Spojte se s námi


Fortuna liga

V Číně se jedná o Slavii. Firma má ekonomické problémy, přiznal Tvrdík

Publikováno

dne

Dva týdny, ve kterých se může rozhodnout o Slavii. V Číně právě probíhá jednání státních špiček a jedním z bodů programu má být i budoucnost společnosti CEFC, která červenobílý klub vlastní. Ta se dostala do potíží, protože její šéf čelí vyšetřování kvůli podezření z hospodářské kriminality.

Neví se toho moc, ale jedno snad ano: Slavia má vážně trable. Ani v samotném klubu pořádně netuší, co se v čínském ústředí firmy stalo a jaké dopady to bude mít. Tím spíš se napjatě čeká na rozhodnutí, které může padnout v příštích dnech. V každém případě to vypadá, že období hojnosti je pryč.

„Ať mi věříte, či nikoli, ani já nemám dost informací o dění v centrále CEFC China. Tady (v Česku) nikoho nezatkli, nikoho nevyšetřují,“ napsal pro Lidové noviny ve středu Jaroslav Tvrdík. Přitom je to právě slávistický šéf, který je výhradní spojkou mezi českou a čínskou částí společnosti.

Tvrdík přiznává, že to dění uvnitř podniku ovlivňuje. „Firma se nyní potýká s reputačními a z toho vyplývajícími ekonomickými problémy,“ říká bez bližšího upřesnění.

V české CEFC panuje pochopitelná nervozita. Celá společnost nyní čeká na to, jak se zachová Čína. Tedy země, kde je běžné, že stát převezme aktivity firem, pokud se cítí být jejím chováním ohrožen. Jako se to v nedávné době přihodilo jiným tamějším podnikům. Právě v těchto dnech podle informace Sportu probíhá v Číně dvoutýdenní jednání státních špiček a jedním z jeho bodů je i budoucnost CEFC.

Co bude se Slavií?

Jak vše může dopadnout? Variant je více. Z pozice Edenu je tou nejobávanější ta, že čínská vláda rozhodne o tom, že CEFC napevno převezme pod svou správu. V tom případě je velmi pravděpodobné, že společnost začne rozprodávat své zahraniční akvizice.

I kdyby se to nemělo týkat všech projektů, Slavii by se to patrně nevyhnulo – už nyní platí v Číně doporučení, aby se tamější firmy za hranicemi raději vyhnuly některým investicím, mezi něž se výslovně řadí i vlastnictví sportovních klubů.

Pak by mohlo v případě Slavie dojít k tomu, že dojde k finančnímu zajištění klubu s cílem připravit ho k prodeji. Mluví se i o tom, že klub převezme slovenská banka J&T, jíž CEFC ručí za desetimiliardovou půjčku zastaveným majetkem včetně stadionu v Edenu v hodnotě dvaceti miliard korun.

V české CEFC prý ovšem doufají, že navzdory vyšetřování předsedy představenstva Jie Ťien-minga, o jehož osudu se v podstatě nic neví, se společnost vyhne nejhoršímu a přežije i zdejší část firmy. I tak už ovšem v Praze dochází k zeštíhlení firmy a obecně panuje přesvědčení, že doba hojnosti skončila. Je pravděpodobné, že se dotkne i Slavie.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.