Spojte se s námi


Fortuna liga

Současná Sparta očima fanouška: Její hra mi chvílemi přináší dokonce utrpení

Publikováno

dne

Po dlouhém váhání jsem se rozhodl napsat tento článek. Jsem skalní fanoušek Sparty. Její hru sleduji už delší dobu, ale poslední roky jsem z ní velice smutný a musím otevřeně říci, že její hra mi chvílemi přináší dokonce utrpení. Své ženě říkám, že už se na ni koukat nebudu. Nicméně zatím ji furt dávám šanci, i když pokud se v blízké době nezvedne, tak můj pohár trpělivosti přeteče a naše cesty se rozejdou. V tomto článku z pozice fanouška (nikoliv odborníka) hodnotím hráče Sparty a přemýšlím nad tím, kteří hráči by měli zůstat či odejít.

Zdroj: sparta.cz

Obrana

Sparta nemá dobré stopery. Hodně se mluví o problémech s dobrou rozehrávkou od stoperů, ale větší problém spočívá spíše v bránění. Vždyť stopeři Sparty dělají chyby jako v okrese. Brání nedůrazně a jsou často daleko od hráče. Upřímně nechápu, proč na to Sparta více nezareagovala před sezónou.

Přivedla jen Hancka, ale to je málo, navíc není v ideální formě (aktuálně se mluví o Jemelkovi). V kádru mají hráče, u kterých se dlouhodobě ví, že na Spartu nemají. Štětina, Radaković, Kaya, Zahustel patří mezi hráče, kteří Spartě nemají co nabídnout a měli by odejít. Costa by v týmu zůstat měl, ale jen na pozici rezervního stopera.

Kromě toho by na sobě měl zapracovat i Hanousek, který je sice dříč, ale centry do vápna mu příliš nejdou (viz počty jeho asistencí). Ani příliš nechápu, proč Sparta dříve přivedla Panáka a Lischku. Oba jsou sice perspektivní stopeři a Sparta nám tím chtěla ukázat, že myslí na budoucnost. Nicméně nebylo by lepší, kdyby je Sparta koupila a ponechala na hostování v týmech, ze kterých přišli?

Tam by se vyléčili ze svých zranění a postupně se rozehráli. Sparta totiž ze všeho nejvíc potřebuje kvalitní rozehrané stopery, kteří mají za sebou hlavně zápasové tempo i ostré zápasy. To bohužel Panák a Lischka nesplňují a hned tak splňovat nebudou (kéž bych se u Lischky pletl). Z obranné řady je paradoxně nejlepší záložník Sáček.

Uvidíme, v jakém světle se ještě ukáže Vindheim, až se uzdraví. Bude-li trenér hledat vhodné složení stoperské dvojice v této sezóně, měl by možná dát šanci Mandjeckovi, který hraje stopera v reprezentaci. Možná i Gelašvilimu, který odvádí skvělé výkony ve starším dorostu.

Záloha

V porovnání s obranou či útokem na tom záloha Sparty není tak špatně. Koho ze zálohy pochválit? Jednoznačně Hložka – největší talent Sparty od dob Rosického. Otázkou zůstává, jak dlouho ve Spartě zůstane. Zájemci už kolem někoho krouží. Dobrou hrou se prezentuje i Krejčí, jeden z nejlepších nákupů Sparty za poslední dobu. Špatně nehraje ani Plavšić, ale chybí mu góly.

Pak tu máme Kangu, nejlepšího hráče Sparty a možná i celé ligy. Ve Spartě rozhodně všechny svými výkony převyšuje. Vím, že mu někteří nemohou přijít na jméno, ale nikdo jiný nedokáže dávat takové přesné pasy jako Kanga. Nikdo jiný nedokáže tak dobře rozehrávat pod tlakem anebo pod tlakem si chodit pro balón a hrát konstruktivně.

Chcete přenést hru na druhou stranu? Chcete vymyslet geniální přihrávku? Ve všech těchto oblastech Kanga vyniká. Nicméně končí mu za rok smlouva a je pravděpodobné, že dříve či později odejde. Kdo ho nahradí? Trávník? Ten zatím podává na tomto poli nesrovnatelně horší výkony. Hašek? Jeho pozice je jinde, jak správně poukazuje jeho táta a trenér Bohemky.

Nejvíce se zrak bude upínat k Dočkalovi, který se snad po podzimu vrátí do hry. Příležitost si jistě brzy zaslouží i Karabec, hvězda CEE Cupu 2019 a jeden z nejnadanějších mladíků.

Spartu má řadu zraněných hráčů. Ze zálohy je to i Frýdek a Ben Chaim. Frýdek si místo ve Spartě zaslouží (mohl by se třeba i vrátit na pozici krajního levého obránce). Ben Chaim nepřesvědčil a je velmi málo pravděpodobné, že se jeho pozice ve Spartě v budoucnosti zlepší.

Útok

Útok Sparty se hledá. Kozák i Tetteh nenaplňují očekávání. Oba dva podávají v současné době špatné výkony. Přitom útočník má jeden hlavní parametr, podle kterého ho většina posuzuje, a to jsou vstřelené branky. Spartě prostě chybí ten typ útočníka, jako byl Lafata. Někdo, kdo dokáže dát alespoň ze dvou šancí jeden gól.

To nikdo neumí, ani Graiciar, který zatím vysedává na lavičce. Sparta tedy v blízké době bude potřebovat nového střelce. Otázkou zůstává, kde sehnat někoho, kdo dá dvacet až třicet gólů za sezónu? V Boleslavi je Komličenko, ale ten se vrací do Ruska. Sparta tedy bude nutně muset hledat dál, pravděpodobně v zahraničí, anebo spoléhat na to, že se ve formě vrátí Drchal, Kadlec či Pulkrab, anebo že všechny překvapí Juliš.

Drchal má v sobě obrovský potenciál a jednou se může stát útočníkem číslo jedna. To rozhodně nelze říct o Pulkrabovi a Julišovi, kteří by měli přestoupit do jiného klubu. U Kadlece visí otazník. Záležet bude hlavně na jeho zdravotním stavu.

Článek sepsal fanoušek RaDaR

Reklama

Oblíbené