Spojte se s námi


Fortuna liga

Výkony Slavie oceňuji. Spartě chybí týmovost, říká Martin Dostál

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro vás rozhovor s obráncem Bohemians Praha 1905 Martinem Dostálem, který se rozpovídal také o svém jediném ligovém gólu. 

Zdroj: bohemians.cz

Jak vzpomínáte na začátek své kariéry?
Na své začátky vzpomínám moc rád. Celou mládež jsem strávil ve Slavii. Mám z té doby stále spoustu přátel a mám na to jen ty nejhezčí vzpomínky. Spousta zápasů, turnajů, včetně těch zahraničních. Bylo to skvělé.

V A- mužstvu Slavie jste odehrál 62 ligových zápasů. Jak toto angažmá hodnotíte?
Mým snem bylo dostat se do ligy, nejlépe ve Slavii, ve které jsem začínal. To se mi nakonec povedlo. V áčku jsem odehrál 62 zápasů. Cítím, že jich mohlo být i více, ale i přesto na tuhle etapu vzpomínám moc rád. Mrzí mě však, že jsem nikdy nevyhrál derby se Spartou.

V sezoně 2015/2016 jste zamířil na hostování do Baníku Ostrava. Jak Vás přijali jeho fanoušci?
Angažmá v Baníku hodnotím čistě z osobního hlediska pozitivně. Týmově se nám příliš nedařilo, ale moje výkony zde byly celkem kvalitní. Myslím si, že díky mému přístupu a taky tomu, že mě v Ostravě zajímal jen Baník a fotbal, mě zdejší fanoušci přijali dobře.

Baníkovci jsou vynikající fandové a svůj tým podporují skvěle. Pro nás tehdy byla škoda, že jsme tam byli v době, kdy se řešily neshody se starým vedením. Hráli jsme první sezonu na stadionu ve Vítkovicích a příliš se nám nedařilo.

V dresu Baníku jste vstřelil také svůj jediný ligový gól. proti komu to bylo a jak zápas skončil?
Svůj první ligový gól jsem vstřelil právě v Ďolíčku proti Bohemians. Bohužel jsem tehdy pouze snižoval na 1:3 z našeho pohledu. Vždy jsem se těšil, že až dám gól v lize, tak se budu klouzat po kolenou, metat salta. V tuhle chvíli se to ale moc nehodilo. Každopádně jsem byl za gól rád a měl jsem radost, že na kontě gólů už nebudu mít nikdy nulu.

V létě roku 2016 jste posílil obranu Bohemians Praha 1905. Proč jste se tak rozhodl?
O zájmu Bohemky jsem věděl už v zimě, nicméně jsem nemohl v jedné sezoně hrát za tři ligové týmy. Během jara jsem se pak dozvěděl, že zájem stále trvá a Bohemka se pro mě stala prioritou. Od té doby jí už i zůstala. Jsem rodilý Pražák, takže návrat domů byl pro mě super, navíc v Bohemce se v tu dobu tvořil dobrý tým a já se na angažmá zde moc těšil. Čas ukázal, že jsem se rozhodl nejlépe, jak jsem mohl.

Zdroj: slavia.cz

Bohemka je po šestnácti kolech na dvanácté příčce. Co je pro vás aktuálně největší prioritou?
Pro mě je teď největší prioritou dát se konečně zdravotně dohromady. Za poslední tři sezony jsem měl odehráno nejvíce minut ze všech hráčů, a tudíž je teď pro mě tahle situace, kdy vůbec nehraji, velmi nepříjemná a nezvyklá.

Týmově chceme nasbírat po základní části co nejvíce bodu a pak uvidíme, na co to bude stačit. Samozřejmě chceme vyhrávat a bodovat co nejvíce. Teď je pro nás hlavní prioritou dostat se ze skupiny o udržení.

Co se v klubu změnilo po příchodu staronového trenéra Luďka Klusáčka?
Tahle otázka je zatím spíše pro hráče, kteří jedou v normálním režimu. Já vlivem zranění trávím trénink spíše s fyzioterapeutem a kondičním trenérem, takže na tohle můžu odpovědět, až budu zdravý.

Momentálně Vás sužuje zranění. Na jak dlouho se ještě odhaduje Vaše absence?
Aktuálně jsem šest týdnů po operaci zánětu slepého střeva. Měl bych ještě nějaký čas trénovat právě s kondičním trenérem a postupně se zapojit s týmem do plného tréninku. Kdy přesně to bude teď nevím, ale abych odpověděl, tak během reprezentační pauzy bych se rád připojil zpět k týmu.

Co říkáte na výkony Slavie v pohárové Evropě?
Výkony Slavie oceňuji, a to především z důvodu, že podávají kvalitní výkony na základě toho, že hrají hru, jež jim je vlastní. Nehrají žádného zaďoura a „uvidíme, co z toho bude“, ale jdou si to rozdat jako rovný s rovným.

Těšil jsem se právě na tuhle konfrontaci, jak to bude vypadat, když se postaví top český tým těmto mimořádně kvalitním soupeřům v rámci Ligy Mistrů. A Slavie obstála, jen je škoda, že z těch zápasů nevyválčili více bodů, ale to oni sami vědí. Ostatně Tomáš Souček to v rozhovorech po zápase s Barcelonou v Edenu sám říkal.

Kdo je podle Vás stěžejním hráčem kádru Jindřicha Trpišovského?
Stěžejní je podle mě postava samotného trenéra Trpišovského. Vybral si se svým realizačním týmem hráče, které potřebuje do systému, kterým chce hrát a každý z hráčů navíc přesně ví, co má na hřišti dělat, jakou má roli a také to ti hráči plní. Z hráčů pak v mých očích vynikají Tomáš Souček a Peter Olayinka. Ale v dnešní Slavii těžko hledám slabé místo.

Naopak Sparta se momentálně velmi trápí. V čem vidíte největší problém Vy?
Sparta se v problémech nachází už delší dobu. Sice nekončí sezonu hůře než pátá, ale ve Spartě se nic než první místo nebere. A to také nezvládne každý. Za poslední léta se tam protočila spousta hráčů, což také není dobré. Individuálně jsou hráči Sparty nadstandardní, ale v mých očích jim chybí týmovost. Bez toho se úspěch dělá těžko.

Chtěl byste se po ukončení aktivní kariéry stát fotbalovým trenérem?
Zatím o ukončení profesionální kariéry neuvažuji. Nicméně už mám vystudovanou B-licenci a trénování by mě po konci kariéry lákalo. Celý život dělám fotbal a rád bych u něj zůstal i nadále.

Reklama

Oblíbené