Spojte se s námi


Evropská liga

Taktické review: Shaqiri klíčovou postavou, Spartě chyběly v obraně individuální výkony a větší obezřetnost

Sparta se ve čtvrtek postavila velkému testu čelem. Souboj s Lyonem ukázal krom srovnání s evropskou špičkou i progres od srpnového dvojzápasu s Monakem. Jak se zápas vyvíjel po taktické stránce?

Publikováno

dne

Sparta se ve čtvrtek postavila velkému testu čelem. Souboj s Lyonem ukázal krom srovnání s evropskou špičkou i progres od srpnového dvojzápasu s Monakem. Jak se zápas vyvíjel po taktické stránce?

Obě mužstva narukovaly do utkání ve formaci 4-2-3-1. Sparta na Lyon ihned nastoupila a aktivním dostupování francouzskému favoritovi úvod utkání velmi znepříjemnila. Přišly navíc i dvě rychlé branky, hosté si tak s dostáním se dohry dali výrazně na čas.

První poločas

Klíčovou osobou systému Petera Bosze v Lyonu je jeho nejdražší letní posila Xherdan Shaqiri. Přestože je zapsán jako pravé křídlo, operuje převážně ve středu hřiště.

Lyon tak s balónem na kopačkách získával převahu ve středu hřiště, kde kromě záložních trojlístků obou týmů převážila misky vah právě Shaqiriho účast.

Logicky tak ale měli Hancko s Haraslínem o práci méně, Vrba tak této dvojici naordinoval poněkud neortodoxní instrukce. Většinou přepadá bránění křídla na krajního beka, zatímco ofenzivního krajního obránce soupeře dostane na starost bránicí křídelník, ostatně tak, jak to probíhalo na pravé straně defenzívy Sparty.

Na Letné tomu ale bylo naopak. Mladého vysoko postaveného Gusta si přebíral Hancko a Haraslín se stahoval právě směrem k ose hřiště, kde se snažil vyrovnat přečíslení hostí a zároveň velmi efektivně zmenšovat hřiště. Vyšší postavení mu navíc umožňovalo rychlý přechod v případě protiútoku.

V presinku ale měl Haraslín na starost Gusta, kterého slovenskému parťákovi předával až v momentě, kdy se Lyon posunul dále především přes středové prostory.

Minchev byl v roli napadajícího útočníka a prakticky nonstop naháněl stopery Lyonu. Hložek se Sáčkem si zase vzali osobně na starost i staženější záložníky, Pavelka naháněl v meziprostoru operujícího Aouara.

Řešení problému na levé straně ale mělo i své nevýhody, které se projevily zejména v závěru první půle. Vzhledem k tomu, že téměř všichni sparťanští hráči bránili osobně, nebylo pro francouzský celek zrovna nejobtížnější hráče roztáhnout.

Zejména Hancko byl často od stoperské dvojice daleko a tvořil velkou mezeru, kterou se Pavelkovi společně se stopery nedařilo zaplnit. Své návraty pak příliš nezvládal ani Pešek, obranná čtveřice tak většinou byla sama v linii proti minimálně stejně početnému soupeři, což se rozhodně nebrání lehko.

Druhý poločas

Do druhé půle vkročili oba trenéři s většími změnami. Hancko s Haraslínem si již dvojici Shaqiri – Gusto rozdělili tradičněji, což nabízelo větší defenzivní stabilitu. Na druhou stranu s vysokým presinkem ani zdaleka nepolevovali.

A to přestože k tomu byla dobrá možnost! Lyon se přeskupil do formace 4-3-3 s jedním zataženějším záložníkem místo dvou, které v prvním poločase bránili Hložek se Sáčkem. Ve hře tak pro Spartu byly tři varianty, jak presink pozměnit.

V první variantě mohl Minchev pokračovat v nahánění stoperů, zatímco Hložek by se staral o staženějšího záložníka, kterým býval většinou buď Mendes nebo Guimaraes. V druhé defenzivnější variantě by Minchev pohybem blokoval přihrávky směrem k jednomu z již zmíněné dvojice a dva zbylé záložníky by tvrdě dostupoval Hložek se Sáčkem.

A pak tu byla třetí varianta. Ta jednoznačně nejofenzivnější, kterou Vrba zvolil. Hložek se vytahoval na úroveň Mincheva a tlačil na stopery. Zezadu je pak doplňoval nejčastěji Sáček. Na Pavelku tak při takovém rysku ve středu hřiště zbývali ještě dva hráči.

V kombinaci s příchodem skvělého Paquety se pak projevila individuální kvalita Lyonu, kterému se dařilo napadání domácích a v přečísleních byl prakticky neubránitelný. Přesto se ale dalo inkasovaným gólům zabránit, zejména jelikož všem v druhé půli předcházely individuální chyby.

V 53. minutě se Guimaraesovi podařilo jedinou přihrávkou vyřadit dohromady tři sparťany. Pravý obránce pak utekl i Haraslínovi, kde přišlo první špatné rozhodnutí z mnoha. Hancko se rozhodl pokračovat v aktivním presinku a Haraslína se pokusil nahradit.

Jenže byl obehrán a Lyon se dostal do přečíslení 3 na 3. I v něm ale dostali letenští hráči druhou šanci, když Shaqiri zpomalil hru a svůj návrat stihl Pavelka. Tomu se ale obraný zákrok nepovedl, ba naopak ho švýcarský reprezentant poslal do obchodu pro sukni.

Po několika přihrávkách v brankovišti pak byla defenziva Sparty zcela rozhozená a nikdo se ani nepodíval na zadní tyči číhajícího Ekambiho. Wiesner na levém stoperu, Čelůstka mimo obranou linii a Pavelka s Peškem ve stoje z uctivé vzdálenosti jen pozorovali, jak si s ofenzivní silou Lyonu spoluhráči (ne)poradí.

Před třetí brankou zase situaci špatně vyhodnotil Pešek, který se po své ztrátě nesnažil zalepit díru po Sáčkovi, která vznikla jeho náběhem na pravé křídlo, ale opět se bezhlavě vrhal napadat dopředu.

Použité zdroje: ČT Sport

Reklama

Evropská liga

Za West Ham nastoupili všichni tři čeští reprezentanti! Fanoušci se rozplývají nad Coufalem

V evropských soutěžích, krom třech českých celků, startují v dresu West Hamu také tři čeští reprezentanti! Tomáš Souček a Vladimír Coufal naskočili proti Rapidu Vídeň v základní sestavě, Alex Král do zápasu nakoukl z lavičky náhradníků.

Publikováno

dne

Od

V evropských soutěžích, krom třech českých celků, startují v dresu West Hamu také tři čeští reprezentanti! Tomáš Souček a Vladimír Coufal naskočili proti Rapidu Vídeň v základní sestavě, Alex Král do zápasu nakoukl z lavičky náhradníků. A nakonec se společně mohli radovat z vítězství 2-0 a z jistého prvního místa v základní skupině Evropské ligy.

První místo ve skupině mají jisté ještě před odehráním posledního kola s Dinamem Záhřeb. Kladiváři ve skupině ani jednou neprohráli a mohou se těšit na jarní play-off Evropské ligy.

Proti Rapidu Vídeň se blýskl v poslední době opomíjený Vladimír Coufal. Ze základní sestavy ho při jeho zranění vytlačil anglický mladík Ben Johnson, ale český reprezentant boj o základní sestavu v Premier League rozhodně nevzdává! Ba naopak!

„Cítím, že tu někdo chce svoje místo v základní sestavě zpátky. Neskutečný výkon! Je skvělé tě vidět znovu v TOP formě,“ napsal jeden z fanoušků West Hamu na Twitter Vladimíra Coufala.

A fanoušci viděli správně! Statistický server WhoScored ocenil Coufala nadprůměrným ratingem 7,3. V zápase měl úctyhodných 95 dotyků s míčem, jeho úspěšnost přihrávek byla 83 %, jednou vystřelil na branku a vytvořil dvě klíčové přihrávky. K tomu všemu ještě přidal jeden úspěšný driblink.

Nadstandardní výkon podal i Tomáš Souček, který vystřídal v 64. minutě. Prestižní server mu udělil známku 7,21. V utkání měl 65 dotyků s míčem, úspěšnost přihrávek na slušných 88 % a jednou vystřelil na branku!

Právě Tomáše Součka vystřídal Alex Král, ten měl s míčem 29 dotyků a jeho přihrávky našly adresáta s 87,5% úspěšností. Král si připsal dva úspěšné driblinky a vysloužil si rating 6,49.

Zdroje: Vladimír Coufal, WhoScored

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Dominik Holec hodnotí prohru Sparty a svou premiéru v Evropské lize

Teprve před zápasem se dozvěděl, že si odbude svou premiéru v Evropské lize. Jednalo se hned o velmi ostrý zápas s Rangers. Dominik Holec i přes těžký zápas prožil dobrou premiéru, lapil několik šancí soupeře, ale porážce zabránit nedokázal.

Publikováno

dne

Teprve před zápasem se dozvěděl, že si odbude svou premiéru v Evropské lize. Jednalo se hned o velmi ostrý zápas s Rangers. Dominik Holec i přes těžký zápas prožil dobrou premiéru, lapil několik šancí soupeře, ale porážce zabránit nedokázal.

Dominik Holec nastoupil do zápasu na postu brankářské jedničky. Jednalo se o jeho premiéru v Evropské lize. I když sám možná svůj debut nečekal, tak odchytal dobrý zápas. Lapil několik střel, ale Sparta prohrála 0:2.

‚‚Zápas to byl těžký, všichni jsme to ale čekali. Domácí byli pod tlakem toho, že musí vyhrát a bylo to znát. Bohužel jsme to nezvládli tak, jak jsme si všichni představovali. Jsme z toho zklamaní. Na druhou si troufnu tvrdit, že jsme na hřišti nechali všechno, kluci do toho dali maximum,“ hodnotí zápas.

Prohra štve každého, netajil. Tvrdí, že tým se nevzdá. Má nadále kvalitu a bude nadále schopný porážet silná mužstva. Holec se chce co nejrychleji vrátit se Spartou na vítěznou vlnu.

Co říká na svůj debut v Evropě? ‚‚Potěšilo mě to, snažil jsem se co nejvíc koncentrovat, nebýt ve stresu. Věděl jsem, jaký zápas nás čeká a užil jsem si ho. Výsledek mě mrzí. Ale jsem rád, že jsem v brance stál a věřím, že jsem podal takový výkon, že jsem nezklamal.“

Sparta prohrou o dva góly ztratila šanci na postup do jarní části Evropské ligy. Ve hře však zůstává Evropská konferenční liga. Dominik Holec věří, že Sparta Praha zůstane nadále motivovaná, i když se jedná o jinou soutěž.

Do každého zápasu by měli jít s motivací, je jedno, jestli nastoupí proti Rangers nebo třeba Teplicím. Chce uspět kdekoliv. Slibuje, že do posledního zápasu dají všechno, aby v Evropě pokračovali.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Prokletí sparťanští stopeři. Co vede obránce letenských k individuálním chybám?

V posledních letech je to jako přes kopírák. Stoper Sparty se dostane do poměrně slušné formy, pak ale vyvede obrovskou hrubku, které by se možná nedopustil ani mladší žák. Čím to je?

Publikováno

dne

V posledních letech je to jako přes kopírák. Stoper Sparty se dostane do poměrně slušné formy, pak ale vyvede obrovskou hrubku, které by se možná nedopustil ani mladší žák. Čím to je?

V posledních letech se nedá najít u Sparty ani jeden stoper, který by odehrál delší úsek bez chyby. Za dob Stramaccioni, Hapala či Jílka to byl pro Spartu nejpalčivější post, jenže problémy přetrvávají i letos pod Vrbou.

Co mají společného Radakovič, Štetina, Lischka, Plechatý či Kaya? Všichni poměrně kvalitní stopeři, které si však fanoušci spojují s velkými chybami nakupenými ve Spartě.

Uroš Radakovič přišel do Sparty jako možná jeden z nejlepších ligových stoperů, v Olomouci předváděl výborné výkony. V rudém dresu měl pomoct k návratu do pohárů, ale skončilo to katastrofou. Proti Subotici chtěl jít ve velkém vápně nesmyslně do kličky, ztratil míč, a poté nepochopitelně rukama do zad strčil do hostujícího Djeniče, penalta a vyřazení.

Lukáš Štetina měl začátek angažmá děsivý, na hřišti působil dost nemotorně, slávističtí fanoušci třeba nikdy nezapomenou, jak sám sobě nafackoval míčem a poslal Van Burena do úniku. Poté se zvedl a do zranění předváděl poměrně slušné výkony, jenže na Slovácku se opět vrátil k tomu chybujícímu stoperovi, který se i se svojí váhou nechal dvakrát odstrčit.

Na Davida Lischku se hodně spoléhalo, měl to být spasitel. Moderní stoper, který je výborný v rozehrávce. Ze začátku se do poměrně slušné formy opravdu dostal, jenže poté přišel duel v Plzni a obrovský zkrat. Lischka namazal rozehrávku Krmenčíkovi do prázdné branky a Sparta prohrála 0:1.

Semih Kaya měl zase přinést velkou kvalitu, jeho plat a zkušenosti z Galatasaraye tomu odpovídaly. Jenže turecký stoper ve Spartě absolutně zklamal a nakupil několik chyb.

V létě se po dlouhém zranění dal konečně dohromady Filip Panák, i díky jeho obdivuhodnému příběhu se stal oblíbencem fanoušků, návrat na trávníky mu přáli snad úplně všichni. Ze začátku patřil mezi to lepší, co Sparta nabízela, postupně ho ale letenská obranná bída stáhla k sobě.

Na Slovácku také nebyl úplně bez chyby, ovšem proti Rangers si přichystal obrovský zkrat. Za stavu 0:1 se snažil rozehrávat přes šířku vápna, namazal to však přímo na hlavu Morelosovi před prázdnou branku.

Čím to je, že sparťanští stopeři mají takovou chybovost? Samozřejmě, jako poslední hráč na hřišti máte obrovskou zodpovědnost a každá vaše chyba je nejvíce vidět. Jenže tolik zkratů, co za poslední léta vyvedli hráči Sparty, žadný jiný tým nenasbíral.

Je obecně známo, že na hráče ve Spartě je mnohem větší tlak než v ostatních týmech. Může to být také jeden faktor, proč se hráči ocitnou pod tlakem a následně předvedou věc, kterou by na tréninku v klidu v životě neudělali.

Jenže jak se často říká, ofenziva vyhrává zápasy, defenziva vyhrává tituly. A pokud budou letenští stopeři kupit nadále podobné chyby, k velkému úspěchu to nepovede.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené