Svědíkovo Slovácko se v tichosti dere do Evropy. Příběh trenéra, který se oklepal i po opakované křivdě

Když přicházel v roce 2018 Martin Svědík do Slovácka, nikdo tomu nevěnoval příliš velkou pozornost. Do průměrného ligového týmu přicházel trenér z druholigové Jihlavy, ti co však znají historii a práci Martina Svědíka, tušili, že v Uherském Hradišti dokáže odvést kus práce. Ani ti nejoptimističtější však pravděpodobně netušili, že Slovácko doskáče až na třetí místo a bude reálně bojovat o poháry.

Zdroj: 1. FC Slovácko

Martin Svědík už si za svou kariéru prošel několika tvrdými zkouškami, proto kdo ho dobře zná, mu momentální úspěch přeje z celého srdce. Na české scéně totiž není moc trenérů, kteří by si ho zasloužili víc.

Svědík načínal trenérskou kariéru v Pardubicích, které vytáhl až do druhé ligy. Po sezóně 2012/13 se stal trenérem Baníku Ostrava, kde dříve působil i jako hráč.

Baník po letech vyvedl ze sestupového pásma, v ročníku 14/15 se po podzimu nacházel na pátém místě s minimální ztrátou na pohárová umístění. V zimě tak dostal příjemný “bonus” jménem vyhazov.

Nikdo tenkrát nechápal, co se stalo, proč byl Svědík vyhozen, Baník na tom byl v tabulce nejlépe od roku 2009. Zákulisní informace hovořili o tom, že tehdejší šéf klubu Petr Šafarčík měl s trenérem osobní problém.

Fanoušci se bouřili, za Martina Svědíka se postavili, nebylo to však nic platné. Po jeho vyhazovu to šlo s Baníkem z kopce a zastavil se nakonec až v druhé lize.

Po této křivdě se Svědík oklepal a nabíral zkušenosti v reprezentaci. Jako hlavní trenér převzal reprezentaci U20, jako asistent také působil u výběru U17.

Pak už nastal čas na návrat do ligového fotbalu a 1. ledna 2017 se ujmul jako hlavní trenér Mladé Boleslavi. Středočeši skončili na krásném čtvrtém místě, už v červnu se však novým trenérem stal Dušan Uhrin. Aniž by Martin Svědík byl vyhozen.

Byl pouze odsunut na roli asistenta trenéra, v praxi to z něj udělalo Uhrinova “pomocníka” bez žádných pravomocí. Na této velmi nedůstojné pozici logicky nevydržel a později v klubu skončil.

V lednu 2018 se stal hlavním trenérem Vysočiny Jihlava, kterou sice na jaře už zachránit nedokázal, ovšem během podzimu s ní udělal takový kus práce, že ještě v listopadu téhož roku ho angažovalo Slovácko.

A po počáteční aklimatizaci to začíná v Uherském Hradišti pořádně rozjíždět. Slovácko vytáhl na třetí místo tabulky, pokud vyhraje dohrávaný zápas, na druhou Spartu mu budou scházet pouhé 4 body.

V totální tichosti tak stoupá tabulkou dál, nikdo Slovácku příliš velkou pozornost nevěnuje. 46letý kouč však vytvořil šlapající celek, který kromě výsledků předvádí i velmi dobrou hru.

Momentálně se společně se Slavií pyšní nejlepší formou v lize, z posledních pěti zápasů se Slovácko čtyřikrát radovalo z výhry, jednou přišla na řadu dělba bodů. V součtu s podzimem neprohrálo už 8 zápasů.

Naposledy si poradilo s Příbramí, ačkoli hrálo od 11. minuty v deseti bez vyloučeného Navrátila. Celek Pavla Horvátha porazilo 4:1 a odvezlo si cennou výhru.

A proč to Slovácku tak šlape? Martin Svědík je naprosto férový, rovný, čistý a spravedlivý nejenom trenér, ale především člověk. V týmu nastavil dobrou atmosféru, hráči jeho filozofii věří a navenek působí jako tým.

Ačkoli šly spekulace, že o jeho služby měla zájem Plzeň či Sparta, Svědík podepsal v Uherském Hradišti smlouvu do roku 2023. Pokud však bude pokračovat takto dál, přestup na prestižnější adresu ho jistě nemine.

Zdroj: livesport.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Svědík je dobrým a nadějným trenérem zřejmě mu je příznivě nakloněno i prostředí ve Slovácku, těžko předvídat jaké by to bylo třeba na Spartě.Tam pohořel i František Straka ,který byl nejúspěšnějším trenérem s nejlepšími výsledky a přesto musel odejít.Ani fotbalu se dnešní pokřivená doba nijak nevyhnula.

    • To musíš umět. Rozleješ pár baní trnkovéj, zakrójíš kůsek uzeného bůčku, na to deci rýňáčku a jsi v lize na to tata. Bohužel to takový gondoň, jak budeš ty, neumí a enom čučí jak sviňa ze rži.

    • Stadion se jmenuje po “starém” pánovi Valentovi, kterého si v UH nesmírně váží, nikoli po jeho synovi co vlastní holding Synot.

  2. Slovácko je rodinný klub s velmi slušným zázemím a od vzniku Akademie ,kterou založil pan Valenta někdy kolem roku tuším 2 000 vychovalo celou ředu skvělích fotbalistů.Jako první s Akademie vyšli Michal Kadlec,Michal Ordoš a Milan Petržela dnešní stoper Slávie Kůdela a do dnešních dnů je to dalekosáhlí seznam hráčů.V Hradišti odvádějí skvělou práci mají výbornou fanoušskovskou základnu a dnes pod kvalitním trenérem panem Svědíkem poskočili na třetí příčku a derou se do pohárů.Kde je Brno,Ostrava,po Praze největší města v ČR proti 35 tisícovému městu na Slovácku.

    • Jedna sezona je příliš málo na to, abyste mohl vyvozovat nějaké závěry. Co se týče “Akademie”, tak mnohem lepší výsledky má i Příbram, a ta začala až v roce 2014, takže zase brzděte ten svůj nadšený projev.

  3. Vše vypovídající při srovnání Svědík x Rosický. A pro nás optimisty aspoň náznak , že ani ve fotbale nejsou prachy všechno!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

První kapka v moři? Končíme s českým fotbalem, poškozuje naše jméno, oznámil významný sponzor

V souvislosti s korupčním prostředím v českém fotbale se často říká, že dokud do toho budou sponzoři cpát peníze, nic se nezmění. A konečně se objevila odvážná společnost, co se k tomu postavila čelem. Konkrétně se jedná o WEDOS.

Sparta jde do karantény! Testy prokázaly v kádru Letenských covid-19

Sparťanská kabina na nějakou dobu ochoří prázdnotou. Testy totiž prokázaly přítomnost koronaviru mezi členy A-týmu.

Jan Kliment: Werner? Viděl jsem zajímavější hráče. Stuttgartu jsem vděčný za férovou péči

Útočník Jan Kliment se dal zdravotně do pořádku a patří mezi klíčové ofenzivní hráče Slovácka. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na působení ve Stuttgartu nebo prozradil své cíle do budoucna.