Fortuna liga

Utkání plné emocí a sporných situací, aneb derby pražských „S“ opět nezná vítěze!

Nejsledovanějším utkáním osmadvacátého kola Fortuna ligy byl duel dvou nepřátelských táborů Sparty a Slavie. Sešívání na svém stadionu přivítali rivala z Letné v historicky již 291. derby. Napínavý zápas plný emocí a diskutabilních momentů skončil nerozhodně 1:1.

Mužstva do utkání vstoupila agresivně, na obou stranách bylo k vidění hned několik nevybíravých zákroků, a tak byla hra v první desetiminutovce hodně kouskovaná. Hlavním arbitrem nedělního klání byl Karel Hrubeš, který měl hned od úvodních minut plné ruce práce.

Zapeklitou situaci musel řešit ve dvanácté minutě, když se Josef Hušbauer ocitl po rychlém brejku a krásné přihrávce Milana Škody úplně osamocený před hostujícím brankářem Florinem Nitou. Rumunský brankář se dostal do kontaktu se slávistickým záložníkem a ten se skácel k zemi. Sudí následně ukázal na značku pokutového kopu.

Jednalo by se tak o patnáctou penaltu nařízenou ve prospěch Slavie v této sezóně, situaci však musel nejprve arbitr zkonzultovat u VAR. Rozhodčí Hrubeš se šel tedy poradit s videem a následně svůj verdikt změnil. Místo pokutového kopu překvapivě udělil hráči s číslem deset žlutou kartu za simulování.

Slávisté se cítili poškozeni, zklamání jim však dlouho nevydrželo. Ve dvacáté minutě se totiž po rohovém kopu dostal do zakončení Tomáš Souček. Čtyřiadvacetiletý středopolař vyskočil ze všech hráčů nejvýše a prudkou hlavičkou otevřel gólový účet. Červenobílí se ujali vedení1:0!

Nekonala se bůhvíjak velkolepá podívaná, Slávisté byli o něco aktivnějším týmem, emoce se daly krájet, v žádném případě však nebylo rozhodnuto. Další sporný moment se konal v minutě osmadvacáté. Na řadu přišla standardní situace v podání Sešívaných, kterou opět zahrával Hušbauer.

Míč letěl na zadní tyč, a právě v tomto prostoru sparťanský bek Zahustel stáhl k zemi nabíhajícího Součka. Hrubeš si šel opět pro radu k VAR. Po důkladném přezkoumání usoudil, že se Zahustel proti pravidlům neprovinil, a tak nechal hru pokračovat bez jakéhokoliv zásahu.

První šanci Letenských musel ve 40. minutě na druhé straně hřiště likvidovat brankář Kolář, a že se zapotil. Krásný Kangův centr našel ve vápně úplně osamoceného Sáčka, ten však mířil přesně doprostřed domácí svatyně. Slávistický brankář jeho první pokus vyrazil a následně si poradil i s krkolomnou dorážkou.

První poločas byl prodloužen o dechberoucích osm minut, ve kterých jsme byli svědky drsného skluzu Masopusta, který přejel přes nohy Hanouska a vykoledoval si žlutou kartu.

A následně také sudí vyhodnotil Kangovo nesmyslné zakopnutí balónu jako nesportovní chování, a tak kartónek stejné barvy uviděl i gabonský záložník. Ten si kvůli svému prohřešku a již dvanáctému žlutému napomenutí bude muset odpykat třízápasový trest.

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí a radost jim pravděpodobně chtěl udělat hrozivou hrubicí Martin Frýdek. Ten při malé domů namazal do tutovky Škodovi, který sice udělal kličku Nitovi, ale neměl dostatečnou rychlost, a navíc se ocitl ve velkém úhlu. Hostující gólman balón naštěstí pro Sparťany vyrazil.

Slavistům se branku vstřelit nepodařilo, a tak se o chvíli později mohli radovat Sparťané. Srdjan Plavšič byl prvním, kdo získal odražený míč na hranici vápna a krásnou střelou pod břevno vyrovnal stav utkání. Fotbalisté v rudých dresech se vrátili zpátky do hry!

Tempo hry se stupňovalo. Slávisté chtěli vítězství urvat na svoji stranu, což také bylo vidět. Zásadní šance ale přišla až v závěrečných minutách. Alex Král se mohl stát hrdinou utkání. Odhodlal se ke střele ze střední vzdálenosti, jeho dalekonosný pokus ale trefil pouze břevno.

Boj o hlavní město naší republiky zůstal bez vítěze, my se však můžeme těšit na souboj dvou rivalů, který se bude zanedlouho opět konat, tentokrát však v rámci domácího poháru.