Spojte se s námi


Fotbal

Vichai Srivaddhanaprabha: Zesnulý miliardář se stal v Leicesteru modlou. Klub postavil na nohy, mnoho udělal i pro město samotné

Leicester City? Každý si hned vybaví legendární titul v roce 2016. Jeden z nejkrásnějších fotbalových příběhů. Dnes se jedná o tradiční celek, s nímž se počítá mezi širší anglickou špičku. Dříve to tak ale nebylo. Klub i město totiž postavil na nohy Vichai Srivaddhanaprabha a tohle je jeho příběh.

Publikováno

dne

Leicester City? Každý si hned vybaví legendární titul v roce 2016. Jeden z nejkrásnějších fotbalových příběhů. Dnes se jedná o tradiční celek, s nímž se počítá mezi širší anglickou špičku. Dříve to tak ale nebylo. Klub i město totiž postavil na nohy Vichai Srivaddhanaprabha a tohle je jeho příběh.

Začalo to v roce 2010 za pouhých 39 milionů eur

Leicester City dnes patří mezi elitu Premier League. Jenže ještě před pár lety tomu tak nebylo. Mezi anglickou smetánku se řadí od roku 2014. A i za to vděčí jednomu muži. Tím není nikdo jiný než již zesnulý Vichai Srivaddhanaprabha.

Psal se rok 2010. Leicester tehdy hrál ve druhé anglické lize, když se do ní po roce vrátil po postupu ze třetí ligy. Zakladatel společnosti King Power se rozhodl, že klub koupí. A to také udělal. Dnes je to jen těžko k uvěření, nicméně cena Leicesteru City byla tehdy 39 milionů eur, tedy něco málo přes 955 milionů korun.

Samozřejmě to nebylo tak jednoduché. Foxes tehdy trápily dluhy. I ty však thajský boháč pokryl a klub po všech stránkách uzdravil. Včetně koupě stadionu. Do týmu mimo peněz přinesl duši, srdce a strategii.

V roce 2014 postoupil celek z nemetropolitního hrabství Leicestershire mezi anglickou elitu. Jeho slova, která prohlásil krátce po koupi klubu, o tom, že chce s týmem brzy hrát Ligu mistrů, začala být brána o trochu vážněji.

Za zmínku stojí, že u postupu do Premier League byli hráči jako Kasper Schmeichel, Wes Morgan, Danny Drinkwater, Riyad Mahréz či Jamie Vardy. Tedy základní kostra mužstva, které se jen o dva roky později postaralo o zázrak.

Vichai se rozdal nejen pro klub, ale i pro město

Thajský podnikatel ovšem nevěnoval své peníze pouze do fotbalového klubu. Staral se mimo jiné o fanoušky. Sice se příliš na veřejnosti k ničemu nevyjadřoval, byl zdrženlivý, nicméně pivo či koblihy na stadionu byly zadarmo. Navíc organizoval venkovní výjezdy pro fanoušky, kteří tak měli opět o finanční náklady méně.

A to nebylo vše. Srivaddhanaprabha investoval také do města jako takového. Finančně podpořil například lékařské oddělení Leicesterské univerzity, Královskou ošetřovnu či vznik nové dětské nemocnice. Celkově hodně peněz věnoval na charitativní účely.

Za Vichaiem tak nestáli pouze hráči. Stálo za ním vesměs celé město s bezmála půl milionem obyvatel. Podařilo se mu vše sjednotit do jednoho týmu. Už jen to byl velký úspěch. Nikdo však nečekal, že bude následovat to, co se stalo.

Proč koupil právě Leicester City? Vtipkoval, že kvůli klubovým barvám, které jsou stejné jako barvy jeho společnosti King Power. Skutečnost ale byla taková, že si oblíbil Leicester a lidi v něm. Fanoušci sice zprvu pochybovali. Jenže pochybnosti se brzy změnily v něco úplně odlišného.

Vichai klub podporoval na většině zápasů. Když se nedostavil on, byl na tribunách jeho syn. Byl neustále v centru dění tohoto klubu. I tím si všechny získal. Všem se snažil být nablízku, i nepopulární kroky, včetně vyhazovu Claudia Raniera, vysvětloval. A nebylo těžké mu věřit.

Zázrak! První sezona skončila těsnou záchranou, druhá nečekaným titulem

Hned po postupu do Premier League se s Leicesterem příliš nepočítalo. Jednalo se o celek, který patřil spíše mezi outsidery celé soutěže a vlastně to tak až do samého konce vypadalo i v tabulce. Foxes bychom po ročníku 2014/15 našli po konci sezony na 14. místě s pouze šestibodovým náskokem před prvním sestupujícím týmem.

Nebýt tří výher v posledních pěti kolech, mohlo být město z East Midlands opět druholigové. Jenže osud tomu chtěl jinak. Vůbec to nevypadalo, že by měl za rok Leicester City zvedat nad hlavu trofej pro mistra Anglie. Jenže se tak stalo.

Kouč Claudio Ranieri s týmem udělal zázrak. Šance na výhru celé ligy byly 5000:1. Hodnota tehdejšího kádru byla pouhých 161 milionů eur. Hned deset mužstev bylo hodnotnějších. Vévodila Chelsea s hodnotou přes 550 milionů.

Nicméně vše si sedlo jak mělo. Leicester v sezoně jen třikrát prohrál, sbíral i velmi těsná vítězství a k titulu stačilo 81 bodů. Méně bodů stačilo k zisku titulu v Premier League od roku 2000 pouze dvakrát. V obou případech se jednalo o Manchester United (2001 a 2011), kdy Red Devils stačilo 80 bodů.

I přesto za Foxes zaostával druhý Arsenal o propastných 10 bodů. To jen vypovídá o tom, jak šlo vše skvěle poskládanému kádru Leicesteru na ruku. Včetně častých ztrát favoritů, kteří se měli o titul rvát.

Vichai hráče za titul bohatě odměnil. Platil oslavy plus je obdaroval různými dary. Například novými auty. Aby také ne. Vždyť se jednalo vůbec o první titul v historii klubu!

V další sezoně skončil Leicester sice až dvanáctý, nicméně přišel o některé hvězdy a přesto došel až do čtvrtfinále Ligy mistrů. Od té doby se ovšem řadí mezi přední týmy v lize. Konkurence je ale obrovská a tak je těžké se držet na úrovni první čtyřky.

V roce 2018 Vichai tragicky zemřel, jeho odkaz však žije nadále

Sobota, 27. října 2018. Leicester hostí na své půdě v ligovém utkání West Ham. Zápas končí remízou 1:1 Jako tehdy po sezoně, kdy se klub sotva zachránil v lize, ani v tento den nic nenaznačovalo, že se blízké události zapíší do dějin. Jenže se tak stalo. Tentokráte ale v úplně jiném smyslu.

Zatímco titulové oslavy byly nejlepším momentem klubové historie, 27. říjen 2018 je pravým opakem. Po zápase totiž majitel Vichai Srivaddhanaprabha zemřel při havárii vrtulníku přímo na parkovišti u stadionu. Celkově během incidentu vyhaslo 5 lidských životů.

Velká tragédie opět celý Leicester i jeho okolí sjednotila. Bylo až neuvěřitelné vidět, jakou stopu v tamní komunitě thajský podnikatel zanechal. Vybudoval však takovou atmosféru, kterou ani tato bolavá událost nezlomila. Právě naopak.

Klub navíc nyní vlastní jeho syn Aiyawatt, který se toho od svého otce mnoho naučil. A nutno říci, že jej následuje více než důstojně. Čtyři roky po Vichaiově smrti stále Leicester patří mezi obávané kluby. Stále se těší podpoře fanoušků a stále je uznávaným mužstvem.

Zdroj: The Guardian, Sky Sports, Sportbible, Leicester City

Reklama

Oblíbené