Více
  Novinky Fotbal Fortuna liga Tabulka Fortuna ligy podle „spravedlnosti“: Sparta druhá, lize by stále vládla Slavia

  Tabulka Fortuna ligy podle „spravedlnosti“: Sparta druhá, lize by stále vládla Slavia

  -

  Všichni známe reálnou tabulku Fortuna liga. Vede ji Slavia s osmibodovým náskokem na Plzeň, třetí místo okupuje Jablonec, pod kterým je několik týmů natlačeno na rozdíl pár bodů. Na devátou Spartu má polštář pouhých pěti bodů! Jak by však tabulka vypadala, kdyby byla čistě dle “spravedlnosti”?

  Ve fotbale nepadá velký počet gólů, celosvětový průměr se pohybuje něco málo nad dva a půl branky. To znamená, že hraje velkou roli štěstí a zápas může vyhrát výrazně slabší tým. Z dlouhodobého hlediska se však štěstí a smůla srovná do roviny.

  S faktorem štěstí pracuje analytika. Jedním ze základních součástí fotbalové analytiky je xG, neboli předpokládané góly (anglicky expected goals). Jedná se o metriku, která měří kvalitu šancí a pravděpodobnost na vstřelení gólu z určitých situací. Například střela ze třiceti metrů má výrazně menší procentuální úspěšnost než střela z vápna a podobně. xG také zohledňuje, jak ke střele došlo – zda šlo o volný přímý kop, roh, protiútok nebo třeba vypracovanou akci proti hlubokému bloku.

  Jako reálný příklad uvedu derby z minulého odehraného kola, které skončilo 1:1, kdy Slavia srovnala až v závěru. Podle xG však měli “sešívaní” vyhrát 1,05:0,28, což znamená, že Sparta měla v daném utkání více štěstí. Dlouhodobě je však nemožné mít neustále pouze štěstí, pouze krátkodobě. Proto je potřeba brát s rezervou výsledky ze začátku sezony. V rámci jedné sezony se však xG většinou plus mínus vyrovná s reálnými výsledky. Je opravdu jen málo trenérů, kteří mají pravidelně lepší výsledky než ukazuje xG.

  Jak by však vypadala tabulka Fortuna ligy podle této analytické metriky?

  První by zůstala Slavia, její zisk by byl ovšem o dva a půl bodu menší. Na podzim dostávala daleko méně gólů než měla dostat, což se dá připisovat několika faktorům – životní půlrok zažil gólman Kolář a soupeři častěji selhávali i z jednodušších pozic. V Lize mistrů měla naopak smůlu, která se hodně probírala. Smůlu potvrzují také data – “sešívaní” vstřelili čtyři góly, ale podle dat měli vsítit dvakrát více.

  Druhé místo by překvapivě připadlo Spartě Praha. To ukazuje, že Letenští nehráli tak špatně, jak si většina fotbalové veřejnost myslí. Mají totiž o devět bodů méně než by měli mít podle xG! Dá se tedy předpokládat, že v závěru ligy půjdou nahoru (za předpokladu, že se závěr ligy dohraje), protože dosud měli velkou smůlu, která byla způsobena častými individuálními chybami v defenzivě a velkým počtem zahozených šancí.

  Třetí by byla Viktoria Plzeň, která získala o sedm bodů více než by měla získat podle xG. Západočeši mají pravidelně větší počet vstřelených gólů než ukazuje xG, což může být způsobené skvělým doplňováním soupeřovy šestnáctky v mnoha hráčích. Data totiž nevidí postavení všech hráčů na hřišti, a tak nezaznamenají, že Plzeňští přečíslili soupeřovu šestnáctku a díky tomu měli větší šanci vsítit gól díky šťastnému odrazu.

  Zajímavý propad by zaznamenal Jablonec, který je sice třetí, ale podle xG by se měl nacházet až na osmé pozici. Je tedy pravděpodobné, že by postupně mohl padat tabulkou dolů, i když v tomto případě může hrát roli Petr Rada. Zkušený kouč sice není žádný velký taktik a často kritizuje moderní trendy, ale je naprosto skvělým psychologem. To může hrát roli právě v jabloneckém nadhodnocování xG, protože podobní trenéři-motivátoři mívají podle dat méně bodů.

  Největší smůlu má Příbram, která by měla podle xG získat o téměř třináct bodů více! Místo ní by přímo sestupovala Opava a do baráže by mířily Teplice a Karviná. Za zmínku stojí České Budějovice, které jsou sice osmé a ještě nedávno okupovaly příčky zajišťující evropské poháry, ovšem podle xG by měly být až dvanácté!

  Pokud se rozhodne o dohrání závěru ligy, tak se dá předpokládat, že si formu neudrží celky s více body než ukazuje xG a naopak týmy s méně body než ukazuje xG půjdou nahoru. Je tedy pravděpodobné, že se zpátky na pohárové příčky vyšplhá Sparta a naopak České Budějovice či Slovácko zaznamenají propad.

  1 komentář

  1. Aha, už je tady to, co jsem předpovídal. Po loňském “Sparta je mistr jara” předloňského “Sparta je mistr domácích zápasů” předpředloňského “Sparta je mistr prvních poločasů” jsme se dostali až k tabulce spravedlnosti. Ještě by mohli Spartu vyhlásit mistrem devatenácté minuty, aby byli sparťanští vymatlanci spokojení!!!!

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Barcelona může v případě krize nasadit do hry mladíky, kterých má...

  Zatímco bulvárněji laděný katalánský Sport přišel s informací o možném posilování Barcelony skrze volné hráče, Mundo Deportivo se domnívá, že až 17...

  Messi potvrdil, že se hráči shodli na snížení platů a nechápe...

  Další maškaráda v čele s Barcelonou. Tentokrát katalánským gigantem začíná omývat skandál týkající se nedávného řešení koronavirové krizové situace, kdy se měl...

  Griezmann: Chtěl bych opět dostat číslo 7 na dresu

  V průběhu živého přenosu hraní hry League of Legends se Antoine Griezmann přiznal k tomu, že by rád obdržel sedmičku na záda,...