Spojte se s námi


Hokej

Smlouvy v českém hokeji prověřuje antimonopolní úřad

Publikováno

dne

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetří dokumenty hokejových orgánů a jejich partnera ve vztahu k marketingovým právům a takzvaným hráčským smlouvám. Podnět na jejich prošetření podala Česká asociace hokejistů, podle níž jsou tyto smlouvy zcela nelegální, vznikly netransparentně a obírají hokejisty o jejich osobnostní práva.

Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval prezident výkonného výboru hráčské asociace Libor Zbořil. Nová pravidla chce zavést Český svaz ledního hokeje, Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a jejich partner BPA sport marketing od sezóny 2023/2024 na dalších pět let.

Podle Zbořila jdou nové principy proti zájmům i právům hráčů a na škodu budou i samotným klubům, dalším soutěžitelům i spotřebitelům.

„Útok organizátora české hokejové extraligy a jeho marketingového partnera na osobnostní práva hráčů považuji za bezprecedentní. Nově a netransparentně nastavené vztahy připraví hokejisty o možnost rozhodovat, jak může firma BPA sport marketing využívat jejich fotky i jména. Když to trochu přeženu, hráči mohou najít své obličeje třeba na kondomech a nebudou mít možnost tomu zabránit,“ popisuje rizika nového nastavení prezident České asociace hokejistů Libor Zbořil.

Postavení profesionálních hokejistů v českém hokejovém prostředí považuje hráčská asociace dlouhodobě za velmi neuspokojivé.

„Vnitřní předpisy hokejového svazu neposkytují profesionálním hráčům v zásadě žádnou ochranu, nijak nedefinují minimální rozsah jejich práv ani minimální výši odměny. V českém hokeji neexistuje dokonce ani nezávislý a nestranný orgán pro řešení sporů mezi hráči a kluby, který by splňoval standardy a nároky kladené na orgány tohoto typu,“ doplňuje Zbořil.

Podle hráčské asociace navíc hokejový svaz ve spojení s Asociací profesionální klubů ledního hokeje a jejich marketingovým partnerem BPA sport marketing zneužívá svého dominantního postavení na trhu.

Hráčům například v rozporu se zákony jednostranně ukládá povinnost převést všechna jejich osobnostní práva za velmi nevýhodných podmínek na kluby a následně až na BPA sport marketing. Využívá k tomu takzvaných hráčských smluv, bez kterých nesmí hráči v nejvyšších soutěžích hrát.

Ve fotbale mají kluci možnost o svých smlouvách vyjednávat, včetně toho, jak mohou kluby a jejich partneři využívat jména, fotky či videa hráčů. V drtivé většině hokejových klubů to funguje tak, že hráč dostane návrh hráčské smlouvy, který je povinen akceptovat. Trochu odlišné podmínky si může dovolit vyjednat jen pár největších osobností,“ uvádí Michal Vondrka, hráč HC MOTOR České Budějovice a bývalý reprezentant.

Další problém, kvůli kterému jsou hráči často v zásadě „rukojmími klubů“, spočívá podle hráčské asociace v takzvaném tabulkovém odstupném. Hráč po uplynutí hráčské smlouvy nemůže odejít z klubu, aniž za něj nový klub neuhradil tabulkové odstupné. Například ve fotbale podobný přestupní systém zrušili už před lety.

„Ochrana práv profesionálních hráčů je fotbale mnohem širší. Hráči mají jasně definovaný minimální rozsah práv, navíc v něm existuje i nezávislý a nestranný orgán, který řeší spory mezi kluby a hráči. Ten se ve fotbale skládá z odborníků s právním vzděláním. V hokeji působí pouze smírčí komise, ve které sedí mimo jiné zástupce hokejového svazu a zástupce vybrané advokátní kanceláře. Hráč nemá ani možnost se proti rozhodnutí smírčí komise odvolat,“ doplňuje Vondrka.

Stav českého hokeje mi není lhostejný, dlouhodobě se tak vyjadřuji i k tématům, která se všem nemusí poslouchat dobře. Ale pokud právě taková témata nebudeme otevírat a nebudeme hledat odpovědi na nepříjemné otázky, nikam se neposuneme. Celý hokej je logicky o hráčích, bez nich by jednoduše nemohl existovat. Právě oni jsou viditelnými symboly jednotlivých klubů i sportu jako takového. Ochrana jejich práv tak pro nás musí být prioritou, přičemž současné nastavení smluv je postavené velmi jednostranně.

Pozici České asociace hokejistů vidím ve snaze o změnu jako zásadní. České hokejové prostředí potřebujeme silného partnera pro ČSLH i APK. Není šťastným řešením, když výjimky a úpravy standardizovaných smluv zajišťují pouze hráčští agenti, a to jen u malého počtu hokejistů. Silné hráčské asociace jsou standardem v zahraničí v čele s NHL. Přestože se jedná z logiky věci o oponentní hlas směrem k majitelům klubů či vedení soutěže, je to hlas respektovaný a potřebný. Hlas sloužící ke zkulturňování celého prostředí. A právě takový hlas potřebujeme také v Česku,“ říká společník společnosti Sport Invest Hockey Robert Spálenka.

Dlouhodobě neutěšený stav, který v českém hokeji panuje, není ze strany Českého svazu ledního hokeje nijak systematicky řešen a různé ad hoc kroky ho naopak spíše prohlubují. Negativně vnímám zejména to, že Český svaz ledního hokeje, jakožto příjemce stovek milionů z dotačních prostředků Národní sportovní agentury, funguje netransparentně a v rámci hospodaření nepostupuje efektivně a hospodárně,“ uvádí Petr Dědek.

Vyzývám k vyvození osobní odpovědnosti osoby, které se spolupodílely a stále spolupodílí na tom, v jakém stavu se nachází český hokej. Musí přijít někdo, kdo bude z pozice hokejového svazu a ve spolupráci s hráči a kluby systematicky řídit změnu poměrů a vrátí český hokej opět na vrchol. Už v červnu se bude volit nový prezident Výkonného výboru ČSLH, tudíž pevně věříme, že se jím stane člověk s jasnou vizí, jak provést český hokej obdobím změn,“ uzavírá Zbořil.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.