Sparta v zisku? Majitel Daniel Křetínský prodal sám sobě pozemky

Sparta skončila ročník 2018/2019 v rekordním zisku 311,6 milionu korun. Jako pohádka o bezedném pytlíčku působila na ekonomicky zdatné občany tato informace. Nejúspěšnější český klub, který hospodaří několik let s výraznou ztrátou a má obrovskou režii, najednou je v plusu? Neuvěřitelné! Účetně ovšem ano. Finanční situaci vylepšila transakce s pozemky, které si majitel Daniel Křetínský prodal podle informací sám sobě.

Zdroj: Sparta.cz

Pravda, účetnictví vylepšil prodej rumunského internacionála Nicolae Stanciua za 200 milionů korun do saúdskoarabského Al Ahlí v lednu letošního roku. Kde by se však nasbíraly další výrazné položky zisku? Rudí jsou na hřišti neúspěšní, nehrají evropské poháry, přitom provoz A mužstva s mnoha hodně drahými zahraničními akvizicemi jde do sta milionů korun.

Pomohla transakce. Na pozemcích na Letné vedle hlavního stadionu, kde bývalo tréninkové hřiště, má vyrůst pětihvězdičkový hotel za pět miliard korun. Nedávno stavba získala poslední potřebné povolení, po letech čekání se tak velkolepý projekt může konečně dát do pohybu.

„Stavět ho bude realitní a developerská odnož Energetického a průmyslového holdingu, za kterým stojí stejný majitel jako za Spartou – tedy pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Ten tak zřejmě jinými slovy prodal svoje pozemky pod někdejším tréninkovým hřištěm Sparty sám sobě, blíže neurčenou částku poslal opět sám sobě do svého klubu a to ho navenek dostalo do zisku,“ odhalil Pavel Kalouš, redaktor časopisu Forbes.

Podle odhadů odborníků pohybujících se v realitách mohou pozemky na tak exponovaném místě v Praze mít hodnotu k miliardě korun. Lidově řečeno – Křetínský by podle tohoto scénáře přelil peníze z jedné své kapsy do druhé.

Proč by to však dělal, když je majitelem klubu a netají se, že ho notně dotuje? Jsou to jeho peníze. Bojí se pravidla UEFA Financial Fair Play, podle něhož nesmějí kluby v tříletém cyklu prodělat víc než 45 milionů eur, tedy 1,1 miliardy korun. „K téhle hranici se tápající Sparta velmi rychle přibližovala,“ uvedl Kalouš.

Tím však není ještě dané, že přes evropský fotbalový orgán tato transakce projde a Spartě nebudou zastaveny přestupy či dokonce nepřipuštěna k evropským soutěžím, pakliže se do některé probojuje. Tresty za porušení finančních pravidel jsou tvrdé. „Licenční podmínky jsou přísné a UEFA pečlivě zkoumá, zda nejdou peníze do klubové pokladny účelové,“ upozorňuje Stanislav Rýznar, licenční manažer UEFA.

Podobné snahy ´vyčistit´ rozpočet se objevují pravidelně, pokouší se o ně zejména arabští majitelé evropských klubů. Navýšené sponzorské smlouvy, převody mezi společnostmi jednoho vlastníka atd. „Až nastane doba k udělování licencí na nový ročník (červen 2020), bude to patrně předmětem zájmu UEFA,“ odhaduje dle letitých zkušeností Rýznar.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Je vidět, že sportovní novináři nerozumí ekonomice a daním. Provozovat sportovní klub a hotel pod jednou firmou by nebylo dost dobře možné, takže, i když majitel je jeden, potřebuje na to dvě firmy. Převádí-li se pozemek mezi vlastnicky provázanými firmami, musí se převádět za odhadní cenu, jinak by nastaly problémy s finančním úřadem. Na UEFA taková transakce projde zcela normálně, neprošla by jen v případě, že by klub takto získané peníze utratil za drahé posily.

  2. Ony jsou to celkem jednoduché počty. V sezóně 16/17 nehráli poháry. Prodali Dočkala za 350 miliónů a byli ve ztrátě 730 miliónů. V sezóně 17/18 opět nehráli poháry. Prodali Stanciua za 200 miliónů a skončili v zisku 311 miliónů. Suma sumárum jim někde hapruje 1,2 miliardy! Já osobně bych to viděl jako podvod!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Liberec si brousí zuby na útočníky pražských ‘S’, zároveň by rád přivítal Hušbauera

Deník Sport přišel s informací, která zaujme fanoušky nejen Slovanu Liberec, ale také oba tábory pražských 'S'. Údajně byla započata jednání o...

Marek Jankulovski opouští pozici sportovního ředitele Baníku. Kam povedou jeho další kroky?

V Baníku Ostrava dochází před spuštěním nového ligového ročníku 2020/2021 ke změnám nejen hráčským, ale i funkcionářským. Pozici sportovního ředitele již nebude...

Václav Černý opět mění působiště! Z Utrechtu odchází hostovat do Twente

Před rokem Václav Černý nadobro a nenávratně opustil slavný Ajax Amsterdam, v němž se navzdory slibným předpokladům i kvůli častým zdravotním komplikacím...