Spojte se s námi


Fotbal

Viking byl zavřený v deseti lidech pod balónem a pro nás bylo složité se tam jakkoliv dostat, řekl Fortelný

Byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Jan Fortelný, třiadvacetiletý záložník, se konečně ve Spartě uchytil a proti Vikingu nastoupil v základu. Ani on ale nedokázal vstřelit gól a Sparta si do odvety neodveze žádný gólový náskok.

Publikováno

dne

Byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Jan Fortelný, třiadvacetiletý záložník, se konečně ve Spartě uchytil a proti Vikingu nastoupil v základu. Ani on ale nedokázal vstřelit gól a Sparta si do odvety neodveze žádný gólový náskok.

Sparta šla do zápasu v roli favorita, chtěla si odvést do Norska minimálně jednogólový náskok, ovšem obránci Vikingu byli proti a obranná zeď se zdolávala těžko.

„Byl to náročný zápas. Všichni jsme se na něj těšili. Bohužel se nám zavřenou obranu Vikingu nepodařilo víc prorazit, abychom dali gól. Věřím, že v příštím zápase se nám to povede a z Norska si povezeme postup,“ řekl po utkání v rozhovoru pro klubový web Jan Fortelný.

Ten má za sebou úspěšné hostování v Teplicích a nyní se konečně uchytil a ve Spartě zůstane. Proti Vikingu dokonce nastoupil v základní sestavě.

„Bylo to pro mě úžasné. Teď už navždy budu mít ve vzpomínkách tento zápas. Doufám, že pohárový dvojzápas s Vikingem bude nakonec postupový a budu z toho mít celkově lepší pocit,“ dodal.

Jeho výkon byl vynikající a pokud tak bude hrát i nadále, bude mít trenérský tým pozitivní starosti s výběrem sestavy. Ani dobrý výkon Fortelného ale nedokázal dopomoci Spartě ke gólu.

„Možná jsme mohli brankový prostor zasypávat více centry. Bylo to ale těžké. Viking byl zavřený v deseti lidech pod balónem a pro nás bylo složité se tam jakkoliv dostat,“ zakončil třiadvacetiletý záložník.

Výsledek 0:0 tak hraje do karet spíše norskému soupeři, který ale stále není favoritem na postup. Sparta hrála dobrý fotbal a Viking nebude moci být zatažený celý domácí zápas.

Odveta by měla nabídnout více skulinek, které budou hráčům pražského celku vyhovovat. Ovšem fanoušci se oprávněně obávají toho, jak zápas dopadne.

Zdroj: AC Sparta Praha

Reklama

Fortuna liga

Sparta? Určitě to není žádné zabrzdění. Variant bylo opravu víc. Já už jsem ale cítil, že se potřebuju vrátit domů, řekl Jankto

Jakub Jankto je minimálně na rok hráčem pražské Sparty. Šestadvacetiletý křídelník přišel do Prahy na roční hostování s opcí ze španělského Getafe, které by dle posledních informací mělo hráče z části i nadále platit. Co řekl český reprezentant po příchodu?

Publikováno

dne

Jakub Jankto je minimálně na rok hráčem pražské Sparty. Šestadvacetiletý křídelník přišel do Prahy na roční hostování s opcí ze španělského Getafe, které by dle posledních informací mělo hráče z části i nadále platit. Co řekl český reprezentant po příchodu?

Když se před pár týdny začalo spekulovat o přestupu Jakub Jankta do Sparty, vypadalo to jako klasická kachna. Ovšem z více stran se objevovaly názory, že tomu tak být nemusí.

Dnes již všichni víme, že Jankto je novou posilou Sparty, přišel na roční hostování s opcí. Proč se reprezentační křídelník rozhodl zrovna pro Spartu?

„Ten klub se mi poslední dobou strašně líbí. Spartu sleduju už poslední dva roky. Nejen její zápasy, ale jak se klub chová navenek a kteří lidé ve Spartě figurují. Tomáš Rosický i Brian Priske na mě udělali skvělý dojem.

Stejně tak Honza Mejdr, Ondra Čelůstka, David Pavelka a můžu pokračovat. Hned jsem věděl, že Sparta je ten správný klub a že budeme moci dát lidem to, co tady nebylo poslední roky. To znamená radost ze hry a hlavně body. Jsem tady kvůli vítězství,“ řekl v rozhovoru pro klubový web.

Jankto následně pochválil zázemí, kterým se Sparta pyšní. Pro mnohé je ovšem překvapením, proč se vrací zpátky do České republiky, když je mu pouhých 26 let.

„Určitě to není žádné zabrzdění. Variant bylo opravu víc. Já už jsem ale cítil, že se potřebuju vrátit domů. Opravdu není lehké být takhle dlouho v zahraničí. Kdyby mi někdo řekl, že budu osm let v zahraničí, z toho sedm let v Itálii a rok ve Španělsku. Teď už jsem cítil, že se potřebuju vrátit sem.

Myslím si, že Sparta je pro mě ideální klub. Doufám, že to nebude jenom na rok a že mě potom třeba Sparta koupí, budoucnost bude daleko zářivější a já tu budu moci strávit třeba několik šťastných let. Je to jen na mně, jaké výkony budu podávat na hřišti,“ dodal.

Kdy bude mít Jankto premiéru? Vše záleží na něm a trenérském týmu. Pokud se vše bude dařit jak má, může již v neděli naskočit doma proti Sigmě Olomouc. V opačném případě za týden v Mladé Boleslavi.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Panathinaikos vs. Slavia Praha: Preview a tipy na sázení

Slavia skvěle zvládla první zápas třetího předkola Konferenční ligy, když porazila Panathinaikos 2:0. Je však teprve v polovině, zápasy na horké řecké půdě jsou totiž nevyzpytatelné.

Publikováno

dne

Slavia skvěle zvládla první zápas třetího předkola Konferenční ligy, když porazila Panathinaikos 2:0. Je však teprve v polovině, zápasy na horké řecké půdě jsou totiž nevyzpytatelné.

Panathinaikos si zakládá na pevné obraně, v posledních zápasech minulé sezóny i v přípravě takřka nedostával branky. Se stejným cílem přijížděl i do Edenu, od první minuty bylo jasně vidět, že si jde za bezbrankovou remízou.

Slavia nakonec svému soupeři vstřelila dvě branky, nejprve se prosadil těsně před poločasem Ivan Schranz, ve druhém poločase pečetil vítězství Moses Usor. Branek mohlo být ještě více, zejména ve druhém poločase měla Slavia velkou převahu.

Pro sešívané je jistě dobrou zprávou i suspendace hvězdného útočníka Sebastiana Palaciose, který v Edenu viděl červenou kartu.

Ve 40. minutě se totiž snažil nasimulovat penaltu, za což viděl žlutou kartu a jelikož už jednu měl, s třetím předkolem Konferenční ligy se rozloučil.

Není v tom ale sám, na startu druhého poločasu viděl červenou kartu Eduardo Santos, který na polovině hřiště přidržel Andraze Sporara, který by uháněl sám na branku.

Jindřich Trpišovský tak musí řešit otázku, koho postaví na místo brazilského obra. Nabízí se ukrajinský stoper Taras Kačaraba, který odehrál i ligové utkání ze Zlínem a je v kádru Slavie po Santosovi a Ousouovi jediný stoper.

Jenže kouč Slavie spíše sáhne po Tomáši Holešovi, jenž na stoperu dohrával i první utkání a je velice spolehlivý. Kdo si však jistě nezahraje, je David Jurásek, který sice o víkendu vstřelil dva góly a odehrál skvělý zápas, ale na soupisce pro předkolo Konferenční ligy chybí.

Slavii v Řecku čeká velké peklo, fanoušci umí vytvořit bouřlivou atmosféru, navíc mají hlad po pohárech, ve kterých nebyli poslední 3 roky. Sešívaní však zároveň mají již zkušený tým, ve kterém je několik hráčů, jenž došli dvakrát do čtvrtfinále Evropské ligy a zkušeností tak mají na rozdávání.

Proto se dá očekávat, že si Slavia bude zápas zkušeně hlídat. A ať už o poločase, nebo na konci, dá se čekat remíza, která by sešívané posunula dál.

Zdroj: SK Slavia Praha, UEFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Přichází fotbalová revoluce! Dnes vstupuje do hry semiautomatický ofsajd. Jak bude fungovat?

„La UEFA está en la búsqueda constante de nuevas soluciones tecnológicas para mejorar el juego y para apoyar la tarea de los árbitros. La tecnología solo les proporciona un valioso apoyo para tomar decisiones más precisas y rápidas, sobre todo cuando el incidente del fuera de juego es muy ajustado y muy difícil“, aseguró el jefe de arbitraje de la UEFA, Roberto Rosetti, sobre un sistema que va a poder disfrutar el árbitro inglés Michael Oliver, encargado para dirigir la final de la Supercopa de Europa.

Publikováno

dne

Jste spokojeni s tím, jak funguje VAR? Ne? Tak dnes vstupuje do hry další vymoženost zvaná SAOT. Na olympijském stadionu v Helsinkách při Superpoháru UEFA mezi Realem Madrid a Frankfurtem bude dnes poprvé použita technologie semiautomatického ofsajdu.

UEFA a FIFA dlouhodě naléhá na zkrácení doby rozhodnutí rozhodčích, a tak přichází s technologií SAOT. Ta má za cíl co nejpřesněji a hlavně nejrychleji rozhodnout o jednom z nejdůležitějších fotbalových pravidel, ofsajdu.

Co je a jak funguje semiautomatický ofsajd?

SAOT je technologie s několika kamery, která sleduje přesný pohyb končetin hráčů a stanoví přesný okamžik přihrávky.

„Existuje 10 až 12 kamer, které detekují 29 bodů na těle hráče, 50krát za sekundu, a software analyzuje data v reálném čase, perfektně vypočítává okamžik přihrávky a pozici hráčů.

Nejen to, dělá to tak rychle, že vloží mřížky pro zvýraznění ofsajdu, pak to automaticky odešle na stanici VAR, která má odpověď dát rozhodčímu v případech ofsajdu, kterých je nejvíce. A čas? Určitě to je mnohem rychlejší než dnes,“ vysvětlil bývalý rozhodčí a současný ředitel rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Ofsajd tak v těchto případech bude naprosto potvrzený a důvěryhodný. Pomohou tomu již zmíněné kamery, které zaznamenají 29 bodů na těle hráče a pohyb míče. Zároveň bude technologie umět vytvořit 3D snímek potvrzující ofsajd, který by se mohl ukazovat v obrazovkách na stadionech a v televizních přenosech.

První zkouška

Právě rozhodování o ofsajdu je ve fotbale to nejtěžší. Moderní fotbal jde neustále dopředu, stále se zrychluje a oči pomezního rozhodčího už často nestačí.

Proto přišel na řadu systém VAR, jenže i ten je často zpochybňován, jelikož stále je ve hře lidský faktor. Technologie SAOT by tak měla omezit všechny chyby, aby byla fotbalová pravidla co nejpřesnější.

Poprvé bude systém vyzkoušen dnes večer od 9 hodin v Superpoháru UEFA mezi Realem Madrid a Frankfurtem, zápas hostí stadion v Helsinkách.

Pokud vše půjde podle plánu, technologie SAOT už by fungovala oficiálně na mistrovství světa v Kataru, které začíná v listopadu. Poté by se aplikovala i do ligového fotbalu.

Zdroj: UEFA, FIFA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené