Reklama

Z chudoby na vrchol aneb Nejtěžší začátky slavných fotbalistů

Cristiano Ronaldo, Raheem Sterling, Sadio Mané… Jména, která jsou nám všem dobře známá. Samozřejmě se jedná o slavné fotbalisty, které dnes zná celý fotbalový svět. Jejich cesta k úspěchu ale mnohdy byla velmi trnitá a plná překážek. Mnoho z nich pochází z opravdu velmi chudých poměrů a v dětství museli čelit úskalím, o nichž většina dnešních lidí nemá ani zdání.

Lionel Messi

Argentinský fotbalový mág se narodil v Rosariu, městě na východě Argentiny, asi 350 km od hlavního města Buenos Aires. Pocházel z chudší rodiny. Jeho otec pracoval v továrně na železo, matka byla uklízečka.

Fotbalu se malý Lionel věnoval odmalička, jelikož ale byl introvert, často si místo s ostatními chlapci kopal sám o zeď nebo trénoval nožičky.

V 11 letech mu byl diagnostikován nedostatek růstového hormonu. Jeho lokální klub River Plate nechtěl platit za jeho léčbu. Naštěstí se jeho rodičům brzy poté ozvala Barcelona a nabídla Messimu zkoušku v týmu.

Trenér Carles Rexach byl ohromen a nabídl Messimu kontrakt (tehdy ho napsal v restauraci na papírový ubrousek), v němž byla zahrnuta i platba celé nákladné léčby. Messi prošel akademií La Masia, v sezóně 2004/05 dostal šanci v A-týmu a tak se začala psát Messiho éra v Barceloně.

Cristiano Ronaldo

Ani Ronaldo neměl životní start vůbec lehký. Portugalec, celým jménem Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, se narodil na ostrově Madeira ve městě Funchal. Vyrůstal v čistě dělnické čtvrti v malém domku s plechovou střechou a s výhledem na oceán.

S fotbalem se seznámil díky svému otci, který pracoval jako správce vybavení v mládežnickém klubu. Dětství pro něj bylo velmi těžké, protože jeho otec měl problémy s alkoholem a často se vracel domů opilý.

Jeho matka, vyučená kuchařka, se tisku svěřila, že před narozením Ronalda si chtěla nechat uměle přerušit těhotenství kvůli tomu, že v tu dobu měla již tři děti a také kvůli otcovu problému s alkoholem.

Jako malý byl Ronaldo vyloučen ze školy za napadení svého učitele (hodil po něm židli).

Ronaldo byl už od dětství při hře s míčem výjimečně talentovaný, čehož si všimli v Lisabonu. Po krátkém angažmá v madeirském fotbalovém klubu Nacional odešel Cristiano do Sporting CP, odkud v roce 2003 přestoupil do Manchesteru United, aby se následně stal jedním z nejlepších útočníků celé fotbalové historie.

Sadio Mané

Pro změnu hráč původem z Afriky, konkrétně ze Senegalu. Mané se narodil ve městě Sedhiou, které má dnes asi 25000 obyvatel. Vyrůstal v malé vesničce Bambali ležící na jihu země. Vychovával ho jeho strýc, protože rodiče už tak měli hodně dětí a Maného neměli jak finančně zabezpečit.

„Mí rodiče zkrátka neměli peníze na to, aby mě poslali do školy. Každý den od rána až do večera jsem chodil hrát fotbal s mými kamarády,“ nechal se slyšet Mané.

„Když jsem byl malý, myslel jsem jen a jen na Premier League, kterou jsem sledoval v televizi. Stala se mým velkým snem,“ svěřil se.

Sadio a jeho kamarádi brali fotbal velmi vážně. Ostatní obyvatelé vesnice si brzy začali všímat, že Mané je výjimečný talent a svými dovednostmi mezi ostatními kluky vyniká.

Díky pomoci od dobrosrdečných obyvatel, s nimiž se mnohdy ani osobně neznal, se mu povedlo shromáždit dost peněz na to, aby odešel hrát do Dakaru, senegalského hlavního města.

Mané se rychle aklimatizoval a začal naplno ukazovat svůj potenciál. Jen v prvních dvou sezónách za tým nastřílel 131 gólů v 90 zápasech.

Zlom nastal ve chvíli, kdy do Dakaru přijeli francouzští skauti, kteří mu nabídli, aby vstoupil do senegalské fotbalové akademie. Poté, co se osvědčil, mu skauti domluvili smlouvu s Metz. Patnáctiletý Senegalec se tak stěhoval do Francie.

Už po jedné sezóně ho vyplatil rakouský RB Salzburg a Mané jim na oplátku o dvě sezony později pomohl vyhrát double. Odtud už je příběh známý. Před samotným angažmá v Liverpoolu strávil rok v Southamptonu, odkud v roce 2016 přestupoval za 34 milionů liber.

Edinson Cavani

Přesuneme se zpět do Jižní Ameriky. Edinson Cavani, mezi fotbalovými nadšenci známý pod přezdívkou „El Matador“, podobně jako předchozí hvězdy pocházel z chudé rodiny. Jeho rodištěm je město Salto, které se nachází na západě Uruguaye.

Cavani byl v pořadí třetí dítě a vyrůstal po boku dvou starších bratrů. Malá zajímavost jest, že jeho reprezentační kolega Luis Suárez se narodil ve stejném městě jen o měsíc dříve.

Přestože jeho rodina neměla moc peněz, jeho rodiče se vždy postarali o to, aby měl dostatek jídla a oblečení. Jako malý se Cavani potuloval v ulicích Salta a hrával fotbal v úzkých uličkách města, díky čemuž si vypěstoval brilantní techniku.

Častokrát hrával proti starším chlapcům, kteří si ho dobírali a nezřídka se stávalo, že se mladý Cavani s nimi porval. Kvůli jeho touze a odhodlání stát se fotbalistou se jako devítiletý přestěhoval do Danubia, kde podepsal svůj první profesionální kontrakt.

Jelikož jeho otec a jeden z jeho starších bratrů hráli fotbal, začali ho trénovat a pomáhali mu se zlepšovat. Cavani se postupně vypracoval v lídra celé ofenzívy a v roce 2006 dosáhl s týmem prvního úspěchu, povedlo se mu vyhrát uruguayskou národní ligu.

V roce 2007 měnil působiště a odešel do Palerma, kde se mu povedlo prorazit v evropském fotbale. O tři roky později podepsal pětiletou smlouvu s Neapolí. Zbytek už je historie.

Raheem Sterling

Raheem Shaquille Sterling přišel na svět v prosinci roku 1994. Dětství prožil v Kingstonu na Jamajce. Sterlingův otec oficiálně není známý, ale pravděpodobně jím je Errol Sterling, předchozí partner jeho matky.

Jako dítě vyrůstal v notoricky známé a nebezpečné čtvrti kontrolované gangy. Obyvatelé města měli od gangu nařízené, kde se mohou a nemohou pohybovat, kam mohou a nemohou chodit.

„Je to jedna z nejhorších oblastí na celém ostrově. Chybí v ní základní zdravotnická a vzdělávací zařízení. Je tam velký problém se zbraněmi a zločinem,“ řekl jamajský novinář o oblasti, v níž Sterling vyrůstal.

V šesti letech se s rodinou přestěhoval do Londýna, hlavního města Anglie. Sterling je perfektním příkladem toho, jak škola, rodiče a fotbalový klub dohromady učinili z talentovaného mladíka fotbalovou hvězdu, a to za velmi složitých okolností.

Raheem brzy ukázal světu svůj talent ve fotbalovém klubu Alpha a Omega. Netrvalo dlouho a mladého křídelníka si k sobě stáhl Queens Park Rangers FC. V patnácti letech měl na stole nabídky od Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu i Manchesteru city. Přes Liverpool se dostal k Citizens, kde hraje dodnes.

Bonus:

Zinedine Zidane

Poslední ze zástupců již ukončil hráčskou kariéru a navázal na ni úspěchy v roli trenéra Realu Madrid, kde kdysi hrával. Moc lidí ale neví, že i tato fotbalová superstar vyrůstala ve velké chudobě.

Zinedinův životní příběh začíná v roce 1972 v Marseille, přístavu na jižním pobřeží Francie, kde se narodil. Jeho matka byla původem z Alžírska. Zidane vyrůstal v La Castellane, městské zástavbě nechvalně proslulé vysokou kriminalitou.

V této části města panovala velká nezaměstnanost a vysoký počet sebevražd. Otec pracoval jako noční hlídač v obchodním domě. Celá jeho sedmičlenná rodina se musela vejít do malého bytu a celé dětství Zidane prožil v v bídě.

Od pěti let začal hrávat fotbal s dětmi ze sousedství. Pro ostatní to byla aktivita na trávení volného času. Zidane viděl ve fotbale způsob, jak ukončit trápení jeho blízkých a pomoci jim z nouze.

V roce 1981 si ho všiml jeden z místních klubů, odkud se Zidane postupně propracoval až do Cannes, kde poprvé nastoupil za A-tým. Na výborné výkony navázal o pár let později v dresu Bordeaux a jeho kariéra se naplno rozběhla.

Celý příběh bych ukončil jeho nejznámějším citátem:

„Jednou jsem brečel, protože jsem neměl boty, abych bych mohl hrát fotbal s kamarády. Jednoho dne jsem uviděl muže, který neměl nohy a uvědomil si, jak jsem bohatý.“

Všichni z těchto hráčů jsou dnes slavní, zná je celý svět a o peníze nemají nouzi, avšak to neznamená, že tomu tak bylo vždy. O své úspěchy se museli zasloužit a k naplnění jejich dětského snu stát se fotbalistou vedla dlouhá, strmá a mnohdy velmi trnitá cesta.

Zdroj: Biography Online, Biography, Life Bogger, The Famous People

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené