Spojte se s námi


Fortuna liga

Sparta před jarem: V základu se najde místo pro nové posily, přetlak ve středu zálohy odnese stabilní člen sestavy

O víkendu se nám vrací ligový kolotoč, tentokrát jeho jarní část, ve které se můžeme těšit na další zajímavé souboje. O titul by ráda zabojovala i pražská Sparta, která posílila, avšak na vedoucí Viktorii ztrácí sedm bodů.

Publikováno

dne

O víkendu se nám vrací ligový kolotoč, tentokrát jeho jarní část, ve které se můžeme těšit na další zajímavé souboje. O titul by ráda zabojovala i pražská Sparta, která posílila, avšak na vedoucí Viktorii ztrácí sedm bodů. Jak vypadá Sparta před jarem?

Realizační tým

Spartu i nadále trénuje Brian Priske, který má za sebou druhou kompletní přípravu. Tentokrát s ním ale již nespolupracoval asistent Thomas Nørgaard, který vyslyšel zajímavou nabídku a stal se hlavním koučem SönderjyskE.

Místo něj tedy přišel Lars Friis, který s Priskem spolupracoval již v Midjtyllandu. Friis naposledy působil v roli hlavního trenéra v prvoligovém dánském celku Aalborg.

Brankáři

Sparta na konci přestupového období oznámila příchod Matěje Kováře, který se stal okamžitě jedničkou. Záda mu kryla trojice Dominik Holec, Vojtěch Vorel a Milan Heča.

První jmenovaný již klub opustil, ještě v zimě dost možná odejde i Heča, kterého by rádo přivedlo Slovácko kvůli odchodu Filipa Nguyena do Vietnamu.

Florin Nita již dlouho není součástí kádru, Sparta tak dost možná do sezony vyrukuje „pouze“ s dvěma gólmany, přičemž trojkou může být například František Kotek, kterému nevyšlo podzimní hostování v Táborsku.

Obrana

Sparta aktuálně hraje systémem na tři stopery, přičemž variant nemá zrovna málo. V základu aktuálně nemůže chybět Asger Sørensen, stejně tak i Martin Vitík, které doplňuje Filip Panák. Dále si o šanci říká i Patrik Vydra, pomalu se vrací i Ondřej Čelůstka.

Opomínat se ale nesmí ani nově příchozí Dimitrije Kamenovič, který nastoupil v přípravě na pouhý poločas a příliš své fanoušky neuchvátil, z pozadí vykukuje i talentovaný Ondřej Kukučka.

Pravou stranu obrany, stejně jako v létě, budou zajišťovat Jan Mejdr s Tomášem Wiesnerem, přičemž aktuálně má do základu blíže druhý jmenovaný.

To levá strana je obsazena opravdu silně, vynikající Casper Højer byl z důvodu zranění nahrazen Jaroslavem Zeleným, kterému to na kraji také sedí. Zde tak Sparta po delší době potíže opravdu nemá.

Záloha

Oproti létu má Sparta mnohem více variant na křídla. Lukáš Haraslín je ve formě, podobně je na tom i nová posila Awer Mabil. Povedenou přípravu hlásí i Jakub Jankto, kterému se na podzim vůbec nedařilo.

Kvůli přetlaku ve středu zálohy můžeme na křídlo počítat i Kryštofa Daňka, který ale nebude mít jednoduché se dostat na hřiště. Opomenout nesmíme mladého Adama Goljana či zraněného Jakuba Peška.

Ve středu zálohy je to kvůli aktuálnímu rozestavení opravdu nabité. Mezi defenzivnější hráče můžeme řadit Ladislava Krejčího s Davidem Pavelkou, ve středu jsou ale i mírně ofenzivnější Kaan Kairinen, Lukáš Sadílek, Qazim Laci, Daniel Kaštánek či ofenzivní Adam Karabec.

Útok

Sparta důvěřuje i nadále dvojici Jan Kuchta – Tomáš Čvančara. V záloze čeká na šanci Martin Minčev, který může hrát i na křídle, kde je nyní ovšem poměrně velké množství hráčů.

Ideální sestava

Kovář
Vitík – Panák – Sørensen
Wiesner
Krejčí – Kairinen Zelený
Mabil – Kuchta – Haraslín

Variant je rozhodně více, ostatně byla by škoda, aby nenastupoval Lukáš Sadílek, který předváděl na podzim vyrovnané výkony. Kairinen se ale ukázal jako dobrou variantou a startovat by měl zatím on. Vše bude záležet na formě.

Zdroj: AC Sparta Praha

Reklama

Fortuna liga

Klec a vězení v sektoru hostí na novém stadionu Pardubic? Nedůstojné, říká Tvrdík. Může za to policie, říká klub

Velká sláva pro Pardubice se blíží. Fotbalisté místního FK konečně vyběhnou na novém Letním stadionu a po dvou a půl letech v lize nebudou muset hrát v azylu. Jenže nový stánek se ihned ocitl pod velkou kritikou kvůli otřesnému sektoru pro hostující fanoušky.

Publikováno

dne

Velká sláva pro Pardubice se blíží. Fotbalisté místního FK konečně vyběhnou na novém Letním stadionu a po dvou a půl letech v lize nebudou muset hrát v azylu. Jenže nový stánek se ihned ocitl pod velkou kritikou kvůli otřesnému sektoru pro hostující fanoušky.

Neskutečně dlouhou dobu trvalo Pardubicím na městě prosadit, aby se postavil nový stadion. Všemožné problémy a překážky, které třeba ani nijak nesouvisely s fotbalem, házely fanouškům do tohoto snu vidle.

Pardubičtí fotbalisté tak museli ještě 2 a půl roku po postupu do nejvyšší soutěže nastupovat na stadionu Bohemians v Ďolíčku, na což doplácela nejen návštěvnost, která byla nevalná, ale také výkony domácích hráčů.

V sobotu od 18 hodin se otevře Letní stadion v Pardubicích a domácí celek nemohl otevření naplánovat lépe. Přijede totiž pražská Slavia, lídr tabulky a hegemon posledních let. Po vstupenkách na zápas se jen zaprášilo a kapacita 4600 bude zaplněna do posledního místa. V Pardubicích vtipkovali, že by stadion na Slavii zaplnili třikrát.

Klec v sektoru hostů

Zatímco domácí fanoušci si budou užívat svátek fotbalu, hosté ze Slavie na tribuně mít takové pohodlí nebudou. Jejich sektor je totiž obloženými železnými ploty a navíc završený sítí až ke stropu stadionu, fanoušci hostů se tak ocitnou „v kleci“.

To se nelíbí ani šéfovi Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi, který na svém Twitteru sdílel fotku onoho sektoru a dodal: „Smutné a nedůstojné.“ Není nutno dodávat, že z tohoto sektoru výhled na fotbal vskutku nebude ideální.

Stejně špatný pohled získáte, pokud si zakoupíte lístek na tribunu za branku vedle hostujícího kotle. Kvůli postavené kleci totiž neuvidíte půlku hřiště.

Zásluha Policie

Na konci ledna pobouřila fotbalové fanoušky na Twitteru městská policie na Twitteru, která poslala si strážníky a policisty ohlédnout hostující „klec“. „Tak jsme si taky vyrazili prohlédnout ten nový fotbalový stadion v Pardubicích. Akorát asi chápete, že strážníky a policisty nezajímalo ani tak hřiště, jako spíš hlediště…,“ dodal účet Městské Policie.

Jak později vyšlo najevo, „vězení“ v sektoru hostů je pouze práce policie, pardubický klub, město ani zhotovitel stadionu s tím nemají nic společného.

„Je to tak, realizace bezpečnostních opatření v sektoru hostů bylo v gesci Policie ČR, z vašeho postu bych vynechal slovo „především“. Klub na opatření v tomto sektoru neměl žádný vliv,“ odpovídal dotazům fanoušků na Twitteru PR Manažer Pardubic Radek Klier.

„Neumím si představit, že zhotovitel rekonstrukce nebo majitel stadionu, navíc vazáni nutností postavit stadion v souladu s licenčními podmínkami, by bezpečnostním složkám nevyhověli. Ale detailně do jejich komunikace nevidíme,“ dodal Klier.

Zdroj: FK Pardubice, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Stálice Tecl či střelci Jurečka s van Burenem. Který útočník nastoupí v základu Slavie proti Pardubicím?

Slavia jako jediná ze silné české trojky zvládla vstup do jara a porazila Jablonec 5:1. A to zejména díky střídajícím hráčům Micku van Burenovi (1+1) a Matěji Juráskovi (2+0). Trefil se i útočník na pravém křídle, Václav Jurečka, kdo tak dostane přednost v základu?

Publikováno

dne

Slavia jako jediná ze silné české trojky zvládla vstup do jara a porazila Jablonec 5:1. A to zejména díky střídajícím hráčům Micku van Burenovi (1+1) a Matěji Juráskovi (2+0). Trefil se i útočník na pravém křídle, Václav Jurečka, kdo tak dostane přednost v základu?

Jindřich Trpišovský má momentálně tři hrotové útočníky. Stanislava Tecla, Václava Jurečku a Micka van Burena. Tecl s van Burenem nasbírali za podzim 9 branek, Jurečka byl jedničkou na konci podzimu, kdy svými výkony pomohl oživit Slavii z krize.

Proti Jablonci to vyřešil Trpišovský tak, že do základu poslal Tecla, Jurečku posunul na pravé křídlo a van Burena si ponechal jako žolíka. Tah to byl povedený, Jurečka otevřel skóre, druhý gól mu ještě nebyl uznán kvůli ofsajdu, van Buren jako žolík během 2 minut zařídil dva góly.

Pouze Tecl byl jako jediný ze tří útočníků nevýrazný a svým výkonem si rozhodně o základní sestavu neřekl. Naopak Jurečku zřejmě buď vytlačí ze základní sestavy nebo posune na hrot Matěj Jurásek, který se blýskl dvěma góly.

Jestli hrdina van Buren nastoupí v základu, je těžké odhadovat. Podle Trpišovského vyjádření jej totiž kouč Slavie bude radši používat jako žolíka.

Zvažovali jsme jeho postavení do základní sestavy, pamatovali jsme ale na jeho historii tady, že mu zápasy vycházely spíše jako střídajícímu hráči. Spoléhali jsme na to, že si bude věřit a bude nebezpečný, že budeme mít dobře připravený zápas a on do toho vlétne. Mick je ve skvělém rozpoložení, rozehraný, sebevědomý, cítí strašnou podporu týmu i spoluhráčů,“ uvedl Trpišovský po zápase s Jabloncem.

Jenže svým skvělým výkonem 30letý útočník ukázal, že dozrál a ze žolíka se klidně může stát tahounem základní sestavy. Momentálně by tak výběr hrotového útočníka měl být mezi Jurečkou a van Burenem, ovšem nezapomínejme ani na Tecla.

Lídr kabiny je totiž velkým oblíbencem realizačního týmu, který si váží jeho neúnavné práci na hrotu útoku, díky čemuž poté může přijít třeba van Buren do unavenější obrany.

Nedá se tak s jistotou říct, že si nizozemský střelec zajistil základní sestavu. Na druhou stranu Tecl je používanější spíše v domácích duelech, v těch venkovních, kde je potřeba více síly a důrazu, by měl mít navrch Jurečka.

Tip Ruiku: Jurečka v základu na hrotu, van Buren jako žolík

Zdroj: Sk Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Wiesner je blízko prodloužení smlouvy ve Spartě, ta aktuální mu má končit v létě

Pražská Sparta prodloužila smlouvy s Tomášem Čvančarou a Martinem Vitíkem. Nyní je na cestě další prodloužení, bude se jednat o Tomáše Wiesnera, kterému aktuálně patří pravý kraj obrany.

Publikováno

dne

Pražská Sparta prodloužila smlouvy s Tomášem Čvančarou a Martinem Vitíkem. Nyní je na cestě další prodloužení, bude se jednat o Tomáše Wiesnera, kterému aktuálně patří pravý kraj obrany.

Před týdnem Sparta oznámila prodloužení smluv důležitých hráčů. Nový kontrakt podepsali dvaadvacetiletý Tomáš Čvančara s o dva roky mladším Martinem Vitíkem.

Sparta tak reagovala i na větší zájem o hráče, které by mohla v budoucnu s příjemným ziskem prodat do zahraničí. A nyní pracuje na dalším prodloužení.

Dle informací novináře Jana Vacka Sparta připravila kontrakt pro pravého beka Tomáše Wiesnera, který je klubovým odchovancem.

Pětadvacetiletý fotbalista, který si okusil hostování v Liberci či Mladé Boleslavi, aktuálně patří do základní sestavy, stejně jako jeho dva zmínění kolegové.

V aktuální sezoně nastoupil do třinácti ligových duelů a mnohdy pouze z lavičky, v zimní přípravě nicméně dostával mnoho prostoru na hřišti.

Na Olomouci dostal přednost před kolegou Janem Mejdrem a očekává se, že by tomu tak mělo být i v domácím zápase proti Mladé Boleslavi.

Wiesner v kádru A-týmu od návratu z Boleslavi působí již třetí sezonu, přičemž zejména v té minulé na něj trenéři spoléhali.

Pokud by Sparta váhala, hráč by si mohl hledat nové angažmá. V létě mu totiž dle serveru Transfermarkt aktuální smlouva skončí.

Zdroj: Jan Vacek Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené