Spojte se s námi


Ostatní

Úvod SP v biatlonu: Snový start Davidové, povedený sprint Češek, nečekaný mužský lídr

Olympijská sezóna odstartovala závody v Ostersundu. Muži i ženy měli na programu vytrvalostní závody a sprint. Nejvýraznější českou stopu zanechala Markéta Davidová, která úvodní klání jasně ovládla. Ve sprintu se zadařilo i ostatním Češkám. Mužské závody měly 2 různé vítěze, překvapivým lídrem je Francouz Desthieux.

Publikováno

dne

Zdroj: Petr Slavík, Český biatlon; CC-BY-SA-4.0

Olympijská sezóna odstartovala závody v Ostersundu. Muži i ženy měli na programu vytrvalostní závody a sprint. Nejvýraznější českou stopu zanechala Markéta Davidová, která úvodní klání jasně ovládla. Ve sprintu se zadařilo i ostatním Češkám. Mužské závody měly 2 různé vítěze, překvapivým lídrem je Francouz Desthieux.

Snový start Davidové

Do Markéty Davidové se v této sezoně vkládaly obrovské naděje. Je jedničkou českého týmu, patří do světové špičky. Hned v úvodním závodě svou kvalitu jednoznačně potvrdila. O chyby nebyla nouze, velké favoritky na střelnici selhaly, bezchybný závod mělo jen pár vyvolených. Mezi ně se zařadila i Češka. Přidala i velmi solidní běh a s obrovským náskokem jednoznačně vyhrála.

Po triumfech v Anterselvě a Pokljuce si připsala 3. vítězství kariéry. Úvodní triumf ji také poslal do čela celkového pořadí, navíc získala žlutý dres k tomu. Ve sprintu to už taková sláva nebyla. Davidová vyrobila jednu chybu, ideální to nebylo ani běžecky. Dala tak prostor zazářit svým kolegyním.

České střelecké procitnutí

Sprint vyšel českým biatlonistkám náramně. Excelovaly zejména na střelnici. Vyjma Charvátové se všem střelba vydařila. 3 z nich střílely čistě (Puškarčíková, Jislová, Voborníková), Davidová chybovala pouze jednou. 4 Češky v TOP 30, nejlepší kariérní výsledek pro Voborníkovou. Velmi povedený počin na úvod.

Nejlepší českou závodníci byla 11. Eva Puškarčíková, která velmi překvapila. Byl to od ní jeden z nejlepších výkonů za poslední roky. K přesné střelbě přidala velmi solidní běh (33. místo). Její běžecký výkon byl značně rychlejší než v předchozí sezoně. Zdá se, že během letní přípravy udělala velký kus práce. Tento výsledek by měl Puškarčíkovou povzbudit, potřebovala to jako sůl.

15. skončila Markéta Davidová. Česká jednička chybovala jednou, přidala průměrný běh (18. čas). První sprint sezóny ji úplně nevyšel. Úvodní závody ukázaly střelecké zlepšení, běžecky však není na svém ideálu. Přesto velmi zdařilý start. Davidová se navíc udržela v čele celkového pořadí, těsně vede před Běloruskou Alimbekavovou.

Povedený sprint zajela také Jislová (18. místo). Bezchybná střelba, k tomu solidní výkon na trati (43. běžecký čas). Jeden z nejlepších výsledků za poslední dobu. Položila slušný základ, má na co navazovat.

Skvělý výkon také podala 29. Voborníková. Životní výsledek pro nadějnou Češku. Uspěla díky čisté střelbě, nebylo to špatné ani v běžecké části. Když vezmeme v potaz, že má teprve 21 let, tak je to výsledek jako hrom. Voborníková ukázala ohromný potenciál, jehož maximum může dosáhnout velmi zajímavých výšin.

Překvapivým lídrem se stává Desthieux

Mužské závody přinesly 2 různé vítěze (Laegreid, Samuelsson). Norský talent ovládl individuál podobné jako Davidová. Zastřílel bezchybně a soupeřům nedal žádnou šanci. Ve sprintu zase dominoval Švéd Samuelsson. Domácí biatlonista přidal k výborné střelbě velmi rychlý běh a zaslouženě zvítězil.

Překvapivě tak ani jednou neuspěl největší favorit sezóny – J. Boe (3. a 5. místo). Ve sprintu neudělal jedinou chybu, přesto skončil až 3. A to se příliš často nestává. Zdá se, že by tato sezóna mohla být velmi vyrovnaná. Žlutým mužem celkového pořadí je překvapivě Desthieux. Francouz zazářil v obou závodech a drží společné vedení s J. Boem (88 bodů).

Nezdařilý úvod Krčmáře a spol.

A co Češi? Zatímco v podání Češek to byl start z říše snů, u mužů platil přesný opak. Nejlepším výsledkem bylo 21. místo Krčmáře (vytrvalostní závod) a 27. místo Štvrteckého (sprint), ostatní na body nedosáhli. Hlavní příčina neúspěchu? Nepřesná střelba. Že by se někomu střelecky zadařilo, to se říct nedá. Slušné střelecké parametry předvedl snad jen Švrtecký ve sprintu (1+0).

Nejvíce zklamal Mikuláš Karlík. Nadějný závodník předváděl solidní běžecké výkony, v obou závodech však selhal na střelnici. Z výkonnostní krize se nedostal ani Václavík, Horniga zase trápil velmi pomalý běh. Češi si můžou svou reputaci napravit již za pár dní. Závodní blok v Ostersundu pokračuje, ve čtvrtek jsou na programu sprinty.

Zdroj: Biathlonworld, Twitter

Reklama

Oblíbené