Sparta hlásí posilu do realizačního týmu! Z FAČRu přichází Ondřej Janda

Videoanalytik Ondřej Janda se stává posilou ACS. Nepřipojil se však mezi hráče A-týmu, ale k trenérskému štábu. Obsazuje totiž pozici videoanalytika.

Zdroj: sparta.cz

Sparta se chce dalším krokem přiblížit nejlepším evropským celkům, pomoci jí k tomu má i obsazení pozice videoanalytika. Ten díky využití moderních technologií má Spartě pomoci s přípravou na soupeře i analýzou vlastních výkonů.

Na klubovém webu udělali zástupci mediálního oddělení s novým členem trenérského štábu rozhovor.

Ondro, jak by ses představil fanouškům?

“Jak už asi slyšeli, jsem od prvního prosince novým videoanalytikem Sparty. Necelých sedm let jsem pracoval na Fotbalové asociaci ČR, kde jsem byl v oddělení vzdělávání trenérů a staral jsem se o organizaci trenérských kurzů. V průběhu toho jsem se dostal i do mládežnických reprezentací, kde jsem začínal jako vedoucí mužstva, takže jsem dělal vše od kustoda až po trenéra, točil jsem taky tréninky. Tím jsem v tomhle oboru začínal. A až poté jsem jezdil s reprezentacemi jen jako videoanalytik.”

Jak ses vlastně dostal do Sparty?

“V reprezentaci jsem se potkal s Láďou Krejčím, měli jsme ho dva roky v osmnáctce a devatenáctce. Nijak extra jsme se nebavili, takže mě hrozně překvapilo, když mi jednou přišla smska od Bena Ashwortha, že o mě Láďa skvěle mluvil a že by měli zájem se se mnou sejít. Dva měsíce jsme pak hledali cestu a jednali o mém příchodu a jsem moc rád, že to dopadlo a můžu ve Spartě být.”

Zdroj: sparta.cz

Jak vypadá dnes tvoje náplň práce v klubu?

“Hlavní je příprava na soupeře, snažím se o něm, jeho hře a hráčích nabídnout realizačnímu týmu co nejvíce informací. Dále točím i většinu tréninků, které máme tedy zmonitorované jak z pohledu fitness dat díky GPS systému, tak i vizuálního. Vrcholem týdne je utkání, které natáčím a zpětně s trenéry analyzujeme. Dále připravuji individuální rozbory pro hráče, natáčím utkání soupeře, atd.”

Jak vypadá taková analýza soupeře?

“Dělám ji vždy s jedním z asistentů, Jirka Saňák a Míša Horňák, kteří se střídají. Dopředu si vybereme nějaká utkání soupeře, která nám typologicky sedí a ve spolupráci s trenérem hledám silné a slabé stránky soupeře. Ty postupně dáváme do videa, snažíme se odhadnout pravděpodobnou sestavu. Po následném prodiskutování s hlavním trenérem jeden z asistentů naši analýzu prezentuje na taktické přípravě hráčům.”

Jaké technologické vymoženosti používáš při své práci?

“Co se týče natáčení tréninku, tak do tohoto soustředění jsme jeli jen s kamerou a stativem. Teď ale máme zájem o kamerový systém, který by pokryl tréninkové centrum na Strahově a Generali Arenu. To už bude automatický systém, který bude nainstalován u hřiště respektive na stadionu a pak ho živě ovládám od počítače. Můžu různě pracovat se záznamem, posílat ho hned trenérům na střídačku, připravit nějaké kritické situace do poločasu. Teď tady ve Španělsku na soustředění zkoušíme mobilní automatický kamerový systém, se kterým jsem zatím také spokojen.”

Ondřej Janda byl vychováván ve “sparťanské víře”, letenským fandí odmala. Poslední otázka se tedy stočila i na toto téma.

Jaké to je být najednou uvnitř klubu?

“Je to splněný sen, pro mě dreamjob. Každé ráno chodit na Letnou do práce, to si užívám. Dřív jsem snil o tom, že tu budu hráč, ale jsem šťastný, že teď jsem tady v této roli a doufám, že alespoň trošku Spartě pomůžu, aby byla zase opět úspěšná. Moc bych u toho chtěl být.”

Co myslíte, pomůže Ondřej Janda ke zlepšení výsledků Sparty?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Ta Sparta je opravdu k smíchu. Z podprůměrného fotbalisty udělají video analytika. 🙂
    Bože jak ještě musí Sparta klesnout 🙂

  2. 😁 již jsem se lekl že nýmandi z Letné přivedli konečně pořadnou fotbalovou posilu😁 Místo toho se opět rozšiřuji managment a vymýšlí ruzné funkce pro kámoše a známé ! Na to peníze jsou ale na pořadného kvalitního skauta nejsou ? Proč tam jsou protekčáci J.Rosický a Kováč kteři jsou uplně k ničemu když za jejich platy po jejich vyhození ze Sparty by pro Spartu mohl pracovat špičkový skaut který by měl výsledky a nevodil do Sparty zcela pruměrné kopáče typu Kozák Hanousek Karlsson atd. !!

  3. Když se člověk koukne na přeplněnou lavičku Sparty při zápasech,tak si nemůže nijak vysvětlit,kolik těch fotbalových kapacit vede těch 11 zoufalcú na hřišti.Pět let za sebou ten tým tápe,ale na každého hráče vychází dva odborníci.Vidíte a pořád je to málo pořád se přivádí nový a nový odborníci.Sparta kterou proslavil ing.Hřebík čtverci,již v tomto systému obrovsky postoupila a v současnosti má každý poradce na sterosti metr čtvereční.Tento obrovský prostor monitorují v každém zápase potom dělají rozbory kde detailně rvou do hlav hráčům,jak se na tom metru pohybovat.Krajní beci jenž se pohybují po celé lajně to jsou chudáci ma jí podle délky hřiště porady až se sedumdesáti odborníky.Porady s geometrie pedologie meteorologie jsou samozřejmě běžnou součástí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sparta má posilu z NHL! Pražský celek získal útočníka Ottawy Senators

Útočník Filip Chlapík nastupoval v posledních třech sezónách v NHL za Ottawu Senators, kde mu po minulé sezóně skončila smlouva. Třiadvacetiletý Chlapík se bude chtít rozehrát ve Spartě a zabojovat o smlouvu v NHL. Šikovný centr se dohodl s pražskou Spartou na měsíční výpomoci bez nároku na finanční odměnu.

Chceme si splnit další sen! Jsme lepší než oni, vlítneme na ně, mají jasno ve Slavii před odvetou

Slavii již ve středu čeká odvetné utkání na půdě Midtjyllandu, s nímž se utká o základní skupinu Ligy mistrů. Nečeká ji nic jednoduchého. Přesto sešívaní věří, že to budou oni, kdo se bude radovat z postupu.

Tampa Bay si došla pro Stanley Cup! Spolu s ní i dva hokejisté z České republiky

Je rozhodnuto, Stanley Cup má nového majitele! Stala se jím Tampa Bay Lightning, v jejímž týmu se na jeho zisku podíleli i dva hokejisté z České republiky.