Spojte se s námi


Motorsport

Tři pády, Rossi v hloubi pole nebo skvělý souboj o vítězství! To byla Velká cena San Marina

Čtrnáctý podnik královské kubatury Moto GP přinesl další dramatickou a atraktivní podívanou, a to zejména v posledních kolech závodu. Souboj o vítězství spolu svedli Francesco Bagnaia a Fabio Quartararo, nečekaný výsledek zajel Enea Bastianini.

Publikováno

dne

Čtrnáctý podnik královské kubatury Moto GP přinesl další dramatickou a atraktivní podívanou, a to zejména v posledních kolech závodu. Souboj o vítězství spolu svedli Francesco Bagnaia a Fabio Quartararo, nečekaný výsledek zajel Enea Bastianini.

25 000 diváků bylo vpuštěno na tribuny při příležitosti Velké ceny San Marina královské kubatury Moto GP. A že měli na co se dívat!

Ze svých startovních slotů doslova odletěli oba jezdci týmu Ducati. Bagnaia si udržel své první místo, Jack Miller navzdory tlaku ze strany Quartarara to druhé. Třetí jmenovaný pro tento závod nasadil dvě rozdílné směsi pneumatik – dopředu měkkou specifikaci a dozadu střední, označenou bílou barvou.

Francouzský závodník byl jediným ze špičky startovního pole, kdo si dozadu vybral právě medium.

Velmi špatný start předvedl Johann Zarco, který se z pátého místa propadl až na pozici číslo 13. Nikterak nadějně do závodu nevyjel ani Valentino Rossi, jenž se po zhasnutí všech světel ocitl až na samém chvostu startovního pole.

Už ve třetím kole jsme byli svědky prvního pádu. Brzdy v náklonu – to je pro jezdce Moto GP vždy velkým strašákem, kor na okruhu v San Marinu. Důsledkem toho spadl v zatáčce číslo 4 Jorge Martin.

Postupně čím dál větší náskok si na čele budoval Bagnaia na motocyklu Ducati, pořadím vpřed jako nůž máslem proplouval Bastianini.

V osmém kole byl k vidění první trest. Long lap penalty obdržel Zarco, a to za zkrácení tratě v zatáčce číslo 1. O dvě kola později inkasoval stejný trest za ten samý prohřešek Luca Marini.

Bagnaia, Miller, Quartararo, Bastianini, Marc Márquez – takové bylo pořadí po desátém odjetém kole Velké ceny San Marina.

V okruhu dvanáctém se rozhodl své trápení ukončit Jorge Martin, jenž rovněž obdržel long lap. Jeho účinkování na trati v Misanu tedy předčasně skončilo. Nebyl ovšem jediným.

V zatáčce číslo 4 se tradičně, oproti jiným zatáčkám, často padá. Tento fakt nám v patnáctém kole potvrdil závodník týmu Tech 3 KTM, Iker Lecuona. Třetím odstoupivším se stal Alex Rins, jenž také nezvládl řízení svého motocyklu. Dokázal však odejít po svých.

Mezitím druhého Millera předjel Quartararo. Australský závodník navíc o několik kol později musel čelit obrovskému tlaku ze strany Bastianiniho, jenž dokonce překonal dosavadní časový rekord tratě (zajel čas 1:32.215).

Díky své neskutečné rychlosti dokázal svým pronásledovatelům, konkrétně Millerovi, Márquezovi a Joanu Mirovi, poodjet a během několika málo kol si vybudoval náskok pěti sekund!

Tři kola před koncem závodu se schylovalo k dramatickému souboji o vítězství. Quartararo totiž takřka dojel vedoucího muže závodu. Bagnaia a jeho Ducati však disponuje neuvěřitelnou maximálkou a na rovinkách dokázal svému soupeři poodjet.

Byl to těsný závěr, ale první jmenovaný nakonec dokázal tomuto tlaku odolat a vyhrát podruhé za sebou! Druhý tedy dojel aktuální lídr šampionátu – Quartararo. Na stupních vítězů oba dva borce doplnil Bastianini, který zajel vskutku fantastický výsledek!

O další pozice přišel v závěru Miller, nakonec jej předjel Márquez i Mir. Jezdec týmu Suzuki Ecstar ovšem inkasoval trest v podobě ztráty jedné pozice v cíli závodu. Důvodem bylo překročení limitů tratě.

„Dnes to bylo opravdu těžké, zejména stáhnout tu ztrátu na pódiová umístění. Věděl jsem o našem velkém potenciálu dnes, i přesto však bylo nemožné zaútočit na ty dva vepředu, ale jsem šťastný za stupně vítězů,“ hodnotil svůj výkon po závodě Bastianini.

„Bylo to těžké (souboj o první místo – pozn. red.), Bagnaia dobře bránil. Měl jsem jen pár momentů, kdy jsem byl opravdu blízko a zaútočit na něj bylo nesmírně těžké. Ze začátku jsem čelil několika útokům, musel jsem bránit svou pozici, a tak jsem přišel o hodně času.

Jel jsem na limit a vážně nechápu, jak projížděl (Bagnaia – pozn. red.) zejména sektor číslo 3, kde byl Pecco neuvěřitelně rychlý,“ řekl v pozávodním rozhovoru Quartararo.

Své vyjádření po závodě poskytl samozřejmě i vítěz závodu Francesco Pecco Bagnaia.

„Už na startu jsem věděl, že měkký zadek bude problém a ke konci jsem také s měkkou pneumatikou vzadu problém měl. Proto jsem jel ze začátku hodně rychle, abych si vybudoval co největší náskok. Věděl jsem, že Fabio bude mít v posledních kolech na střední směsi výhodu.

Naštěstí jsme měli dobré tempo, snažil jsem se na to tlačit, co to šlo. Jsem hodně šťastný, že jsme dokázali zvítězit podruhé v řadě.“

Konečné pořadí Velké ceny San Marina je následující:

1. Bagnaia, 2. Quartararo, 3. Bastianini, 4. Marc Márquez, 5. Miller, 6. Mir, 7. Pol Espargaro, 8. Aleix Espargaro, 9. Binder, 10. Nakagami, 11. Pirro, 12. Zarco, 13. Viňales, 14. Bradl, 15. Alex Márquez, 16. Petrucci, 17. Rossi, 18. Morbidelli, 19. Marini, 20. Oliveira a celé pořadí uzavírá Andrea Dovizioso.

Závod předčasně nedokončili Martin, Rins a Lecuona.

Zdroj: Moto GP Živě

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.