Spojte se s námi


Fortuna liga

Zarážející statistika českých sudích. Zápasy Plzně většinou řídí jedni a ti samí arbitři! Naopak někteří si Viktorii dosud nezapískali

Na oficiálních webových stránkách Fortuna ligy je volně k dispozici statistika odpískaných zápasů všech současných ligových rozhodčích. V úvodních šesti kolech letošního ročníků 1. ligy do hry zasáhlo 63 arbitrů. Zajímá vás, na čí zápasy byl každý rozhodčí ve své kariéře nejčastěji delegován?

Publikováno

dne

Na oficiálních webových stránkách Fortuna ligy je volně k dispozici statistika odpískaných zápasů všech současných ligových rozhodčích. V úvodních šesti kolech letošního ročníků 1. ligy do hry zasáhlo 63 arbitrů. Zajímá vás, na čí zápasy byl každý rozhodčí ve své kariéře nejčastěji delegován?

Zdroj: sparta.cz


Hned 15 současných prvoligových rozhodčích řídilo nejčastěji utkání Plzně. Na druhém místě žebříčku je Mladá Boleslav, jejíž zápasy nejčastěji soudcovalo hned o šest rozhodčích méně.

Nejzkušenějším ligovým rozhodčím je Pavel Královec. Třiačtyřicetiletý sudí píská ligu od sezony 2002/2003. Zápasy pražské Sparty řídil ve 49 případech, Jablonec čtyřiačtyřicetkrát a třetí Baník Ostrava čtyřicetkrát.

Překvapivým zjištěním je fakt, že velezkušený sudí s mezinárodními zkušenostmi pískal zápasy plzeňské Viktorie jen třináctkrát, což je zhruba stejně tolik jako v případě týmů Jihlavy či Opavy, které působí nebo působily v nejvyšší soutěži o poznání kratší dobu.

Královec neřídil ani jeden zápas Plzně od 13. dubna 2014 do 6. srpna 2017, tedy více než tři sezony. Mezitím odpískal na české nejvyšší scéně 53 duelů. Srpnový duel roku 2017 byl zároveň dosud tím posledním, ve kterém Plzeň jako hlavní rozhodčí pískal. Za uplynulé tři roky na ni pětkrát dohlížel u VARu.

Ze statistik stránek Fortuna ligy vyplývá, že na duely plzeňského celku jsou pravidelně delegovány ty stejné rozhodcovské tváře. Na služebně mladší sudí se při zápasech Viktorie moc často nedostává.

Hned 11 pomezních rozhodčích má ve své statistice jméno Plzně nejvýše. V minulé sezoně 1. ligy se minimálně jeden z těchto jedenácti mužů na lajně objevil hned v šestnácti z osmnácti domácích duelů Viktorie.

Vzácným příkladem je pomezní rozhodčí Tomáš Mokrusch. Na jeho prvním místě najdeme jako u jednoho z mála Slovácko, které soudcoval třiadvacetkrát. Za devět let svého působení v první lize však nepískal ani jeden duel plzeňského celku, přitom alespoň jediný start už stihl posbírat i u Pardubic, které v lize odehrály zatím jen šest duelů.

Podobně to má i dvojice žen s píšťalkou. Lucie Ratajová ani Jana Adámková se i přes své už poměrně dlouhé působení v lize nedostaly k jedinému plzeňskému zápasu.

Také pomezní Jiří Moláček se v zápasech Západočechů moc často neobjevuje. Ve svých třinácti ligových sezonách odmával přes 200 utkání, zápasy Plzně řídil jen jedenáctkrát, což nečiní průměr ani jednoho utkání na sezonu.

Přesně opačně to ve svých statistikách mají jiní pomezní rozhodčí. Petr Blažej si u lajny ve své kariéře připsal o 38 startů méně než Moláček, přesto Plzeň řídil ve 35 ligových duelech. Na druhém místě má Bohemians, u kterých je na čísle 24. Další pomezní Milan Flimmel řídil západočeský celek téměř v každém čtvrtém svém utkání.

Když se vrátíme k hlavním rozhodčím, tak kromě Pavla Královce má podivuhodnou statistiku i Petr Ardeleanu. Kupříkladu Zbrojovku Brno či Baník Ostrava řídil hned jednadvacetkrát. Ostatní týmy se u něj pohybují na podobných číslech, ovšem partu generálního manažera Adolfa Šádka soudcoval jen čtyřikrát. Zatímco hlavní sudí Karel Hrubeš si Plzeň zapískal o jedenáct utkání častěji než následný Slovan Liberec.

Od sezony 2002/2003, ve které se na listinu rozhodčích dostal momentálně nejzkušenější Pavel Královec, ani jednou nesestoupily celky Sparty, Slavie, Teplic, Jablonce a Liberce. Jen jednu sezonu v nižší soutěži strávil v tomto období ostravský Baník. Dvě sezony v 1. lize chyběly celky Mladé Boleslavi, Příbrami, Olomouce, Slovácka a Plzně. Statistiky nám však ukazují, že nevyváženost v nasazování jednotlivých rozhodčích do české nejvyšší soutěže je zřejmá.


Statistika současných prvoligových rozhodčích. Které týmy ve své kariéře nejčastěji řídili?

Plzeň – 15 rozhodčích (Hrubeš, Julínek, Marek, Berka, Koval, Blažej, Kříž, Kubr, Kotalík, Myška, Melichar, Vlček, Podaný, Flimmel, Hock)
Mladá Boleslav – 9 rozhodčích (Orel, Proske, Lerch, Houdek, Dobrovolný, Caletka, Dresler, Vitner, Horák)
Liberec – 7 rozhodčích (Pechanec, Hrabovský, Vlasjuk, Kotalík, Vodrážka, Pečenka, Leška)
Slavia – 5 rozhodčích (Franěk, Zelinka, Moláček, Kotík, Vlasjuk)
Jablonec – 5 rozhodčích (Machálek, Adam, Kotalík, Vaňkát, Poživil)
Ostrava – 4 rozhodčí (Ardeleanu, Berka, Hurych, Dohnálek)
Teplice – 4 rozhodčí (K. Hájek, Hocek, Matoušek, Batík)
Sparta – 3 rozhodčí (Královec, J. Paták, Nádvorník)
Slovácko – 3 rozhodčí (Rejžek, Mokrusch, Cieslar)
Olomouc – 3 rozhodčí (Denev, Hocek, Adámková)
Bohemians – 3 rozhodčí (Lerch, Ratajová, Šimáček)
Zlín – 3 rozhodčí (Adámková, Machálek, Hocek)
Brno – 1 rozhodčí (Ardeleanu)
Dukla – 1 rozhodčí (Ginzel)
Opava – 1 rozhodčí (Denev)
Příbram – 1 rozhodčí (Hocek)
České Budějovice – 1 rozhodčí (Mojžíš)


Vysvětlivky

  • Ve statistice je uvedeno 57 rozhodčích, kteří zasáhli do letošní sezony.
  • Někteří rozhodčí (Ardeleanu, Denev, Hocek, Berka, Adámková, Lerch, Machálek, Vlasjuk, Kotalík) nejčastěji řídili duely dvou a více týmů, proto se ve statistice objevují častěji.
  • Rozhodčí Mikeska, Klupák, Musil, Petřík, Cihlář, Bureš se v seznamu neobjevují, neboť pískali určitý tým maximálně jednou. Nemají tak dostatečný počet odpískaných ligových klání.
  • Do statistik se nepočítají rozhodčí u VARu

Použité zdroje: fortunaliga.cz


Reklama

Fortuna liga

Jakub Jankto oficiálně sparťanem! Do klubu přichází na roční hostování s opcí

Pražská Sparta představila novou posilu! Jejím hráčem se stává Jakub Jankto, šestadvacetiletý křídelník přichází ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována.

Publikováno

dne

Pražská Sparta představila novou posilu! Jejím hráčem se stává Jakub Jankto, šestadvacetiletý křídelník přichází ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována.

Spekulace se potvrdily. Do Sparty přichází reprezentační křídelník Jakub Jankto, který je odchovancem konkurenční Slavie. Z té přestoupil do Udinese, kde těžil ze spolupráce s Antonínem Barákem.

Následně se přesunul do Sampdorie a jeho posledním zahraničním angažmá bylo španělské Getafe, kde se mu příliš, i vinou zranění, nevedlo. Nyní z něj přichází na roční hostování s opcí do pražské Sparty.

„Přivádíme hráče se zkušenostmi z těžkých zápasů, které odehrál jak v reprezentaci, tak i v zahraničních soutěžích. Je ve velmi dobrém fotbalovém věku, trenér s ním může počítat na všechny pozice v ofenzivě,“ řekl pro klubový web Tomáš Rosický.

Janktův přestup se řeší již několik týdnů, Sparta má totiž problém na křídlech a se zraněním Lukáše Haraslína bylo jisté, že je nutností tento post doplnit.

„Jakub přichází proto, abychom ještě zkvalitnili kádr a umožnili trenérovi větší variabilitu při skládání sestavy,“ dodal Rosický.

Premiéru si bude moci reprezentační záložník odbýt již v neděli, kdy Sparta na Letné hostí olomouckou Sigmu. Pokud ještě nebude připraven, o kolo později pojede s týmem do Mladé Boleslavi.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Je to blízko, přitom strašně daleko. Bude to ten nejdůležitější dvojzápas sezony, hlásí Kliment před play-off Ligy mistrů

Viktoria Plzeň to opět zvládla! Tým trenéra Michala Bílka opět zvítězit 2:1 a postupuje do play-off o Ligu mistrů, ve kterém ji stačí vyřadit Karabach a zahraje si po delší pauze skupinovou fázi. Co řekl po zápase střelec první branky Jan Kliment?

Publikováno

dne

Viktoria Plzeň to opět zvládla! Tým trenéra Michala Bílka opět zvítězit 2:1 a postupuje do play-off o Ligu mistrů, ve kterém ji stačí vyřadit Karabach a zahraje si po delší pauze skupinovou fázi. Co řekl po zápase střelec první branky Jan Kliment?

Šeriff Tiraspol nedokázal zopakovat výkony z minulé sezony, kdy zdolal ve skupinové fázi Ligy mistrů i slavný Real a s Viktorií padl v obou zápasech 1:2. Díky tomu má Viktoria jistotu Evropské ligy.

Může být ale ještě lépe, a to o dost. Stačí jen v play-off vyřadit Karabach a do plzeňské klubové kasy poputují další desítky milionů. Co řekl po úspěšném zápase Jan Kliment?

„Nevím, jestli to byl můj nejdůležitější gól kariéry, ale určitě patří mezi ně. Pomohl jsem tím jak mužstvu, tak celé Viktorce. Jsem za to strašně rád,“ řekl na tiskové konferenci.

Právě na něm nyní stojí útok Západočechů. Kliment šanci okamžitě využil a střílí gól za gólem, zatím plnohodnotně nahradil Jean-Davida Beauguela.

„Nečekal jsem, že budu mít takový začátek. Počítal jsem s tím, že se do toho budu pomalu dostávat, ale dá se říct, že jsem do toho naskočil hned a jsem za to rád. Kluci mi s aklimatizací strašně pomohli,“ dodal.

Skupinová fáze Ligy mistrů už klepe na dveře. Viktoria navíc nebude hrát proti neporazitelnému soupeři, naopak. Ve dvojzápase se pokusí vyřadit Karabach.

„Je to blízko, přitom strašně daleko. Bude to ten nejdůležitější dvojzápas sezony. Všichni to strašně chceme a doufáme, že se nám to podaří,“ zakončil.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jaká je situace okolo Florina Nity? Nikam jsem nešel, jsem hráčem Sparty! Fanouškům chci poděkovat, řekl

Situace Florina Nity ve Spartě není nikterak růžová. Rumunský brankář byl dříve oporou, po nepovedeném utkání na Slovácku byl ovšem odstaven a od té doby nechytá. Od klubu dostal navíc svolení hledat si nové angažmá a dokonce nebyl vzat ani na soustředění. Jak to vidí on sám?

Publikováno

dne

Situace Florina Nity ve Spartě není nikterak růžová. Rumunský brankář byl dříve oporou, po nepovedeném utkání na Slovácku byl ovšem odstaven a od té doby nechytá. Od klubu dostal navíc svolení hledat si nové angažmá a dokonce nebyl vzat ani na soustředění. Jak to vidí on sám?

Florin Nita je jedním z nejlepších gólmanů na čáře v české nejvyšší soutěži. Přesto nepatří ani mezi trojku brankářů na Letné. Důvod? Ten je poměrně neznámý, ovšem jeho nadstandardní kvality v chytání shazuje špatná rozehrávka.

Nita ve Spartě v tomto roce šanci nedostal a v létě dostal svolení hledat si nový tým. Ovšem právě rozehrávka může být důvodem, proč jej stále nenašel. Co se děje?

„Jediné, co zatím vím, je, že se musím připravovat bez ohledu na jednání. Jsem hráčem Sparty, nikam jinam jsem nešel,“ řekl Nita v rozhovoru pro rumunský web GSP.

Spekulovalo se o návratu domů, to se ale nestane. „Co se týče FCSB, tam k žádnému jednání nedošlo. CFR Kluž zájem měla, vyjednávali jsme, ale myslím si, že není pravý čas pro návrat do Rumunska. Cítím se dobře a chci pokračovat v zahraničí,“ dodal.

Zatím je tedy stále hráčem Sparty, situace je ale poměrně nepřehledná a není zcela jisté, zda klub opravdu opustí. Smlouvu má ještě na rok, stále figuruje v sestavě na klubových stránkách.

I proto někteří jeho fanoušci stále doufají v návrat a vyvolávají při zápasech jeho jméno. „Chci touto cestou fanouškům poděkovat. Jsou úžasní, cítím z nich podporu a uznání,“ řekl rumunský brankář.

Zdroj: GSP

Pokračovat ve čtení

Oblíbené