Reklama

Sparta absolvovala tvrdou část přípravy, hráči běhali až do selhání

Pražská Sparta absolvovala jednu z nejneoblíbenějších částí letní přípravy, a to běhy. Nejprve přišly na řadu ty na páse, následně intervalové. Hráči si tak sáhli na své dno a trenéři zjistili, jak na tom na začátku přípravy jsou.

Jako již tradičně, na začátku přípravy sparťanští fotbalisté absolvují testy na FTVS. Jde o běh na páse, kde si hráči skutečně sáhnou až na své dno.

Základem je stupňované zatížení do maxima. Hráč začíná na rychlosti 11 km/h, po každé minutě se pás zrychluje o kilometr za hodinu. Navíc celý test probíhá na nakloněné rovině na úrovni pěti stupňů, takže je to běh do kopce. Cílem je dosažení maximálního výkonu, hráč běží až do selhání,” řekl v rozhovoru pro klubový web kondiční trenér Sparty Tomáš Malý.

Sledujeme konečnou rychlost, hráčovu maximální spotřebu kyslíku, srdeční frekvenci a takzvaný anaerobní práh. Takové zatížení pak vyžadujeme na tréninku, je to rozvojová zóna hráče. A samozřejmě sledujeme i morálněvolní vlastnosti hráče, jak se dokáže vydat. Vidíme, jestli v sobě má tu pravou sparťanskou odolnost,” dodal.

Právě tyto testy si může několik fanoušků Sparty vyzkoušet, a to v rámci aukce, kterou klub pořádá. Výtěžek půjde na lidi postižené živelní katastrofou.

Několik dní poté hráči absolvovali i intervalové tréninky, které jsou snad ještě více nepříjemné, než ty na páse.

Hráči jsou rozděleni do čtyř skupin podle výkonnostní úrovně právě i na základě výsledků z FTVS. Každá skupina má časové limity na jednotlivé úseky, které jsou vždy různě dlouhé – střídají se úseky od 250 metrů do vzdálenosti jednoho kilometru. Princip je v tom, že po úseku odběhnutém na požadovaný čas následuje neúplné zotavení,” vysvětlil Malý.

“Například po uběhnutí kilometru měli hráči minutu a půl volno, ale když běželi 250 metrů, tak měli odpočinek jen třicet vteřin. Takový jeden trénink zapadá jako kousek mozaiky do celého tréninkového procesu, kde je celkem pět takových běžeckých jednotek, při nichž se postupně zvyšuje intenzita. Hráči při nich neustále pracují na úrovni svého anaerobního prahu a výš, tedy se neustále fyzicky rozvíjí,” dodal.

Zdroj: AC Sparta Praha

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Zapoměli jste se zmínit že jedni z nejpomalejších s nejmenšim fyzickym fondem byli Dočkal s Pavelkou ! Hráči kteří již celý minulý ročnik byli brzdou zálohy s prakticky nulovém přepináni z obrany do utoku a zpět !! Sparta potřebuje ve středu zálohy výrazně rychlejší dynamičtější běhavější hráče pokud chce hrát v lize do posledního kola o titul a hlavně pokud chce uspět v pohárové Evropě !!

  • Hned zítra se se Spartou spojím a naučím kluky pořádně běhat. Ještě že všechno umím i znám!!!

  • Mýval jim to stopoval, takže má nejpřesnější informace, kdo a za kolik co uběhl. Jeden takový, co umí běhat, nás dnes dostal z ME, jméno Bořil. On ten fotbal je o tom,že dobrá přihrávka bude vždy rychlejší než každý běžec, co ale neumí pořádně přihrát. Právě dnes se ukázalo, že Dočkal strašně chyběl, protože nikdo nebyl schopen průnikové přihrávky. Mimochodem i skalní slávisté, s kterými jsem na toto téma mluvil, potvrdili, že Dočkal právě pro takového fáze zápasu měl být nominován. Mývalovi by sice praskla cévka, ale to by nebyla vůbec žádná škoda.

  • Nk tak zrovna M.Hašek neni dobrý přiklad. Ten za 1 zápas oběhal více prostoru než Pavelka za 2 zápasy ! 😉

   • Toho jsem napsal z jiných důvodů než fyzických.Tak to bylo myšleno, důvody znáš.
    Na Slavii to stačit i novou sezonu asi nebude.Škoda, protože z mého pohledu kdokoli, jen ne Slavie.

    • Jojo rozumim😉 Jinak také nerozumím jak muže někdo být rádoby vtipný a více než měsíc se vydávat pod stejným nickem za někoho kdo není…… ale to je to samé ten místní blázen s několika nicky který si neuvědomuje že jeho styl psaní a hlavně urážek zde každý již zná a pozná…..

 2. No DO SELHÁNÍ musí trénovat ale každý trenink. Dnesni fotbal vyhrávají vytrvalci, kteří v 90. minutě zvládají hrát stejně, jako v 1. minutě. Viz. Souček, Coufal, Dánská reprezentace,..
  Jestli chce Sparta vyhrávat nad Slávií, musí trénovat vytrvalost

  • Nojo na to Čelustka Sáček Dočkal Pavelka a další absolutně nemají……. bohužel to “odborníci” z Letné nechtějí vidět a tak je dál drží za veliké peníze v kádru misto aby místo nich přivedli mladší běhavější vytrvalostnější fotbalisty schopné to to vše přidat ke své fotbalové výrazné kvalitě !

   • Hlavně že Vy na to máte. S Tomášem jsem mluvil a znovu se utvrdil, že jeho cesta je správná !!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené