Spojte se s námi


Fortuna liga

Bývalý turecký spoluhráč Švancary: Na Šurala u nás nikdy nezapomenou, Škodu i Haška chtěl Besiktas

Při angažmá ve Zbrojovce Brno turecký záložník a nyní agent Gökmen Kore poznal české prostředí a po skončení kariéry toho náležitě využívá. Na fotbalové trase Turecko-Česko se bez jeho nejen jazykových znalostí a vědomostí skoro nic neobejde.

Publikováno

dne

Při angažmá ve Zbrojovce Brno turecký záložník a nyní znalec prostředí, který vypomáhá při přestupech Gökmen Kore poznal české prostředí a po skončení kariéry toho náležitě využívá. Na fotbalové trase Turecko-Česko se bez jeho nejen jazykových znalostí a vědomostí skoro nic neobejde.

Zdroj: Archiv Gokmena Koreho

Do Brna přišel náhodou, když jeho rodina po hrozivém zemětřesení v Istanbulu v roce 1999 hledala bezpečné prostředí pro život. A už v nové vlasti zůstal. Znalost češtiny se mu nyní hodí náramně. „Já měl štěstí, že jsem se učil češtinu nejen od učitele, ale i přirozenou cestou v hráčské šatně,“ líčí šikovný levonohý záložník.

„Seděli v ní Petr Švancara, Honza Maroši, Radek Cihlář, Marek Zúbek, všichni fajn kluci, a povídali si. Chtěl jsem vědět, co říkají. Především Švanciho (Petr Švancara) vtípky a humorné postřehy mě lákaly, abych jim porozuměl. Tak jsem se pořád ptal, co je to, co ono, jak se co řekne,“ toužil zvědět, co se děje. „A učil se,“ dodává.

Levní Češi musí znát jazyk
Zvládat jazyk země, v níž profesionální fotbalista působí, považuje za hodně důležité. To zjišťují i čeští legionáři působící i díky jeho kontaktům v Turecku. „I když by mnozí vydrželi jen s univerzální angličtinou, tak se někteří hodně snaží,“ pochvaluje jejich přístup Kore.

„Velice dobře mluvil Zdeněk Šenkeřík, Tomáš Ujfaluši se dokonce stal v Galatasarayi Istanbul po skončení kariéry členem managementu, což by bez jazyka ani nešlo,“ vypichuje pozici českého obránce.

„Ač osobně jsem ho neslyšel, skoro jako rodilý Turek prý mluví Tomáš Sivok, jenž v Bursasporu a v Besiktasi Istanbul strávil skoro deset let,“ připojuje dalšího.

Pro české hráče je Turecko poslední dobou hodně lákavé. „I když jich nyní hraje v Turecku o dost méně než před několika lety,“ upozorňuje Kore. „Přičítám to tomu, že český fotbal šel za poslední dobu přece jen trochu dolu, už nemá takové úspěchy na klubové i reprezentační úrovni,“ nachází vysvětlení.

„Ale všechno se může zase obrátit,“ věří. „České fotbalisty lákají především dobré finanční podmínky, jsou to profesionálové a kariéra není dlouhá. Ale také se velmi zajímají o to, kde budou žít. Turecko je krásná země, počasí po většinu roku je příjemné. A poznal jsem, jak Češi, které nemají moře, po něm přímo baží.

Antalya, Izmir, Alanya, Trabzon, Rize leží přímo u pobřeží a ani z jiných míst není k moři daleko. Rodiny fotbalistů takové destinace přímo vyhledávají. Stalo se mi, že jsem hráči sehnal angažmá za velice dobrých až skvělých finančních podmínek, ale manželka ho donutila odmítnout, protože to nebylo u moře,“ odhaluje pozadí některých neuskutečněných transakcí.

Turecké kluby oceňují na českých hráčích především disciplínu. „Čeští hráči mají v sobě odpovědnost, snaží se plnit trenérovy příkazy, bojovnost a nasazení je provází po celý zápas. Tohle se cení,“ zdůrazňuje Kore. Také se však říká, že jsou proti fotbalistům z jiných států poměrně levní.

„Každý hráč má cenu úměrně tomu, čeho dosáhl a také kterou zemi zastupuje. To nemá cenu zakrývat, tak to je,“ tvrdí Kore. „Turecké kluby nabízejí dobré podmínky, plat pětadvacet tisíc eur měsíčně (650 tisíc korun) není pro západoevropské fotbalisty často nijak lákavý, ale pro české fotbalisty obstojný,“ rozebírá fiskální situaci.

„Někteří hráči si však myslí, že když je to Turecko, tak hned chtějí velké peníze. Třeba 600 tisíc eur ročně (přes šestnáct milionů korun). Ale když myslí především na peníze, tak to dobře není. Český fotbal nyní takové renomé nemá, ani hráč, který nemá nějaké velké jméno, tak nemůže požadovat takový plat.

Vždyť polovina je docela dobré ohodnocení. Někteří si i v Turecku vydělají tyto peníze za pět let. Když myslíte jen na peníze, neprokážete svou kvalitu,“ upozorňuje.

Turci občas neplatili
Někteří hráči, například Milan Baroš nebo Pavel Horváth ovšem neskrývali, že měli s plněním smlouvy potíže, Horváth ji v roce 2001 v Galatasaray dokonce z tohoto důvodu ukončil. „Problém byl v tom, že v minulosti vlastnili kluby lidé, kteří viděli ve fotbale především byznys,“ připouští.

„A říkali si – když někdo nepodává očekávané výkony, či dokonce nehraje, proč by měl brát tak vysokou mzdu. Nechápali, že smlouva je závazek. Naštěstí když se hráči obrátili na fotbalové soudy, uspěli,“ je přesvědčen, že takové jednání je už minulostí.

„Vzpomínám si, jak Jarda Černý, který hrál za Ankaragücü, nedoslal mzdu snad osm měsíců. Nakonec došlo k nápravě a všechno mu vyrovnali,“ odkrývá konkrétní případ.

„Nyní je situace daleko příznivější, k takovým případům už nedochází. Ale všechno se dá řešit. Když hráč cítí, že nemá silnou pozici, nabídne mu vedení, že mu dá například půlku výplaty a ukončí s ním smlouvu. Hráč to často přijme, protože je volný a může jít, kam chce,“ dovede nabídnout řešení. 

Jaro se nesmírně vydařilo útočníku Milanu Škodovi, jeho deset gólů zachránilo v lize Rizespor, obdržel luxusní odměnu 100 tisíc eur. Nyní ale nehraje. „Mužstvo převzal chorvatský trenér Stjepan Tomas, jenž jako hráč oblékal snad deset let dres pěti tureckých klubů. Tím odpovídám i na otázku, jak se může v Turecku prosadit v roli trenéra cizinec.

Taktika Rizesporu je jednoduchá, zabezpečená obrana, rychlé protiútoky. V ní mu služby vzorně plní francouzský internacionál Loïc Rémy, jenž hrával za anglickou Chelsea. Daří se mu střelecky, není důvod sestavu měnit,“ uvědomuje si Škodovu situaci.

Za bezvýchodnou ji však nepovažuje. „Takový hráč se opět prosadí, o jeho kvalitách se vědělo už dlouho před tím, než přišel. Probíral jsem to s jeho agentem Jiřím Stejskalem, když má hráč svého agenta, respektuju to a bez jeho souhlasu do ničeho nejdu, ptal jsem na vedení klubu.

Milan je hvězda, kanonýr, mohl v létě odejít za velké peníze do Besiktase, ale Rizespor ho nepustil. Za žádnou cenu,“ zdůrazňuje pozici českého útočníka. „Zůstal a jsem přesvědčen, že jeho chvíle opět přijde,“ opakuje, že mu věří.  

Do Turecka hodlal zamířit i Martin Hašek mladší poté, co se rozešel se Spartou. Snažil se mu sehnat nějaké angažmá. „Kontaktoval mě jeho otec, Martin Hašek starší, volal mi vícekrát, zda bych se po něčem synovi nepodíval,“ prozrazuje.

„Podařilo se, měl jsem pro něj dobrou nabídku od velkého klubu, mohu prozradit, že od Besiktase Istanbul. Ale Hašek se se Spartou, která je velký klub, o tom nikdo nepochybuje, rozešel ve zlém a v tom byl problém. Vysvětloval jsem, jak to je, ale Besiktas do rizika jít nechtěl. Nevím, co se mezi ním a Spartou stalo, ale nebylo to dobré, že se takto rozešli. Můj názor je, že měl rok ještě vydržet,“ doporučuje Kore. 

Velice smutným případem byla tragická smrt Josefa Šurala během loňského roku při autonehodě. „Nikdy na něj nezapomenou, byl to milý a příjemný kluk. Jeden park ve městě je po něm pojmenován. Dresy s jeho jménem se nadále prodávají. Vedení slíbilo, že bude jeho rodině platit jeho smlouvu do konce ročníku, aby neměla finanční starosti,“ říká Kore, jak si českého záložníka v Turecku nadále považují.

Za Erdogana fotbal kvete
Naopak ve Spartě si moc velkou přízeň nezískal stoper Sehim Kaya ve Spartě, s platem 3,7 milionu korun měsíčně nejlépe placený hráč české ligy. „Předně chci upozornit, že Kaya kvalitu měl. Dlouholetá opora Galatasaraye Istanbul s mnoha trofejemi, turecký reprezentant. To nebyla špatná vizitka,“ zastává se krajana.

„Jenže česká liga je těžká především na fyzickou kondici. Trenéři vyžadují soustředěný výkon po celých devadesát minut s mnoha osobními souboji. Sehim byl navíc zraněný, to mu také hodně ubralo. Dnes hraje za Yeni Malatyaspor a když se podíváte, má docela dobrá čísla,“ poukazuje na statistiky. „Ve Spartě mu to však nevyšlo,“ nepopírá.

Současný turecký prezident Recep Erdogan je bývalým fotbalistou na dosti slušné úrovni. A je poznat, že má k fotbalu vztah. „Hodně fotbalu pomáhá,“ říká Kore. „Všechny kluby mají nové stadiony, tedy s výjimkou Fenerbahce, které stavělo nedávno. A prostředky na jejich zvelebení šly ze státní kasy. Turecký fotbal se má za prezidenta Erdogana výborně.“

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Bolek nevynadal jen sám sobě, fotbalisti se musí naučit hrát rukama

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí.

Publikováno

dne

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí. Patrik Schick je borec, bundesligový.

Bolek vynadal všem – jen ne sobě

Kdo neviděl, neuvěří. Kdo viděl, nepochopí. Karvinský brankář Petr Bolek za nerozhodného stavu se Spartou nijak nereagoval, že se na zpomalený míč řítí útočník protivníka Matěj Pulkrab a může ho snadno poslat do sítě. Raději nadával spoluhráčům, že špatně brání.

Těm vyčiňoval i v době, kdy už sparťané jásali nad laciným vedoucím gólem, Bolek si pořád vyříkával něco s obranou. Málokdo by dokázal dát přednost pedagogické činnosti nad účinným zásahem ve prospěch kolektivu, aby zabránil gólu.

Fotbalista musí umět hrát rukama

Ještě nedávno se dobrý fotbalista posuzoval podle toho, jak umí kopat, čili jak umí schopně používat dolní končetiny. Inovovaná, vylepšená či znetvořená nová pravidla vyvolávají nutnost, aby fotbalista uměl používat správně ruce. Tedy rozlišit, kdy si míč zpracovává pro sebe, kdy přihrává spoluhráči, zda si ruku nastřelím sám nebo ji trefí kolega atd. Je to hodně složité.

Poslední ligové kolo dokázalo rozlišit, kdo se novým poměrům přizpůsobil. Slávista Masopust přihrál rukou spoluhráči Kuchtovi, gól platil. Slovácký mladík Kohút nebo bohemácký záložník Hronek si přihráli sobě, následný gól neplatil.

Trenéři se budou muset víc zaměřit i na tuto herní činnost. Jen kopat do míče je v moderním fotbalovém (pravidlovém) světě nedostačující.

Tipsport Malta Cup pokračuje s převahou cizinců

Zimní liga Tipsport navzdory tvrdým hygienickým opatřením rozběhne další ročník – už s pořadovým číslem 25. Na umělých trávnících v zimním období přivítají čtyři pořadatelé, z toho jeden slovenský, šestnáct účastníků, polovinu z nejvyšší české fotbalové soutěže. Kvalita i dívatelnost zaručena.

V lednu se přesune pořadatel opět na Maltu (4. ročník), kde však české týmy budou ve velkém oslabení. Mezi čtyři pozvané se vešla jen Sigma Olomouc, loňské prvenství bude obhajovat rakouský Swarovski Tirol Wattens, přiletí slovenský Spartak Trnava a dánský AAB Alborg. To je už docela slušná mezinárodní společnost.

Nedvědovi vězení nehrozí

Těžké časy prožívá i česká legenda Pavel Nedvěd, Zlatý míč nejlepšího fotbalisty Evropy 2003. V pozici viceprezidenta italského klubu Juventus Turín je vystaven žalobě, že vedení provádělo machinace s rozpočtem a spáchalo trestný čin.

Z italského fotbalového zákulisí se však line ubezpečení, že Grande Paolo se bát vězení nemusí, jelikož finance neprocházely jeho rukama. Od toho byli v klubu jiní, on měl na starosti sportovní stránku.

Český fotbal si oddechl. Po vyřčení rozsudku (nepravomocného), že Velký čáp Miroslav Pelta má jít za manipulace se státními prostředky sedět na šest let, arestace další české veličiny by byla už hodně zdrcující.

Schick je borec, bundesligový

Český fotbal však umí nabídnout i jiné hrdiny, borce, které uznává celá Evropa. Nejlepší střelec letošního Eura Patrik Schick nastřílel v Bundeslize za Bayer Leverkusen do sítě Fürthu čtyři góly včetně klasického hattricku v časovém úseku pouhých sedmi minut.

Dva čeští legionáři se třemi trefami už se zapsali do bundesligové kroniky: Pavel Kuka v ročníku 1994/1995 za Kaiserslautern proti Duisburgu (7:1) a Martin Fenin v ročníku 2007/2008 za Eintracht Frankfurt proti Herthě Berlín (3:0). Schick povýšil českou stopu o další úroveň.

Zdroj: Bundesliga, Fortuna liga, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Fakt, nebo snaha o rozhození? Jak reaguje veřejnost na zvěsti o změně majitele Slavie?

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

Publikováno

dne

Od

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

S informací přišel deník Blesk, indicie okolo Číny a čínského fotbalu mu dávají za pravdu. V čínském fotbale krachují kluby a některé nemají dostatek financí na svůj chod, což by se mohlo jevit tak, že společnost CITIC Group by se opravdu mohla začít stahovat i z pražské Slavie.

Dalším faktem je, že třeba akcie největších čínských společností během posledních měsíců ztratili hodnotu i desítek procent. Akcie majitele bíločervených CITIC Group ztratily během půl roku cca 17 %.

Ale přece jen je tu jedno velké ale! Informace vyšla těsně před klíčovým zápasem podzimu z pohledu Slavie. Ve čtvrtek se utká v Berlíně s Unionem a hraje o postup do jarní části Evropské konferenční ligy.

Takže tuhle informaci by čtenář měl brát prozatím s nadhledem. Ovšem okolnosti v Číně změně v majetkové struktuře vršovického klubu dost nahrávají. Jestli to byl fakt nebo pouze další snaha o rozhození se dozvíme pravděpodobně v blízké budoucnosti.

Reakce veřejnosti

Deník Sport na svém Twitteru sdílel článek, kde doslova píše o zemětřesení v klubu! Jak pod článkem reagovali diskutující?

„Nic proti panu Tvrdíkovi, ale pokud Číňani úplně odejdou, tak budu jen rád, hlavně ať zůstane Jindra a jeho tým.“

„Krmenčíkova oslava gólu a Kuchtova údajná nespokojenost už neprodávají, tak vytáhneme evergreen, že? Bravo.“

Článek sdílel i novinář Ondřej Nováček a zde se diskutující zapojili snad ještě v hojnějším počtu.„Já si říkal, že už dlouho nebyl článek o prodeji.“

„To se objevuje co pár měsíců, ne? Ale co, aspoň bude změna, pokud to vyjde, už nebude Slavia komunistický klub, ale klub, co ženám upírá práva a je muslimský, aspoň bude změna invektiv.“

„Odchod čínského majitele se dal už nějakou tu dobu očekávat. Nelíbí se mi však, že by to znamenalo vyměnění Jaroslava Tvrdíka ve vedení, svou práci totiž dělá skvěle, ač někdy udělá nějakou menší, nebo větší blbost, furt tu práci dělá ve výsledku skvěle.“

„Podle podobných článků už 4x zkrachovali 3x byli prodáni a Tvrdík dva roky Slavii nevede.“

Zdroje: Blesk, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hoftych: Pulkrab v základu by možná odcházel v 70. minutě s nulou. Takhle odchází jako hrdina

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Publikováno

dne

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Pulkrab nakoukl do nejvyšší české fotbalové soutěže už v dresu 2015/16, nejprve putoval mezi Spartou a Libercem, zkusil si i hostování v Bohemians.

Trápila ho však často zranění, která se mu v letošní sezóně zatím vyhýbají. A Pulkrab je tak konečně platným sparťanským hráčem. Ačkoliv chodí na hřiště z lavičky, je druhým nejlepším střelcem týmu.

Zejména v posledním měsíci ukázal, proč by měl od trenéra Vrby dostávat více šancí. Proti Teplicím na začátku listopadu naskočil na půlhodiny a dvěma góly vystřelil vítězství 4:2. Proti Liberci nastoupil také na závěrečných 30 minut a deset minut před koncem vydoloval důležité tři body brankou na 3:1.

A proti Karviné opět exceloval. Tentokrát dostal ještě větší prostor, na plac se dostal už v 52. minutě. A hned za 8 minut využil nepozornosti Bolka a jeho obrovskou minelu potrestal gólem. Poté si ještě připsal asistenci na druhý gól Haraslína.

Nabízí se tak otázka, zda si Pulkrab svými výkony neříká o základní sestavu. Jenže Pavel Vrba tvrdí, od začátku utkání se na něj obrany soupeře připraví a není tak platný jako z lavičky, když jde do unavené obrany. Stejný názor má i Pavel Hoftych.

„Je výborný v šestnáctce, ale není to úplně ten běžec, agresor, napadač v tom, že vám odběhá kilometry. Je to spíš kluk do šestnáctky alá Lafata. Myslím si, že teď jim to funguje, chodí tam na 30 minut a dává rozhodující branky. Kdyby hrál od začátku, možná odchází v 70. minutě vyšťavený s nulou, takhle odchází po zápase jako hrdina,“ uvedl pro Deník Sport bývalý trenér Liberce Pavel Hoftych.

Zdroj: Deník Sport, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené