikováno

dne

Sto milionů eur sem, sto milionů liber tam. Fotbalové kluby rozhazují obrovské množství peněz a ceny za hráče se stále zvedají. Poslední perličkou je chystaný megapřestup Harryho Maguira do Manchesteru United, který více než jindy vyzdvihá otázku přemrštěných cen ve fotbale.

Ve fotbale se točí každý rok čím dál tím více peněz. Hráči pobírají takové platy, o kterých se třeba elitním hokejistům může jen zdát, a z přestupových sum se jenom protáčí panenky. Peníze, za které byste ještě před deseti lety dostali hráče světové extratřídy, vám nyní zajistí pouze průměrného fotbalistu.

Na obrovské sumy za hvězdné útočníky a celebrity typu Neymar, Mbappé nebo Ronaldo už jsme si téměř zvykli. Jenže přestupy v hodnotách téměř sto milionů eur za obránce jsou zatím raritou. Proto chystaný přestup Maguira tak šokuje.

Mancheser United chce za šestadvacetiletého anglického reprezentanta a vítěze Premier League zaplatit 80 milionů liber, což je přibližně 90 milionů eur, což je v přepočtu asi 2,4 miliardy korun. To by z něj udělalo nejdražšího obránce všech dob. Tento titul zatím drží Virgil van Dijk, kterého si koupil Liverpool ze Southamptonu za 82 milionů eur.

Je anglický stoper opravdu hoden takové gigantické sumy? To je otázka, která nyní hodně zaměstnává fotbalové experty v Anglii. V klíčových statistikách se Maguire vyrovná nejlepším obráncům na světě. Jeho hlavním nedostatkem je na druhou stranu rychlost. To však ještě neznamená, že by se z něj měl stát nejdražší obránce všech dob.

Mnoho fanoušků Red Devils si myslí, že je cena trochu přemrštěná, a nelze se jim divit. Vždyť za podobné peníze by se dalo postavit rovnou kvalitní stoperské duo nebo třeba celá obranná řada. Za stejnou částku před deseti lety prodal samotný Manchester United Cristiana Ronalda do Realu Madrid.

Pro porovnání se podíváme ještě trochu dále do historie. Za polovinu ceny Maguira si v roce 2002 pořídili Red Devils legendárního anglického stopera Rio Ferdinanda. Když zamíříme dále do světa, za hvězdného italského obránce Fabia Cannavara v tom samém roce zaplatil Inter Milán 23 milionů eur.

Za stejné peníze ale nyní přestoupil z druholigového Bristolu do Brightonu prakticky neznámý anglický stoper Webster. Fotbalový přestupový trh se opravdu jednoduše řečeno „zbláznil“ a nám tak nezbývá nic jiného, než se ptát, kdy bude takovému obrovskému růstu cen konec.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.