Spojte se s námi


Fotbal

Zápisky z Neapole: Co znamená kulatý míč pro město chaosu a pizzy?

Neapol je vskutku specifické místo. Je to město, které buď nenávidíte, nebo milujete. Řada Italů se k tomuto městu nehlásí a považují ho za ostudu své země. Ono se tomu nelze tolik divit, jelikož samotné město spíše připomíná spíše nějakou africkou nebo jihoamerickou metropoli než zbytek Itálie.

Publikováno

dne

Neapol je vskutku specifické místo. Je to město, které buď nenávidíte, nebo milujete. Řada Italů se k tomuto městu nehlásí a považují ho za ostudu své země. Ono se tomu nelze tolik divit, jelikož samotné město spíše připomíná spíše nějakou africkou nebo jihoamerickou metropoli než zbytek Itálie. Já osobně jsem se ale při mých návštěvách do toho města zamiloval podobnou měrou, jakou se před časem Neapolitánci zamilovali do jednoho argentinského fotbalisty.

První, co na vás ve městě rozkládajícím se pod sopkou Vesuv dýchne, je atmosféra města. Neapol je známá svým chaosem, pizzou a zápachem. Ano, ten na vás v některých částech opravdu dýchne.

Čeho si ale všimnete téměř okamžitě, tak jsou modré výzdoby podporující místní fotbalový klub SSC Neapol. A ne, dnes se žádný zápas nehraje. Tyto výzdoby se staly součástí města.

Jak tak jdete po městě, tak si všimnete kromě často neřešitelných dopravních situací také tváře černovlasého muže, kterého vyobrazují místní umělci na pouličních malbách se svatozáří. Můžete hádat, komu patří tato tvář. Není to nikdo jiný než Diego Armando Maradona. Nikdo mu tady neřekne jinak než „Dio“, což znamená v italštině „Bůh“.

Právě Maradona si podmanil Neapol jako nikdo před ním. Po ne úplně vydařeném angažmá v Barceloně sem v roce 1984 přestoupil. Neapol v tu dobu byla malým provinčním klubem bez výrazných úspěchů. S příchodem Maradony se klub téměř okamžitě stal jedním z favoritů italské ligy, kterou mnoho lidí v tu dobu považovalo za tu vůbec nejlepší.

Během Maradonovy sedmileté éry získala Neapol dva italské tituly, jeden ligový pohár a v roce 1988/89 Pohár UEFA. S hráčem nosícím číslo deset se fanoušci okamžitě ztotožnili a stal se jejich hrdinou. To on, kluk z chudinské čtvrti v Buenos Aires, přinesl na chudý italský jih do té doby nevídané úspěchy.

Po pár hodinách usoudím, že potřebuji zapadnout mezi místní chlapce. Rozhodnu se tedy navštívit stánek Lorenza, který prodává fotbalové dresy. Říkám mu, že jsem z České republiky. Hned ho napadne jméno Pavel Nedvěd, o kterém prohlásí, že to byl výborný hráč. Akorát škoda prý, že nastupoval v dresu Juventusu.

Vyzdvihl ale jiného hráče. Tím byl Marek Hamšík, reprezentant našich slovenských sousedů, který dělal Neapoli kapitána. Z jeho slov začíná člověk chápat, jaký vliv mají fotbalisté na náladu obyvatelstva v tomto městě. Od Lorenza si odnáším jeden modrý dres. Můžete hádat, jaké číslo a jméno je na něm vytištěno.

Pokračuji na pláž, kde hrají děti každý den fotbal. Každému pomalu dojde, že neapolská mládež začíná mít nové hrdiny. Vidím plno dětí hrající si na Nigérijce Osimhena a Gruzínce Kvaratskheliu.

Tito chlapci a děvčata sní o tom, že jednou budou v modrém dresu také nastupovat. To, že si hrají na tuto dvojici, soudím jak podle dresů, tak i podle výkřiků „Kvaradona“, který má přibližovat Kvaratskheliu k Maradonovi. Jedno z dětí má dokonce podomácku vyrobenou napodobeninu masky, kterou nosí Osimhen po zranění hlavy.

Je odpoledne a já se nacházím pod Vesuvem. Do zápasu se Sassuolem zbývají přibližně tři hodiny, ale od rána vnímám jak v centru města, tak právě pod Vesuvem modrou armádu fanoušků. Když vyšlápnu na sopku, tak slyším průběh zápasu z několika rádií.

Najednou se ozve, že Kvaratskhelia dal gól a Neapol po dvou předchozích gólech Osimhena vede 3:0. Neapolští propadají takové extázi, že přestávají pracovat. Kdybychom chtěli, tak můžeme projít na Vesuv bez vstupenek, jelikož místní pracovníci jsou během radosti naprosto mimo realitu.

Neapol ten večer vyhrála nad Sassuolem 4:0 a město slavilo dlouho do noci. Víno teklo proudem, rozdávala se pizza, skandovalo se „Kvaradona“ a turisté jsou v šoku. Od nějakého Američana, který stojí za mnou, slyším, jak jen v úžasu říká, že nic podobného ještě v životě neviděl.

V době psaní tohoto článku má Neapol už prakticky jistý titul. Zbývá odehrát šest kol a tým potřebuje už pouze jeden bod.

Naposledy slavila v Neapoli titul před 33 lety Maradonova parta. Ať už skupinka okolo Osimhena s Kvaratskheliou zvedne pohár tento nebo příští víkend, tak jedno je jisté.

Pokud hledáte místo, kam se vydat o letních prázdninách, tak doporučuji Neapol a okolí. Oslavy tam totiž budou probíhat minimálně do příští sezóny.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.