Spojte se s námi


Evropská liga

Výhra nebo nic. Má sparťanský lazaret šanci postoupit?

Publikováno

dne

Za rok to bude 2500 let, kdy sparťanští bojovníci vzdorovali v bitvě u Thermopyl v malém počtu proti obrovské přesile perských dobyvatelů. Dnes to bude pražská Sparta, kdo bude dobývat turecký Medical Park Stadium. Má vůbec šanci postoupit do další fáze Evropské ligy? 

Libor Kozák se prosadil při přestřelce v Boleslavi. Zdroj: Sparta.cz

Proti letenským hraje několik důležitých faktorů. Tím prvním je určitě výsledek z prvního domácí zápasu před prázdnými tribunami v Praze. Výsledek 2:2, o který se zapříčinil kolaps Pražanů v závěru utkání, nutí rudé vyhrát na půdě soupeře nebo alespoň remizovat se skórem 2:2 – pak by střet šel pravděpodobně do penaltového rozstřelu nebo se rozejít nerozhodně po stavu 3:3, to by znamenalo postup českého celku. 

Nejbezpečnější variantou je zkrátka hrát na výhru. Ale dokáže Sparta porážet takto kvalitní soupeře v aktuálním rozpoložení? Na půdě Mladé Boleslavi byl stažen ze hřiště Guelór Kanga a ten svůj odchod na lavičku nesl podle gest zachycených kamerami dost těžce. Sparta po šesti ostrých zápasech krom toho stále hledá ideální kombinaci na místě stoperů. Štetina zkrátka dělá hloupé chyby a právě jeho by mohl nahradit například zraněný Lischka. 

Když se ohlédneme za dalším hendikepem, tíží sestavu Sparty rozsáhlá marodka. Celkem jedenáct hráčů si léčí zranění a když se podíváme na jména, stále pro takto důležitý zápas chybí například Dočkal, Frýdek, talentovaný Drchal nebo Lischka. Proč je komplikace absence nedávné posily z Jablonce pro Spartu ztrátou, jsme si řekli v předchozím odstavci. 

S takto početnou marodkou ztrácí na hodnotě akcie Sparty na možnou výhru v rozpáleném tureckém prostředí a trenér Jílek musí stavět to, co má k dispozici. A i když zdraví hráči disponují svojí kvalitou a mít takhle nabitý kádr by si přál nejeden český klub, jsou ve vzduchu další otazníky. 

Otazníkem může být také útok. Kozák se dokázal v Mladé Boleslavi konečně prosadit, stejně tak Tetteh. Pro oko sparťanského diváka to musel být nesmírný zážitek, protože do té doby dával branky především Kanga – záložník. Navážou letenští útočníci na svoje gólové zápisy i v Turecku? Bylo by to potřeba. 

Kanga je sám o sobě také zajímavou kapitolou. V uplynulých dnech jste se mohli i u nás na Ruiku dočíst, že dnešní soupeř Sparty má gabonského špílmachra v hledáčku. Podobná situace zamotala hlavu už několika skvělým hráčům a osmadvacetiletý středopolař nebude výjimkou. Bude Kanga vůbec v základní sestavě pro dnešní duel? 

Nad druhým poločasem třetího předkola Evropské ligy mezi Trabzonsporem a pražskou Spartou visí otazníků až moc a když ještě zmíníme tlak, se kterým se musí sparťané potýkat a jaká očekávání na ně klade fotbalová veřejnost, nemá před sebou družina okolo trenéra Jílka jednoduchý úkol.  

Na druhou stranu. Sparta by konečně po těch letech mohla být na místě těch, kteří ji v posledních kvalifikacích vystavovali do Evropy jednu stopku za druhou. Necháme se překvapit. 

Reklama

Oblíbené