Spojte se s námi


Fotbal

Týmy s největším zlepšením podle dat: oživené Lazio, zázrak z Bergama i trápící se Atlético

Publikováno

dne

Jako každý rok se i letos objevilo několik týmů, které zaznamenaly velký výsledkový progres a zaujaly řady fanoušků po celém světě. Zajímavé jsou příběhy Atalanty, Leicesteru, Borussie Mönchengladbach, Sheffieldu nebo Lazia. Kdo z velkých týmů udělal největší výkonnostní progres podle dat?

Zdroj: twitter.com/Atalanta_BC

Zlepšení týmů si ukážeme na dvou grafech. Oba pracují s pojmem xG, neboli expected goals – česky „předpokládané góly“. Tato analytická metrika měří, jaký počet gólů by daný tým vstřelil/dostal na základě střeleckých pozic. Nezohledňuje kvalitu útočníka, gólmana a nepočítá s faktorem štěstí.

Krátkodobě může mít nějaký tým lepší výsledky než by měl mít podle xG, ale dlouhodobě (např. v rámci dvou sezon) se předpokládané výsledky a reálné výsledky srovnají. Je jen málo trenérů, kteří se svými týmy dokáží dlouhodobě převyšovat tuto analytickou metriku. A hráči, kteří dávají více gólů než by podle xG měli vstřelit, je také velmi málo a jedná se více méně jen o top útočníky.

Na základě analytiky si můžeme ukázat zlepšení některých týmů.

Image
Zdroj: Twitter.com/DanielKatona17

Začněme prvním grafem. Na ose vlevo můžete vidět rozdíl mezi počtem gólů, které měl daný tým podle xG vstřelit a dostat. Čím výše se daný tým nachází, tím měl mít větší rozdíl mezi počtem vstřelených a obdržených branek (tzn. čím výše, tím lépe). Na dolní ose je zakomponováno klasické xG daných týmů – čím více vpravo se daný tým nachází, tím větší počet gólů měl vstřelit podle xG (čím více vpravo, tím lépe).

Image
Zdroj: Twitter.com/DanielKatona17

Na druhém grafu je na levé ose počet předpokládaných gólů, které měl daný tým inkasovat (xGA – expected goals against), a na ose dole počet gólů, které měl daný celek vstřelit (xG).

Jako příklad použiji „Lazio 19/20“, tedy data Lazia z letošní sezony. Římský celek měl průměrně vstřelit o 0,74 branky více než dostat. Jeho xG je 1,95 gólu na utkání. To znamená, že Lazio mělo v letošní sezoně průměrně dostat 1,21 branky na zápas, ale zároveň 1,95 gólu vsítit.

Když to srovnáme s daty ze sezony 2018/19, tak vidíme opravdu velký progres. Římané sice měli v předminulé sezoně přibližně stejný rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými předpokládanými góly, ale výrazně se posunuli směrem do ofenzivy. Letos by měli podle dat vsítit průměrně o 0,34 gólu více!

Výkonnostní vzestup Lazia se projevuje také na výsledcích. Zatímco v minulé sezoně Serie A získalo Lazio průměrně 1,55 bodu a skončilo osmé, letos si průměrně do tabulky připsalo 2,38 bodu a bylo druhé za Juventusem, a to jen o pouhý bod! Zároveň je potřeba upozornit, že Lazio mělo letos hodně štěstí, protože získalo o třináct bodů více než mělo získat podle xG (i první Juventus získal o třináct bodů).

Úplně opačným případem je Atlético Madrid. „Colchoneros“ se podle dat zlepšili, jak můžete vidět na grafu. Průměrně by měli podle dat skórovat o 0,3 gólu na zápas více, což je fantastický posun! Zlepšení přišlo také směrem do defenzivy, i když odešel Godín či Lucas Hernandez. Výsledky však mají sestupnou tendenci.

Atleti získali v minulé sezoně průměrně dva body na zápas, letos jen 1,66 bodu, přitom přišlo velké výkonnostní zlepšení! Proč se však neprojevuje na výsledcích? Zaprvé odešel Griezmann, jenž dokázal každoročně převyšovat xG v počtu vstřelených gólů, a zadruhé Costa, Felix i Morata letos vsítili méně branek než měli vstřelit podle xG. Zda se jedná jen o smůlu, nebo bude tento trend pokračovat, zjistíme postupem času.

Za zmínku stojí také posun Borussie Monchengladbach, Atalanty nebo Lipska. Prvně jmenovaný celek táhne perspektivní trenérské duo Marco Rose – René Marič, Atalanta produkuje nejofenzivnější fotbal v Evropě, kdy i stopeři doplňují šestnáctku, a Lipsko naprosto skvěle pracuje s analytikou. Na lavičce navíc sedí Julian Nagelsmann!

Reklama

Fortuna liga

Bílá invaze! Do Olomouce opět přijedou tisíce fanoušků Baníku. Chachaři chystají i jednu speciální akci

Desáté kolo Fortuna ligy nabídne několik velmi zajímavých zápasů, jedním z nich bude i střetnutí Sigmy Olomouc s Baníkem Ostrava. Na Andrův stadion jako tradičně dorazí početná obrovská skupina fanoušků slezského celku. Ti chystají i jednu speciální akci.

Publikováno

dne

Desáté kolo Fortuna ligy nabídne několik velmi zajímavých zápasů, jedním z nich bude i střetnutí Sigmy Olomouc s Baníkem Ostrava. Na Andrův stadion jako tradičně dorazí početná obrovská skupina fanoušků slezského celku. Ti chystají i jednu speciální akci.

Šlágrem desátého kola Fortuna ligy bude utkání Sparty Praha s Viktorií Plzeň, ovšem tím druhým nejzajímavějším duelem nadcházejícího fotbalového víkendu bude také střetnutí Sigmy Olomouc s Baníkem Ostrava.

A to nejen z hlediska toho, co se bude dít na hřišti, jelikož se proti sobě postaví dva kvalitní a velmi dobře rozehrané celky, ale také s ohledem na fanoušky na stadionu.

Na Sigmu se totiž jako už tradičně opět chystá obrovské množství fanoušků Baníku. Hovoří se o tom, že by do Olomouce mělo zavítat zhruba tři tisíce fanoušků.

Ti se budou snažit vytvořit svému týmu na Andrově stadionu domácí atmosféru. Právě na Městském stadionu v Ostravě Baník v probíhajícím ročníku naší nejvyšší soutěže ještě neprohrál.

V druhém kole Slezané remizovali se Slováckem (0:0), poté porazili Hradec Králové, České Budějovice, Mladou Boleslav (vše 2:0), úplně naposledy rozstříleli Zlín 5:1. Silná je však doma také Sigma, která právě na svém hřišti ještě neztratila ani bod.

Chachaři přijedou ve velkém počtu!

Někteří fanoušci Baníku pochopitelně pojedou po vlastní ose, ta největší část z nich však z Ostravy vyjede dvaadvaceti minut po dvanácté hodině. A samozřejmě musí jet všichni v bílém, tedy alespoň takto zní pokyny Ultras.

Po příjezdu do Olomouce bude následovat společný pochod městem na stadion. A tedy podobně, jako tomu bylo i v předchozích případech.

Zajímavostí ale je, že výjezdu se zúčastní také „Mladí Chachaři“. Ti se ale na Hanou vypraví autobusem a na sobě budou mít modrou, nikoliv bílou barvu oblečení, jak ostatně můžete vidět ve výše přiloženém příspěvku.

Zdroj: Fortuna liga, FC Baník Ostrava, Chachaři.cz

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Umění, které zmizelo ze zelených pažitů! Podívejte se na deset nejúžasnějších playmakerů historie fotbalu

Pozice čistokrevné „desítky“, která na hřišti byla stěžejní postavou celého týmu, se postupně vytrácí z dnešního fotbalu. Podívejme se proto na deset těch nejlepších playmakerů v historii fotbalu.

Publikováno

dne

Pozice čistokrevné „desítky“, která na hřišti byla stěžejní postavou celého týmu, se postupně vytrácí z dnešního fotbalu. Podívejme se proto na deset těch nejlepších playmakerů v historii fotbalu.

Ve stále se vyvíjejícím světě fotbalu se tradiční postava čistého playmakera stává spíše vzácností. Pozice „desítky“ bývala jednou z hlavních složek útočného arzenálu všech týmů. Tito špílmachři měli celou hru pod dohledem a orchestrálně řídili z pozice pod hrotovými útočníky většinu míčů, kterými pak zásobovali své kolegy v útoku.

Dnešní manažeři ale stále více preferují hráče s fyzickými a běžeckými dispozicemi, což releguje tradičního playmakera do minulosti. Jedním z těch, kteří na tento trend doplatili v posledních letech nejvíce, byl hvězdný James Rodríguez.

„Dnes všichni hrají ve formacích 4-4-2 nebo 4-3-3,“ postěžovala si dle twitterového účtu Football Tweet kolumbijská hvězda. „Každé dítě se chce stát desítkou, ale tato pozice už ve skutečnosti neexistuje. Žádný trenér už nehraje s tvůrci hry.“

V tomto článku proto zavzpomínáme na deset nejlepších playmakerů v historii fotbalu. Oslavujeme jejich umění, vizi a nezapomenutelný vliv, který zanechali ve světě sportu.

Alfredo di Stéfano: Legenda Realu Madrid

Di Stéfanova všestrannost mu umožnila excelovat na různých pozicích v týmu. Kromě střílení a zařizování mnoha branek, jeho vůdcovské schopnosti a kreativita v Realu Madrid položily základ klubu pro jejich úspěch. Byl opravdovým průkopníkem fotbalu v druhé polovině dvacátého století.

George Best: Irské dynamo

George Best, známý také jako „Pátý Beatle,“ byl irským fotbalovým géniem. Jeho neuvěřitelný talent na hřišti, zejména v Manchesteru United, oslnil svět nejen na britských ostrovech. Bestova schopnost driblovat kolem obránců a skórovat neuvěřitelné góly ho činí ikonou fotbalu.

Johan Cruyff: Fotbalový mozek

Johan Cruyff provedl revoluci fotbalu s filozofií „Totální fotbal“. Jeho působení v Ajaxu a Barceloně ho představila světu nejen jako geniálního hráče, ale také jako trenéra s neuvěřitelnou vizí, která ovlivnila fotbal na přelomu století. Jeho schopnost číst hru z něj učinila legendu, která se opěvuje dodnes.

Zico: Brazilský Samba Maestro

Arthur Antunes Coimbra, všeobecně známý jako Zico, byl ztělesněním kouzla a kreativity na hřišti. Jeho slavná kariéra, především v brazilském Flamengu, předváděla jeho ohromující dovednosti v driblování a schopnost poslat dokonalou přihrávku. Jeho vize a schopnost využívat standardní situace ho učinila legendou brazilského fotbalu.

Michel Platini: Francouzský král

Platiniho elegance ve středu pole neměla ve své době konkurenci. Během působení v Juventusu a ve francouzské národní reprezentaci ho fanoušci viděli zařizovat góly svého týmu s takovým klidem a grácií, že i v dnešním fotbalu by mohl být inspirací pro moderní středopolaře.

Diego Maradona: Argentinský Bůh

Maradona byl více než jen „Boží ruka“. Měl vrozenou schopnost obejít všechny hráče soupeřova týmu ať už neuvěřitelným driblinkem či geniální asistencí, a to téměř z ničeho. Jeho nezapomenutelná kariéra v Neapoli, kdy z průměrného týmu vykouzlil postrach celé Itálie, zůstává vrcholným příkladem toho, čeho může playmaker dosáhnout.

Zinedine Zidane: Francouzský Mág

Legendární Zinedine Zidane zanechal nezapomenutelný otisk ve fotbale svou elegancí a grácií. Jeho bohatá kariéra zahrnovala hru v Juventusu a Realu Madrid, kde jeho výjimečná kontrola míče a bezchybné rozhodování z něj učinily skutečného umělce moderní éry.

Juan Román Riquelme: Argentinský toreador

Jméno Riquelme je synonymem jemnosti a přesnosti. S jeho milovaným týmem Boca Juniors a Barcelonou předváděl hru s nepřekonatelnou fotbalovou inteligencí a krásou. Jeho schopnost diktovat tempo a doručit přesné přihrávky svým ofenzivním kolegům mu vynesla místo mezi největšími playmakery fotbalu po přelomu století.

Ronaldinho: Usměvavý kat

Ronaldinho přinesl čirou radost do světa fotbalu svým hravým stylem. Jeho působení v Barceloně charakterizovalo nejen zisk cenných titulů, ale zejména jeho dech beroucí schopnosti s míčem či přihrávky bez pohledu. Jeho nakažlivý úsměv byl důkazem radosti ze hry, pro soupeře ale tolik radostný nebyl.

Lionel Messi: Ten, co drží pochodeň

Lionel Messi a jeho spektakulární kariéra v Barceloně se dá nazvat jednoduše geniální ve všech směrech. Jeho schopnost driblinku, vize a dovednost navíc sám zakončovat ty nejkrásnější akce poslední dekády z něj činí žijící legendu. Jsou také důkazem o trvalé hodnotě playmakera i v dnešním fotbale.

Uvedení playmakeři jsou jen výčet těch, kteří nám svým vlastním stylem a dovednostmi připomínali opravdového umění, které se může rozvinout na fotbalových trávnících. Ačkoli role tradiční „desítky“ se postupně vytrácí, jejich odkaz přetrvává jako důkaz trvalé krásy tohoto sportu.

Zdroj: UEFA, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hapal si je vědom síly Sigmy: Je to sebevědomý a silný tým! Poznamená Baník anglický týden?

Šlágrem nadcházejícího desátého kola Fortuna ligy bude sice duel Sparty s Plzní, avšak velice atraktivním bude také utkání Sigmy Olomouc s Baníkem Ostrava. Jak zápas na Andrově stadionu vidí kouč Slezanů Pavel Hapal?

Publikováno

dne

Šlágrem nadcházejícího desátého kola Fortuna ligy bude sice duel Sparty s Plzní, avšak velice atraktivním bude také utkání Sigmy Olomouc s Baníkem Ostrava. Jak zápas na Andrově stadionu vidí kouč Slezanů Pavel Hapal?

Můžeme očekávat velmi zajímavé klání, a to jak z hlediska fotbalovosti, tak vzhledem k atmosféře na stadionu. Do Olomouce se totiž jako tradičně chystá početná skupina Chacharů, kteří budou hnát Baník za co nejlepším výsledkem.

„Hlavně očekávám výbornou atmosféru, protože jak jsem slyšel, naši fanoušci se tam opět chystají v hojném počtu. Věřím, že tam zase budeme mít domácí prostředí a že podle toho i ten zápas bude vypadat,“ řekl Pavel Hapal v předzápasovém rozhovoru pro klubový web.

Zatímco Sigma Olomouc odehraje svůj zápas třetího kola MOL Cupu až 11. října, a to na hřišti Viktorie Žižkov, fotbalisté Baníku už mají pohárový zápas za sebou.

A je potřeba říci, že dopadl úspěšně. Ostrava porazila Zápy 2:1, gólově se prosadili dva obránci – Matej Madleňák, který otevřel skóre zápasu a Michal Frydrych, jenž vstřelil vítěznou branku až v 97. minutě.

Podle kouče Hapala to ale jeho tým nikterak nepoznamená. Faktem zůstává, že šéf ostravské střídačky nechal proti středečnímu soupeři hrát hráče, kteří se do základní sestavy většinou nevejdou.

Mezi nimi byla například právě posila z Ružomberoku Madleňák, David Fadairo, Filip Kaloč nebo brankář Jakub Markovič.

Pohár nás nijak nepoznamená, Sigma je sebevědomý tým

„I když jsme v týdnu hráli pohár, nijak nás to nepoznamená. Řadu hráčů jsme protočili, věřím, že to na nás stopy nenechá,“ vysvětluje trenér Hapal.

„Sigma má formu, naposledy sice prohrála na Bohemce, ale jinak je od začátku sezony nahoře a hlavně doma je stoprocentně úspěšná. Ten tým je konsolidovaný, dovedli v podstatě jen Juliše, hráči jsou na sebe zvyklí. Je to sebevědomý a kombinační tým,“ uvedl kouč Baníku na adresu sobotního soupeře.

V sobotu od 15:00 na sebe narazí dva týmy, které určitě mají ambici bojovat o příčky zajišťující účast v pohárové Evropě. Sigma je momentálně se ziskem 18 bodů čtvrtá, Baník má o čtyři body méně a figuruje na pozici číslo 7.

Zdroj: Fortuna liga, FC Baník Ostrava

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené