Spojte se s námi


Fortuna liga

Zarážející statistika českých sudích. Zápasy Plzně většinou řídí jedni a ti samí arbitři! Naopak někteří si Viktorii dosud nezapískali

Na oficiálních webových stránkách Fortuna ligy je volně k dispozici statistika odpískaných zápasů všech současných ligových rozhodčích. V úvodních šesti kolech letošního ročníků 1. ligy do hry zasáhlo 63 arbitrů. Zajímá vás, na čí zápasy byl každý rozhodčí ve své kariéře nejčastěji delegován?

Publikováno

dne

Na oficiálních webových stránkách Fortuna ligy je volně k dispozici statistika odpískaných zápasů všech současných ligových rozhodčích. V úvodních šesti kolech letošního ročníků 1. ligy do hry zasáhlo 63 arbitrů. Zajímá vás, na čí zápasy byl každý rozhodčí ve své kariéře nejčastěji delegován?

Zdroj: sparta.cz


Hned 15 současných prvoligových rozhodčích řídilo nejčastěji utkání Plzně. Na druhém místě žebříčku je Mladá Boleslav, jejíž zápasy nejčastěji soudcovalo hned o šest rozhodčích méně.

Nejzkušenějším ligovým rozhodčím je Pavel Královec. Třiačtyřicetiletý sudí píská ligu od sezony 2002/2003. Zápasy pražské Sparty řídil ve 49 případech, Jablonec čtyřiačtyřicetkrát a třetí Baník Ostrava čtyřicetkrát.

Překvapivým zjištěním je fakt, že velezkušený sudí s mezinárodními zkušenostmi pískal zápasy plzeňské Viktorie jen třináctkrát, což je zhruba stejně tolik jako v případě týmů Jihlavy či Opavy, které působí nebo působily v nejvyšší soutěži o poznání kratší dobu.

Královec neřídil ani jeden zápas Plzně od 13. dubna 2014 do 6. srpna 2017, tedy více než tři sezony. Mezitím odpískal na české nejvyšší scéně 53 duelů. Srpnový duel roku 2017 byl zároveň dosud tím posledním, ve kterém Plzeň jako hlavní rozhodčí pískal. Za uplynulé tři roky na ni pětkrát dohlížel u VARu.

Ze statistik stránek Fortuna ligy vyplývá, že na duely plzeňského celku jsou pravidelně delegovány ty stejné rozhodcovské tváře. Na služebně mladší sudí se při zápasech Viktorie moc často nedostává.

Hned 11 pomezních rozhodčích má ve své statistice jméno Plzně nejvýše. V minulé sezoně 1. ligy se minimálně jeden z těchto jedenácti mužů na lajně objevil hned v šestnácti z osmnácti domácích duelů Viktorie.

Vzácným příkladem je pomezní rozhodčí Tomáš Mokrusch. Na jeho prvním místě najdeme jako u jednoho z mála Slovácko, které soudcoval třiadvacetkrát. Za devět let svého působení v první lize však nepískal ani jeden duel plzeňského celku, přitom alespoň jediný start už stihl posbírat i u Pardubic, které v lize odehrály zatím jen šest duelů.

Podobně to má i dvojice žen s píšťalkou. Lucie Ratajová ani Jana Adámková se i přes své už poměrně dlouhé působení v lize nedostaly k jedinému plzeňskému zápasu.

Také pomezní Jiří Moláček se v zápasech Západočechů moc často neobjevuje. Ve svých třinácti ligových sezonách odmával přes 200 utkání, zápasy Plzně řídil jen jedenáctkrát, což nečiní průměr ani jednoho utkání na sezonu.

Přesně opačně to ve svých statistikách mají jiní pomezní rozhodčí. Petr Blažej si u lajny ve své kariéře připsal o 38 startů méně než Moláček, přesto Plzeň řídil ve 35 ligových duelech. Na druhém místě má Bohemians, u kterých je na čísle 24. Další pomezní Milan Flimmel řídil západočeský celek téměř v každém čtvrtém svém utkání.

Když se vrátíme k hlavním rozhodčím, tak kromě Pavla Královce má podivuhodnou statistiku i Petr Ardeleanu. Kupříkladu Zbrojovku Brno či Baník Ostrava řídil hned jednadvacetkrát. Ostatní týmy se u něj pohybují na podobných číslech, ovšem partu generálního manažera Adolfa Šádka soudcoval jen čtyřikrát. Zatímco hlavní sudí Karel Hrubeš si Plzeň zapískal o jedenáct utkání častěji než následný Slovan Liberec.

Od sezony 2002/2003, ve které se na listinu rozhodčích dostal momentálně nejzkušenější Pavel Královec, ani jednou nesestoupily celky Sparty, Slavie, Teplic, Jablonce a Liberce. Jen jednu sezonu v nižší soutěži strávil v tomto období ostravský Baník. Dvě sezony v 1. lize chyběly celky Mladé Boleslavi, Příbrami, Olomouce, Slovácka a Plzně. Statistiky nám však ukazují, že nevyváženost v nasazování jednotlivých rozhodčích do české nejvyšší soutěže je zřejmá.


Statistika současných prvoligových rozhodčích. Které týmy ve své kariéře nejčastěji řídili?

Plzeň – 15 rozhodčích (Hrubeš, Julínek, Marek, Berka, Koval, Blažej, Kříž, Kubr, Kotalík, Myška, Melichar, Vlček, Podaný, Flimmel, Hock)
Mladá Boleslav – 9 rozhodčích (Orel, Proske, Lerch, Houdek, Dobrovolný, Caletka, Dresler, Vitner, Horák)
Liberec – 7 rozhodčích (Pechanec, Hrabovský, Vlasjuk, Kotalík, Vodrážka, Pečenka, Leška)
Slavia – 5 rozhodčích (Franěk, Zelinka, Moláček, Kotík, Vlasjuk)
Jablonec – 5 rozhodčích (Machálek, Adam, Kotalík, Vaňkát, Poživil)
Ostrava – 4 rozhodčí (Ardeleanu, Berka, Hurych, Dohnálek)
Teplice – 4 rozhodčí (K. Hájek, Hocek, Matoušek, Batík)
Sparta – 3 rozhodčí (Královec, J. Paták, Nádvorník)
Slovácko – 3 rozhodčí (Rejžek, Mokrusch, Cieslar)
Olomouc – 3 rozhodčí (Denev, Hocek, Adámková)
Bohemians – 3 rozhodčí (Lerch, Ratajová, Šimáček)
Zlín – 3 rozhodčí (Adámková, Machálek, Hocek)
Brno – 1 rozhodčí (Ardeleanu)
Dukla – 1 rozhodčí (Ginzel)
Opava – 1 rozhodčí (Denev)
Příbram – 1 rozhodčí (Hocek)
České Budějovice – 1 rozhodčí (Mojžíš)


Vysvětlivky

  • Ve statistice je uvedeno 57 rozhodčích, kteří zasáhli do letošní sezony.
  • Někteří rozhodčí (Ardeleanu, Denev, Hocek, Berka, Adámková, Lerch, Machálek, Vlasjuk, Kotalík) nejčastěji řídili duely dvou a více týmů, proto se ve statistice objevují častěji.
  • Rozhodčí Mikeska, Klupák, Musil, Petřík, Cihlář, Bureš se v seznamu neobjevují, neboť pískali určitý tým maximálně jednou. Nemají tak dostatečný počet odpískaných ligových klání.
  • Do statistik se nepočítají rozhodčí u VARu

Použité zdroje: fortunaliga.cz


Reklama

Oblíbené