Fortuna liga

Tetteh si zaboxoval a Kanga je hrdinou! Exsparťané se střetli na Africkém poháru národů, jak to dopadlo?

Doslova neuvěřitelné příběh se udál na Africkém poháru národů. Narazili na sebe dva bývalí hráči Sparty. V dresu Gabonu se představil Guélor Kanga a za Ghanu nastoupil Benjamin Tetteh. V zápase skupiny C, šlo vzpomínání na staré časy stranou!

Pro obě africké země se jednalo o klíčový zápas, který hraje důležitou roli v boji o postup do vyřazovací fáze AFCONu. Zatímco Gabon svůj úvodní duel proti Komory zvládl a vyhrál 1:0, tak Ghana podlehla Maroku 0:1. Proto si tým Benjamina Tetteha chtěl s Gabonem poradit.

Od začátku utkání Černé hvězdy (přezdívka Ghany) vedly 1:0. V 18. minutě se prosadil Andre Ayew, jenže v samotném závěru srovnal Jim Allevinah, lví podíl na vyrovnání měl i asistující Guélor Kanga.

Současný hráč Crvene Zvezdy Bělehrad, jenž má čerstvě dvě občanství gabonské a srbské, v utkání doslova zářil.

31letý středopolař v utkání s Ghanou vytvořil 4 gólové příležitosti (více než celý tým Ghany) a hned 8x dokázal úspěšně přenést hru dlouhým míčem (nejvíce ze všech hráčů na hřišti).

To Benjamin Tetteh prožil úplně jiný zápas! Do utkání nastoupil v 91. minutě za stavu 1:1 a hned se činil, ale nefotbalově. Předvedl totiž boxerský úder do tváře Aarona Boupendzu. Následně inkasoval červenou kartu.

Incident neunikl známému fotbalovému cynikovi Neobjektivnímu Novinářovi, ten celou situaci komentoval následovně.„Koukám, že od té doby, co mu ve Spartě vyčítali, že se na hřišti vůbec nerve, na sobě dost zapracoval.“

24letý útočník v současné době působí v tureckém Malatyasporu, kde se mu relativně daří. Každopádně tohle byl totální zkrat!

Ve skupině C je nyní Gabon na druhém místě se ziskem 4 bodů a Ghana s pouhým bodem na třetím místě. V tabulce třetích týmů jsou ghanští fotbalisté aktuálně na nepostupovém 5. místě.

Zdroje: P A, Neobjektivní Novinář, Mozo Football

Ve Spartě nehrál, teď rozdává radost ve Francii! Jak se daří Mihailo Rističovi?

Vzpomínáte si na jméno Mihailo Ristič? V roce 2018 se krátce objevil v kádru pražské Sparty, ale výrazně se neprosadil. Za letenský celek odehrál v soutěžních zápasech pouze 37 minut! Poté se však dokázal prokousat do širšího kádru srbské reprezentace a jeho přihrávky baví francouzskou Ligue 1.

Od

Jediné co Spartu nemusí mrzet, jsou peníze. Mihailo Ristič na Letné hostoval z ruského Krasnodaru a poté, co v něm Sparta neviděla přínos, tak ho po půlroční anabázi vrátila.

Obratem však přišel přestup do Montpellier! Konec hostování ve Spartě se datuje k 31. prosinci 2018 a přestup do Francie se upekl 12. ledna 2019. Od té doby se Ristič profiluje k jednomu z klíčových hráčů jihofrancouzského týmu.

Levonohý bek sbírá odehrané minuty, jak na běžícím páse. Od svého přestupu nastoupil za Montpellier v 89 zápasech, vstřelil 3 góly a na 6 jich asistoval.

Dle německého serveru Transfermarkt se hodnota srbského obránce od angažmá ve Spartě více než ztrojnásobila. Při konci hostování na Letné jeho cena činila €800 tisíc nyní je jeho tržní cena odhadovaná na €2,5 milionu.

V letošní sezóně nastoupil Ristič ve francouzské Ligue 1 už k 20 zápasům a jeho výkony jsou nadstandardní. Prestižní statistický server WhoScored hodnotí jeho výkony průměrnou známkou 6,64.

V lize má na svém kontě jeden vstřelený gól a dvě asistence. Přesnost přihrávek levého beka je přibližně na 78%.

Tuhle senzační přihrávku vymyslel Mihailo Ristič proti Štrasburku. Na výhru to však nestačilo, Štrasburk v lize oplatil Montpellier vyřazení z francouzského poháru a na domácí půdě vyhrál 3-1.

Zdroj: Transfermarkt, WhoScored, Livesport, Francouzský fotbal

Talovjerov o slávistických přátelácích: Je to intenzivnější než normální zápas

Maksym Talovjerov má za sebou první tréninky po přestupu do Slavie. V rozhovoru pro klubový YouTube kanál se rozpovídal o nových spoluhráčích i o přípravných zápasech.

Slavia kvůli pozitivním testům na koronavirus v kádru soupeřů přišla o dva přípravné zápasy. Místo toho trenér Jindřich Trpišovský tým rozdělil na dvě půlky a ty proti sobě sehrály přátelské zápasy.

Talovjerov si zahrál po boku Nicolae Stancia či Petra Ševčíka, ve stoperské dvojici mu dělal parťáka krajan Taras Kačaraba. Přesto vyšel z obou zápasů jako poražený, před týdnem prohrál 1:3, ve čtvrtek dokonce 1:4.

„Hrají dva podobně silné týmy, o to zajímavější je to hrát. Podle mě je to víc intenzivní než normální zápas. Naběháme víc kilometrů, máme hodně protiútoků. Myslím si, že je to dobrá příprava na ligu,“ vyjádřil se Talovjerov pro klubový YouTube kanál..

Slavia je poslední roky chválena pro rychlé zakomponování nových posil do týmu, v poslední době jsme to viděli u stopera Aihama Ousoua či útočníka Ivana Schranze. Dobrou partu si chválí i Talovjerov.

K rychlejší adaptaci mu pomáhá Kačaraba. Ten se stal na podzim jedním z lídrů Slavie a dal zapomenout na první půlrok, kdy byl v týmu spíše do počtu. Rok 2021 uzavřel jako člen stabilní stoperské dvojice s Ousouem.

„Děkuju klukům, že mi pomáhají. Mám takový pocit, jak kdybych tady byl rok nebo dva a ne týden. Všichni si děláme srandu, kecáme, takže je to příjemné pro mě. Pomáhá mi Taras, vysvětluje mi nějaký věci, ale pomáhají mi všichni, mladí i staří a moc si toho vážím,“ pokračoval Talovjerov.

Slávisté již mají nejtěžší část soustředění za sebou, kondiční cvičení stále více a více nahrazují ta herní. První příprava bývá pro posily Slavie hodně těžká, trenérský štáb sešívaných hodně dá na fyzickou připravenost hráčů.

Trpišovský má po dlouhé době k dispozici skoro kompletní kádr. Lukáš Provod, David Hovorka a Ondřej Kúdela zatím trénují individuálně, jinak jsou všichni připraveni.

„Díky bohu, že se nikdo nezranil. Snad se nikdo nezraní i dál. Jsou super tréninky, trenéři to dělají rozumně, že když máme náročný trénink, tak pak lehčí,“ uzavřel Talovjerov.

Zdroj: SK Slavia Praha

Mladá Boleslav přerušila šňůru neporazitelnosti Plzně, Viktoria doplatila na chabou produktivitu

V přípravě přituhuje a na západ Čech přijeli fotbalisté středočeské Mladé Boleslavi. V sobotu dopoledne si na přátelské utkání našlo cestu na 350 fotbalových nadšenců.

Mladá Boleslav pod palbou šancí

Domácí brankář Aleš Hruška si dodatečně musel obléknout šedý dres. Zakryl tak svůj jinak úplně oranžový brankářský komplet a odlišil se tak od stejných barev venkovních dresů Mladé Boleslavi a zápas mohl začít.

Po úvodním výkopu viděli přihlížející lidé souboje s velkým nasazením a v rychlém tempu. Viktoria Plzeň se dostala k prvnímu vážnějšímu ohrožení branky Jana Šedy na konci 4. minuty. V malém vápně vyskočil nejvýše útočník Tomáš Chorý, jeho šance však ztroskotala na gólmanovi hostů.

Tentýž hráč se dostal k zakončení opět ve 22. minutě. To se pokoušel obstřelit Jana Šedu, ale jeho pokus zastavila tyč. Plzeň se dostávala stále častěji k zakončení a k velmi slibným šancím. Aleš Čermák zakončoval v akrobatické pozici, ale jeho střela skončila pouze v místech, kde stál připravený brankář Mladé Boleslavi.

Dále se útočné šance valily po křídlech. Během dalších minut se dostal k zakončení Jan Sýkora, jenž vystartoval po pravé straně a z hranice vápna pálil nad branku. Sýkora pak dostal i druhou šanci, když mu do otevřené obrany poslal centr Jhon Mosquera, ale své první zaváhání nenapravil.

Viktoria zahrozila i z druhé strany, když se do vzduchu vznesl Mosquera a zakončoval tvrdě hlavou. Z hlavní tribuny to dlouho vypadalo na zdařilé zakončení, ale přeci jen hlavička mířila o něco málo vedle pravé tyče. Z téměř identického místa se plzeňský záložník pokoušel o branku svoji levou nohou, ale Šedu neohrozil.

Mladoboleslavští měli rychlý přechod do útočné poloviny, obranu domácích trápil zejména rychlonohý Ewerton, ale ani on skóre nezměnil.

Nízká produktivity Plzně byla potrestána

Do druhé půle proběhly jen drobné změny. Druhý poločas nabídl rovněž vysokou rychlost a kombinační hru. K závaru před domácí brankou došlo po zbytečném faulu u brankové čáry, než míč opustil hrací plochu.

Po centru do vápna se míč odrážel mezi útočníky a obránci, až se dostal k hráči Mladé Boleslavi. Přízemní střelu však Marián Tvrdoň (chytající druhý poločas) dokázal zneškodnit.

Branku diváci viděli až v 73. minutě. Hráč Mladé Boleslavi David Preisler zahrával volný přímý kop. Do dráhy letu míče se hezky položil Lukáš Mašek a umístil balon na přední tyč, nedal tak střídajícímu Tvrdoňovi šanci.

Vyrovnání viselo na kopačce Aleše Čermáka. Ten dostal balon na hranici velkého vápna. Jan Šeda ale stačil zmenšit střelecký úhel, než si stačil připravit střelu k zakončení. Nikdo se již ve zbývajícím čase do tabulky střelců nezapsal.

Po 90 minutách základní hrací doby a dvou minutách nastavení skončilo utkání mezi Viktorií Plzeň a Mladou Boleslaví výsledkem 0:1.

Odplatu si tak na starost vzalo plzeňské béčko. To se utkalo ve stejný čas v Mladé Boleslavi a s místním B týmem a zvítězilo vysoko 5:0.

Před zahájením ligy prověří Viktorii Plzeň ještě ŠFK Sereď (sedmý celek slovenské Fortuna ligy). Přátelské utkání je na programu 29. ledna v 11 hodin v tréninkovém areálu Luční ulice.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň