Reklama

Zase o krok blíž NHL! Evropský hokej, včetně Extraligy, mění pravidla 

Stejně jako se postupem času mění životní trendy, stejnou obměnou procházejí i pravidla ledního hokeje. Většinou to bývá tak, že hokejové trendy udává NHL, jakožto zástupce nejlepší ligy světa. Stejně je to i tentokrát. Změnu rozměrů kluzišť v Evropě ještě od příští sezóny nečekejme, nicméně některá pravidla se měnit přece jen budou.

Zdroj: Lukáš Filipec, HC Oceláři Třinec

Právě o razantních změnách, které mají přinést sjednocení pravidel, včetně zúžení ledové plochy na evropském kontinentu, jsme psali už minule. Během mistrovství světa v lotyšské Rize se o případných změnách mezi zástupci IIHF diskutovalo.

Zlepší se srozumitelnost hokeje pro hráče, rozhodčí i diváky. Ať už se budou fanoušci dívat na jakoukoliv soutěž nebo podnik IIHF, uvidí stejná řešení herních situací,“ řekl ke změnám šéf českých rozhodčích Vladimír Šindler.

Tradičně ty největší změny přichází většinou se začátkem olympijského období, tudíž se čtyřletým odstupem. Dá se tedy očekávat, že může v dohledné době dojít na další změny.

Stejně tak se dá očekávat, že jednoho dne se skutečně evropská ledová “letiště” sjednotí do kanadských rozměrů. Tahle změna však nemůže být provedena ze dne na den, jelikož spousta, především starších arén či zimních stadiónů, není na menší rozměry technicky přizpůsobena.

V ROHU SI UŽ BRANKÁŘ NEŤUKNE

I tak však byly nějaké změny při projednávání v Rize přiklepnuty. Asi tou největší budou lichoběžníky, které budou vymezovat prostor za brankami, kde může hrát s hokejkou brankář s kotoučem.

Už dříve dostali brankáři po vzoru NHL omezení v předbrankovém prostoru, kdy se z půlkruhu brankoviště ubral prostor na obou stranách. Pokud se některý z gólmanů rád vydává na výlet za kotoučem do rohu kluziště, bude mít od další sezony smůlu.

O něco benevolentnějším krokem je úprava pravidla o ofsajdu. Ne že by tedy mělo být jeho posuzování volnější, ale spíš jednodušší. 

Už nebude záležet na tom, zda hráč při přechodu do útočného pásma zvedl nohu dřív, než byl kotouč v pásmu. Nově bude rozhodovat i prostor ve vzduchu nad modrou čárou. 

Nevýhoda naší Extraligy je, že její vedení zůstává stále docela zpátky při rozhodnutí k zavedení Coach Chellenge na tyto situace. Náklady na pořízení této techniky jsou podle klubů natolik velké, že na to údajně nemají peníze. 

Je jasné, že ať už bude pravidlo na papíře vypadat jakkoliv, nikdy nebude mít při sporných situacích hráč ani fanoušek duševní klid, pokud bude platit rozhodnutí čárových, které je při rychlosti hry vyhodnoceno během zlomku vteřiny.

FLEXIBILITA PŘI POSUZOVÁNÍ FAULŮ

Za nepřiměřené zákroky, které byly oceněny pětiminutovým trestem, automaticky následoval bonus v podobě vyloučení do konce utkání. Ačkoliv nebyl zákrok vyloženě z kategorie brutálních, neměli rozhodčí na výběr.

Často oni sami na ledě při vyloučení řekli: „Bylo to na pět minut, musím k tomu dát trest do konce zápasu. Jinou možnost nemám.

Tentokrát už tahle automatika padne. Rozhodčí budou moct k posuzování přistupovat podle jednotlivých situací. Trest do konce utkání bude automaticky následovat až po druhém pětiminutovém, tedy vyšším trestu.

Kromě těchto nejzásadnějších změn přibude v Extralize ještě počet situací, na které si budou moct vzít týmy trenérskou výzvu. Na tohle se podrobněji podíváme zase někdy příště.

Zdroj: IIHF, Tipsport Extraliga, hokej.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené