V anglické Premier League hraje málo hrdinů. Peníze si nechali vzít zatím jen hráči menších klubů

Fotbal na skoro celém světě má nucenou přestávku. Hodně klubů se tak domlouvá se svými hráči na snížení platů, aby i pro fotbal tuto těžkou dobu všichni přečkali. Některé fotbalové hvězdy, třeba Ronaldo nebo Messi, názorně svými činy dokazují, že jim současná situace není lhostejná. Buď také přistoupí na snížení platu, nebo přispívají velkými finančními prostředky na nákup veškerého zdravotnického ochranného materiálu. Jen v Anglii se, jak se zdá, zastavil čas.

Funkcionáři a fotbalisté Norwiche se zřekli části svých platů na pomoc pro lidi zasažené touto pandemií.Tato sbírka vynesla 200 tisíc liber. Obdobný krok dělali vedoucí představitelé Bournemouthu a Brightonu, aby bylo na výplaty pro ostatní zaměstnance klubu. Najít společnou dohodu se podařilo také Birminghamu a Leedsu, který hraje až ve druhé nejvyšší lize. Touto dohodou je odložení platů.

No a to je vše. Nikdo další se zatím nepřidal. Bohužel. Přitom Premier League je přerušena minimálně do konce dubna, takže se určitě nebude hrát ještě celý měsíc. Nejsmutnější na tom je to, že kluby v rámci svého šetření neukázaly na ty, kteří mají nejvíce peněz, ale na zaměstnance klubu, jejichž plat je v tisících korunách ročně a je neporovnatelně menší, než výplata fotbalových hvězd každého mužstva, které mají výplaty v miliónech korun. Týdně.

Klubem, o kterém se teď nejvíc mluví, je londýnský Tottenham, který snížil platy 550 zaměstnancům a jejich největší fotbalové hvězdy berou svůj týdenní plat ve stejné výši jako by se nic nedělo. V Anglii sice probíhají rozhovory mezi hráčskou unií a vedením anglického fotbalu, jestli se hráčům sníží platy, nebo aspoň sníží mzdy. Výsledek do této chvíle není žádný, protože ochota k nějakým ústupkům ze strany hráčů není asi moc velká.

Došlo to tak daleko, že předseda britské vládní komise pro sport, media a kulturu Julian Knight pohrozil anglickým fotbalovým klubům mimořádnou daní. Podle něho není normální, že fotbalisté, kteří momentálně fotbal nehrají, berou pořád stejné peníze, jako kdyby se hrál fotbal podle normálního scénáře a ostatní zaměstnanci přicházejí o peníze. Dokonce už na tento problém upozornil ministra financí Rishiho Sunaka.

Je vidět, že vrcholoví fotbalisté v této anglické nejvyšší soutěži žijí nějaký jiný život, než ostatní lidé, protože jejich chování je mimo jakéhokoliv normálního uvažování. Jestliže ještě minimálně celý měsíc nebudou hrát fotbal, takže vlastně nebudou vykonávat svou práci a budou za to brát královskou mzdu, jako by se nic nedělo, tak to už zavání vrcholným alibismem.

Normální by přece bylo, abych část peněz ze své výplaty hráči nepobírali, protože fotbal nehrají. Jako by je vůbec nezajímalo, že lidé by si měli v této těžké době pomáhat a oni by ze svých platů měli přispět buď na platy těch, kteří se starají o chod každého klubu, nebo by za to měli nakoupit ochranný zdravotnický materiál pro nemocnice, které to velmi potřebují.

Majitelé klubů, pokud se se svými hráči nedomluví, toho moc nezmůžou. Bojí se, že když hráčům nezaplatí, tak se budou soudit a můžou odejít jako volní hráči.

Spekuluje se o tom, že šéf Asociace profesionálních fotbalistů Gordon Taylor nejeví příliš velkou ochotu, aby hráči na nabídky svých klubů přistupovali. Mnozí z nich toto určitě rádi slyší, ovšem se nechce věřit, že by se nenašel aspoň jeden špičkový fotbalista z Premier League, který by sám od sebe přistoupil na snížení svého platu a věnoval tyto své peníze třeba na nákupu věcí potřebných pro boj s touto pandemií.

Pokud to tak nebude, tak tato fotbalová liga bude možná nejlepší soutěží v Evropě po sportovní stránce, ale morálně klesne na hluboké dno. Na její špičkové hráče časem také dojde, protože svoje smlouvy v klubech nemají určitě doživotně a po ukončení původních smluv se smlouvy nové budou domlouvat dle možností klubů a ne dle megalomanských požadavků hráčů. Krize po pandemii dolehne totiž na všechny obory lidské činnosti, fotbal v žádném případě nebude výjimkou.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Obměněná Slavia je oproti předchozím ročníkům fotbalovější, ale chybí ji osobnosti. Zápas se Škodou, Delim či Součkem by dopadl jinak

Všechny sešívané příznivce i hráče hororová noc v Dánsku bude trápit ještě dlouho. Vypadnutí podobným způsobem je velice kruté, teď je ale čas na bilancování, proč to nevyšlo.

Velká posila pro Mladou Boleslav! Martin Graiciar se připojí ke středočechům, čeká se pouze na formality

Mladá Boleslav nezačala sezónu vůbec dobře, bilance 1-1-3 je pro ambiciózní klub skutečně tristní a tak se daly věci do pohybu. 4 vstřelené branky z pěti utkání? To není pro útočnou fázi dobrá vizitka. Do automobilového města tedy přichází velká útočná posila.

Jde o zápas roku, porveme se o postup, tvrdí Hoftych před duelem s APOELem

Liberec má po čtyřech letech opět šanci hrát v základní skupině Evropské ligy, v cestě mu stojí poslední překážka, kyperský APOEL. Co na jeho adresu řekl kouč Pavel Hoftych?