Xaviho návrat do Barcelony. Byl by spásou, nebo spíše neuváženým přešlapem?

Xavier Hernández, španělská fotbalová legenda a guru hráčské inteligence, se dle všech vodítek vrátí do své milované Barcelony. Ovšem pozor! Messimu, Busquetsovi, Piquému a dalším už nebude rozdávat “tkaničkové” přihrávky, ale pokyny a rady ze zámezí. Stane se snad Xavi dalším z těch, jejichž barcelonský primetime se neomezil pouze na roky aktivní hráčské kariéry?

Embed from Getty Images

Sezóna 2014/2015 se pro Barcelonu stala druhou nejúspěšnější v její historii. Xavi si ji vychutnal jako kapitán, ale většinu z klíčových momentů musel pro svůj věk a s ním spojenou kondici prosedět na lavičce. Z té pak do zápasů zasahoval s úkolem zklidnit hru a pohlídat výsledek, což zvládal na výbornou. I díky tomu mohli Katalánci získat neuvěřitelných 5 trofejí a Xavimu vznikly ideální podmínky na to, aby se rozloučil takříkajíc “v nejlepším”.

Španělsko tedy v roce 2015 na svou vlastní žádost opustil a jako nový domov si zvolil katarské Dauhá, kde hrává nejúspěšnější z tamějších týmů Al Sadd. Tento přestup mu mimo kapitánské a líbivé výplatní pásky zajistil i post ambasadora Mistrovství světa v roce 2022. V klubu Xavi odehrál čtyři sezóny, přičemž v té poslední mohl nad hlavu zvednout pohár pro domácího šampiona.

V létě roku 2019 pak hráčům, pro něž byl dlouhé roky kapitánem, začal dělat trenéra. Za zmínění stojí, že pásku mohl bez váhání předat další legendě španělského fotbalu – Gabimu. Xavi tak započal svou kariéru profesionálního kouče, kterou už při odchodu z Barcelony rád avizoval.

Embed from Getty Images

Už s prvním náznakem, že bude z dlouholetého “mozka” barcelonské tiky-taky trenér, se mnozí fanoušci Messiho a spol. začali modlit, aby se v nové pozici vrátil do klubu svého srdce, a to co nejdříve! Bylo však jasné, že to nepůjde tak rychle. Xavi musel nejprve pověsit kopačky na hřebík, pro což se rozhodl až po čtyřech dlouhých letech v Kataru, a poté začít na lavičce Al Saddu.

Obojí se v roce 2019 konečně stalo a kariéra číslo dvě mohla začít. Al Sadd má pod novým trenérem zatím slušné výsledky, v polovině ligové sezóny se drží na třetím místě tabulky. Otázku, zda se nakonec dokáže vyšvihnout výše, ale naprosto zastiňuje jiná. “Kdy se Xaviho konečně dočkají v Barceloně?”

Protože Messiho tým už dlouhodobě nepůsobí tak, jak by si fanoušci přáli, a hlavní díl viny je často kladen na ramena trenéra Valverdeho, mnozí doufají, že co nejdříve. Podle prohlášení Al Saddu a mentality vedení FC Barcelony se ale změny určitě nedočkají dříve než v létě. A i nad tímto termínem visí velký otazník. Bude už Xavi připraven, aby převzal tak velký projekt?

Embed from Getty Images

Možná ano, vždyť takový Pep Guardiola si před trénováním Messiho vyzkoušel jenom koučování v nižší soutěži, Zidane na to šel podobně. A co víc, být teď všichni tři i se Xavim na stejné startovní čáře, asi bychom nejvíce čekali právě od posledně jmenovaného. Pak jsou tu ale i tací jako Thierry Henry, jejichž trenérské schopnosti se jako zázračné vůbec neukázaly, ba naopak.

A ať hrává současná Barcelona sebehůř, už řadu let si pouze s drobnými výpadky drží domácí pohárovou dominanci, jejíž ztráta by byla pro klub fiaskem. I to je nepochybně důvodem, proč se Ernesto Valverde zatím nemusel “uchýlit na katalánský úřad práce”. Trénovat současnou Barcelonu, jejíž úspěšnost se pohybuje na tenkém ledě, je zkrátka ohromnou zodpovědností a těžkým úkolem, neboť se zdá, že chybí už jen málo, a sezóna bez poháru bude na světě.

Je tedy možné postavit před to všechno nezkušeného trenéra Xaviho? Nepochybně se jedná o velké riziko. Ve vzduchu jsou totiž cítit obavy z velkého zklamání, pro které teď v neuspokojivě fungující Barceloně zkrátka není místo. Na druhé straně je však Xavi jednou z mála současných možností, v jejichž hlavách fanoušci oprávněně vidí jiskru, která by slavný španělský klub opět mohla rozpálit do jeho nejžhavější podoby. Tak, jako to udělal Cruijff a po něm Guardiola s Enriquem.

Legendární Xavi na lavičce Barcelony – to je pohled, kterého se jednoho dne zřejmě dočkáme. Bude to ale už v létě? Nebo snad novopečený trenér prozatím zůstane v Kataru? Své tamější působení by prý mohl korunovat koučováním výběru pořadatelské země na Mistrovství Světa 2022! A co kdyby se očekávaný spasitel ještě před návratem domů rozhodl vyzkoušet španělský fotbal z lavičky druholigového či jiného menšího týmu? Některá z těchto možností se budoucnosti rozhodně minimálně blíží. A chystá-li pro Barcelonu nová éra, to už brzy zjistíme.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Trest bez důkazů neberu! Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu

Obránce pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu za údajnou rasistickou urážku. Potvrdil to jeho právník René Cienciala.

West Ham ladí novou smlouvu pro Tomáše Součka. Zájem o jeho služby jeví Manchester United a PSG

West Ham musí jednat! Zájem Manchesteru United a PSG o Tomáše Součka údajně nabírá reálné obrysy. Proto Kladiváři dle několika zdrojů chystají vylepšenou smlouvu, která by českého reprezentanta měla udržet na London Stadium.

Fantastický Vrána nasázel čtyři góly! Zářil také Pastrňák s Nečasem. Podívejte se, jak si vedli legionáři v NHL

Tak tohle byla pro legionáře z České republiky vcelku plodná noc! Nejvíce zářil Jakub Vrána v dresu Detroitu, dařilo se však i jiným krajánkům.